wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Jak Karczmarze świętowali swoją „osiemnastkę” na Politechnice Rzeszowskiej?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Karczmarze, to zespół, który działa od 2006 roku i jest bardzo związany z Rzeszowem. Tworzą go – Tomasz Pyzik – skrzypek, Tomasz Pisaniak – akordeonista, Łukasz Cycak – kontrabasista, Stanisław Tadla – cymbalista oraz jednocześnie gitarzysta, Monika Konieczny – skrzypaczka oraz Szymon Tadla – cymbalista. Grupa koncertowała m.in. w Niemczech, we Francji, Włoszech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Rumunii, Litwie oraz na Ukrainie i na Węgrzech. Uczestniczyła także w prestiżowych targach Expo w Mediolanie i na święcie wina w Tokaju (2015r.). Ten, 2024 rok dla zespołu jest bardzo wyjątkowy i szczególny. Karczmarze z okazji 18 lat swojej działalności artystycznej zagrali koncert 20 kwietnia, na Politechnice Rzeszowskiej. Jak było na tej wyjątkowej imprezie, której byliśmy patronatem?

  W Auli Politechniki Rzeszowskiej (w budynku V), w minioną sobotę, na sali wypełnionej po brzegi, wieczorem o godzinie 19, Karczmarze zagrali wyjątkowy koncert, który porwał całą siedzącą widownię. Artyści ci zazwyczaj wykonują dla swoich słuchaczy muzykę polską, ukraińską, słowacką, węgierską, bałkańską, żydowską. Muzyków inspiruje szczególnie kultura pogranicza Karpat oraz miejscowy folklor.  

  Czym zespół może się pochwalić? Jakie ma osiągnięcia?

  W 2017 roku wystąpili na planie filmowym „Rock’n’Roll Eddie” a w 2018 roku wydali swój pierwszy teledysk do autorskiego nagrania pt. „Daleko od żony”. W ciągu tych osiemnastu lat zespół ten nagrał aż pięć płyt. Są to – „Pogranicze” (2008), „Zahrajte” (2009), „Chojka” (2010), „Tracktor” (2016) „Hora” (2021). Do tej pory zagrał ponad 700 razy koncertując w Polsce oraz za granicą.

  Co działo się podczas wydarzenia?

  Nie zabrakło oczywiście pysznego tortu, prezentów, które otrzymali Karczmarze, długiego aplauzu publiczności oraz wspaniałej muzyki. Jednym z najważniejszych gości, którzy byli obecni podczas całego jubileuszu była 94-letnia Pani Alicja Haszczak. Seniorka pracowała jako choreograf. Nazywana jest też ikoną podkarpackiego folkloru. A jej obecność na wydarzeniu tym nie była oczywiście przypadkowa. Podczas koncertu, zespół podsumował całą swoją artystyczną działalność.

  Warto dodać, że Karczmarze, zostali założeni dzięki inicjatywie trójki zawodowych muzyków – Tomasza Pisaniaka, Tomasza Pyziaka oraz Łukasza Cycaka. Wszyscy ci muzycy należeli do Zespołu Pieśni i Tańca „Połoniny” i stamtąd się znali. To właśnie ten zespół ludowy, wiele lat temu założyła siedząca na widowni i wzruszona śpiewem i graniem grupy Pani Alicja Haszczak. W następnych latach, do zespołu dołączyli kolejni członkowie i tak, od tamtej pory grają nieprzerwalnie wspaniałe koncerty. Wato także dodać, że połowa członków to mieszkańcy gminy Hyżne, która znajduje się w pobliżu Rzeszowa. A pozostali uzdolnieni i utalentowani artyści od kilkunastu lat są także związani z tym miejscem, współpracując z Zespołem Pieśni i Tańca Hyżniacy.

  Karczmarze jednym słowem łączą muzykę ludową razem z muzyką rozrywkową. Ich niepowtarzalne kawałki za każdym razem porywają całą publiczność. Oprócz własnych kompozycji, utrzymywanych w tym folkowym klimacie, coverują też inne wspaniałe melodie cenionych na całym świecie artystów. Prezentowane przez nich utwory są dlatego wyjątkowe, że nie trzymają się utartych schematów muzycznych oraz stanowią pewien rodzaj eksperymentu, czy też improwizacji. To właśnie tworzy ich unikatowy styl.

  Głos, podczas jubileuszu zabrał poseł PSL – Adam Dziedzic, który znał się od wielu lat z zespołem i bardzo im tych osiemnastu lat grania na dużych i mniejszych scenach pogratulował. Zespół Karczmarze otrzymał również specjalne gratulacje od wicemarszałka – Stanisława Kruczka, który jest samorządowcem, absolwentem Politechniki Rzeszowskiej, prezesem Spółdzielni Telekomunikacyjnej OST w Tyczynie. Jeśli chodzi o prezenty, Karczmarze otrzymali coś wyjątkowego od samego prezydenta Rzeszowa oraz od marszałka województwa podkarpackiego. Jednak najbardziej, dla wielu rzeszowian, Karczmarze słyną z promowania rzeszowskiego folkloru. Specjalne gratulacje od wielu osób, należały się grupie właśnie za to. Cóż, muzycy mają w swoim repertuarze także i rzeszowską przyśpiewkę.

  Uroczysty jubileusz zrzeszył fanów, znajomych, przyjaciół, stałych słuchaczy, bardzo ważnych gości oraz oczywiście samych występujących artystów. Świętowaliśmy wspólnie osiemnastą rocznicę działalności zespołu, który w końcu ściśle związany jest z Podkarpaciem, promuje regionalny folklor, z czego bardzo się cieszymy. Życzymy zespołowi oczywiście kolejnych osiemnastu lat koncertowania i nagrywania pięknych, folkowych kawałków na kolejnych krążkach.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com