wtorek, 30 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Uczczono pamięć ofiar II deportacji Polaków na wschód

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    12 kwietnia 2024 roku uczciliśmy 84. rocznicę drugiej masowej deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu oraz Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość została także wzbogacona o poświęcenie i przekazanie repliki sztandaru Związku Sybiraków.

    Tego dnia o godzinie 10:00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie odbyła się Msza Święta w intencji wszystkich zesłańców. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali do pobliskiego Parku Sybiraków, gdzie kontynuowano uroczystość upamiętniającą deportację Polaków na Sybir i do Kazachstanu.

    13 i 14 kwietnia 1940 roku miała miejsce druga akcja wysiedlania ludności polskiej z obszarów zajętych przez ZSRR po 17 września 1929 roku. Była to jedna z czterech deportacji Polaków przeprowadzonych przez sowieckie władze. Jej głównymi celami były rodziny osób uznanych za „wrogów ustroju”, takie jak urzędnicy państwowi, wojskowi, policjanci, nauczyciele, działacze społeczni, przedsiębiorcy, a także rodziny osób aresztowanych podczas nielegalnej próby przekroczenia granicy niemiecko-sowieckiej. Duży odsetek deportowanych stanowili dzieci i kobiety, a nawet do 80 procent w niektórych transportach. Szacuje się, że w drugiej deportacji dotknięto około 61 tysięcy osób, które osiedlono w północnym Kazachstanie.

    Akcja ta była skierowana przede wszystkim przeciwko grupom społecznym uznawanym za „wrogie ustrojowi” – wśród nich byli urzędnicy państwowi, wojskowi, policjanci, nauczyciele, działacze społeczni, przedsiębiorcy oraz osoby związane z przedwojennym państwem polskim. Deportowano również rodziny tych osób oraz osoby aresztowane podczas prób przekroczenia granicy niemiecko-sowieckiej.

    Deportacje odbywały się w dramatycznych warunkach. Ludzi zatrzymywano, często bez wyroku sądowego, a następnie zsyłano w dalekie rejony ZSRR, głównie na tereny Syberii, Kazachstanu oraz północnej Rosji. Warunki życia w miejscach zsyłki były trudne, a wielu zesłańców zmarło z powodu głodu, chorób i ciężkich warunków pracy.

    Szacuje się, że druga deportacja dotknęła około 300 000 Polaków. Spośród nich wiele stanowiły kobiety i dzieci.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com