wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Jutro rozpoczynają się matury, czyli tzw. egzamin dojrzałości, gwarantujący dostanie się na studia!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Matura to egzamin dojrzałości, który zdają absolwenci szkół średnich, w tym liceum oraz technikum. Jeżeli przez cały czas uważałeś na zajęciach i przygotowywałeś się do tego testu możliwe, że nie będziesz mieć powodów do stresu, a maturę zdasz na najwyższym poziomie, dostając się na wymarzone studia. Pierwszy egzamin zaczyna się już jutro – 7 maja językiem polskim w wersji podstawowej, którą każdy musi zdać, aby przejść pomyślnie rekrutację na studia. Z kolei w środę, 8 maja wszyscy będą mieli za zadanie rozwiązać zadania z matematyki. Kolejny dzień, czyli 9 upłynie młodzieży pod znakiem angielskiego także na poziomie podstawowym. Do tego, każdy maturzysta będzie zdawał egzaminy ustne – tutaj z polskiego oraz angielskiego, w różnym terminie w zależności od każdego absolwenta indywidualnie. Do tego dochodzi również egzamin z wybranego, dodatkowego innego przedmiotu.

  W 2024 r. egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 7 do 24 maja, w tym

  część pisemna – od 7 do 24 maja,

  część ustna – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

  Ok. 263 000 zdających, którzy ukończą szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2023/2024, przystąpi do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych:

  w części ustnej:

  język polski – bez określania poziomu,

  język obcy nowożytny – bez określania poziomu,

  w części pisemnej:

  język polski – na poziomie podstawowym,

  matematyka – na poziomie podstawowym,

  język obcy nowożytny – na poziomie podstawowym,

  W 2024 r. każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie.

  Do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju 2024 r. (w terminie głównym, w obu formułach) Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 596 różnego rodzaju arkuszy oraz 112 różnego rodzaju płyt (do egzaminów z języków obcych nowożytnych, informatyki i historii muzyki), w tym w formach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz do potrzeb zdających – obywateli Ukrainy.

  Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9:00, druga – o 14:00 (z wyjątkiem 7 maja, kiedy zostanie przeprowadzona tylko poranna sesja egzaminu). Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych zgodnie z następującym harmonogramem: w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9:00 – tego samego dnia ok. godz. 14:0, a w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14:00 – tego samego dnia ok. godz. 19:00.

  Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 9 lipca 2024 r. Tego samego dnia (9 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com