środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Jak samodzielnie przed zimą zmienić koła w samochodzie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Jeśli chcesz samodzielnie dokonać wymiany kół bez większych kłopotów, to warto zacząć od solidnego przygotowania. Przedstawiam kilka kroków, które pomogą Ci w tym procesie.

  Aby bezpiecznie podnieść samochód i uniknąć przypadkowego stoczenia się, wykonaj następujące kroki:

  1. Ustaw samochód na płaskim podłożu: Wybierz miejsce, gdzie samochód stoi na płaskim i stabilnym podłożu. Unikaj nachylenia lub nierówności, które mogą utrudnić podnoszenie.
  2. Zaciągnij hamulec ręczny: Upewnij się, że hamulec ręczny jest dobrze zaciągnięty. To pomoże w zabezpieczeniu samochodu przed przypadkowym ruszeniem.
  3. Wrzuć bieg: Włącz bieg (najczęściej neutralny lub pierwszy bieg, w zależności od typu skrzyni biegów), co dodatkowo zabezpieczy samochód przed ruchem.
  4. Ułóż coś ciężkiego za kołami: Umieść coś ciężkiego, takiego jak kawałek drewna lub kamień, za przednimi i tylnymi kołami samochodu. To posłuży jako dodatkowe zabezpieczenie, aby zapobiec przypadkowemu stoczeniu się samochodu podczas podnoszenia go na podnośnik lub lewar.

  Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest priorytetem podczas prac związanych z samochodem, więc starannie przestrzegaj tych kroków, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  Aby kontynuować proces wymiany kół, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Umieść podnośnik pod jednym z punktów nośnych samochodu: Upewnij się, że wybierasz odpowiedni punkt nośny pod samochodem. Te informacje znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu. To ważne, aby uniknąć uszkodzenia samochodu podczas podnoszenia.
  2. Spryskaj śruby środkiem smarującym: Przed próbą odkręcenia śrub mocujących koło, spryskaj je specjalnym środkiem smarującym. Poczekaj chwilę, aż środek zacznie działać. To ułatwi odkręcenie śrub i zminimalizuje ryzyko uszkodzenia gwintów.
  3. Zdejmij koła, odkręcając śruby w lewo i na krzyż: Przystąp teraz do zdejmowania kół. Użyj klucza udarowego lub krzyżakowego, aby odkręcić śruby. Warto pamiętać, że zazwyczaj odkręcamy śruby w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Ważne jest także odkręcanie śrub na przemian, krzyżując je, aby równomiernie zwolnić nacisk na koło.

  Smarowanie gwintów śrub pastą miedzianą lub innym smarem jest dobrym zwyczajem, który zapobiega szybkiemu rdzewieniu i ułatwia przyszłe wymiany kół. Oto kolejne kroki:

  1. Nasmaruj gwinty śrub smarem: Przed montażem kół, smaruj gwinty śrub pastą miedzianą lub innym odpowiednim smarem. To pomoże w przyszłości uniknąć korozji i trudności podczas demontażu.
  2. Przykręć śruby w prawo i na krzyż: Podczas montażu kół, przykręć śruby w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Ważne jest również przykręcanie śrub na krzyż, czyli w określonym porządku, aby równomiernie rozkładać nacisk na koło. To pomaga zapobiec wibracjom i nierównomiernemu zużyciu opon.
  3. Użyj klucza dynamometrycznego do dokręcenia śrub: Jeśli nie jesteś pewien, jak mocno dokręcić śruby, zaleca się skorzystanie z klucza dynamometrycznego. Dzięki niemu dokręcisz śruby do odpowiedniego momentu dokręcania, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i trwałości kół. Warto sprawdzić specyfikacje dotyczące momentu dokręcania śrub w instrukcji samochodu.

  Po dokonaniu wymiany kół, pamiętaj o następujących krokach:

  1. Ostrożnie opuść samochód: Gdy już zamontujesz nowe koła, opuść samochód z podnośnika lub lewara ostrożnie. Upewnij się, że opuszczasz go równomiernie i bezpiecznie.
  2. Dokręć wszystkie nakrętki: Po opuszczeniu samochodu, dokręć wszystkie nakrętki mocno, ale nie przesadnie. Upewnij się, że koła są pewnie zamocowane.
  3. Dokręć ponownie po krótkiej jeździe: Po przejechaniu krótkiego odcinka (zazwyczaj 50–100 km), sprawdź ponownie, czy nakrętki są nadal odpowiednio dokręcone. Podczas jazdy, w wyniku osiadania kół, może pojawić się potrzeba lekkiego dokręcenia nakrętek.
  4. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w kołach: Nie zapomnij regularnie kontrolować ciśnienia w oponach. Niewłaściwe ciśnienie może prowadzić do większego zużycia paliwa oraz nierównomiernego zużycia opon. Sprawdzaj ciśnienie zgodnie z zaleceniami producenta samochodu i dostosowuj je w miarę potrzeb.


  Aby przygotować opony do przechowywania, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  1. Wyczyść opony przed przechowaniem: Zanim odłożysz opony, upewnij się, że są one czyste. To zapobiegnie zabrudzeniu garażu lub miejsca, w którym będziesz je przechowywać.
  2. Przechowuj opony w odpowiednich warunkach: Teraz, gdy opony są czyste, są gotowe do przechowywania. Najlepiej trzymać je w suchym, chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Unikaj miejsc narażonych na promieniowanie słoneczne, wilgoć i zmienne temperatury, które mogą negatywnie wpłynąć na trwałość opon.
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com