wtorek, 28 maja, 2024
spot_img
+

  Już za tylko dziewięć dni odbędzie się Noc Muzeów w Rzeszowie! Poznaj cały harmonogram, co, kiedy i gdzie będzie się działo?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już 18 maja, czyli tylko za dziewięć dni, wiele miejsc w Rzeszowie, w tym placówki, które zajmują się na co dzień kulturą, przygotowują ofertę specjalną. Aby poznać więcej szczegółowych informacji, wejdź na stronę internetową – www.noc.muzeum.rzeszow.pl. W sumie, wieczorem i w nocy aż osiemnaście instytucji zaoferuje kilkadziesiąt różnych wydarzeń. Będą to zarówno wystawy, pokazy, warsztaty, jak i wiele, wiele innych atrakcji, gdzie każdy, obojętnie ile ma lat będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Wiele takich obiektów, będzie czekało już od godziny 19, a zwiedzać będzie można do późnych godzin. Taki jest w końcu cel wydarzenia, aby zorganizować coś specjalnego w późnych wieczornych oraz nocnych godzinach, czasem z małym dreszczykiem. W takim razie, gdzie, co i kiedy się odbędzie?

  Tego dnia, czyli w następną sobotę, do siebie zaprasza Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, które mieści się przy ul. 3 Maja 19. Od godziny 19, aż do północy będzie można oglądać między innymi wystawy stałe (Galeria Malarstwa Europejskiego, Galeria Rzemiosła Artystycznego, “Żołnierz  polski 1914 -1945.  Kolekcja  Jana  Partyki”, prezentacja obrazów prof. Tadeusza Boruty) oraz wystawę czasową „Andy Warhol przed i po”. Dodatkowo, w tym miejscu odbędzie się o godzinie 20:00, prelekcja Piotra Szaradowskiego „New Look” Christiana Diora i ewolucja powojennej sylwetki. Będzie można obejrzeć zakupioną kolekcję ubiorów i dodatków z francuskich domów mody.

  Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, które mieści się przy ul. Rynek 12 zaprasza na wystawę stałą pod tytułem „Sześć wieków Rzeszowa” oraz wystawę czasową – „Monte Cassino 1944”. A podczas nocy, każdy uczestnik zobaczy prezentację pary pistoletów kapiszonowych, pojedynkowych z akcesoriami w kasecie z połowy XIX w., a także będzie można oglądać stałą wystawę z muzealnikiem.

  Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie, przy ul. Rynek 6 zachęca do obejrzenia wystawy stałej pt. Wystawa stroju ludowego „Na co dzień i od święta”, a także wystawy czasowej „Na psa urok”. Dodatkowo będzie można załapać się na pokaz haftów w wykonaniu członków koła „Kotulanki na rzeszowską nitkę”, a także na emisję filmu, wyświetlanego co pół godziny pod tytułem „Lasowiackie gusła”.

  Muzeum Techniki i Militariów, które znajduje się przy ul. Kochanowskiego 19, zaprasza już od godziny 14:00 do północy. „Święto Ratownika” – pod taką nazwą odbędą się pokazy sprzętu i działania służb ratowniczych (Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Ratownictwo Medyczne, Ratownicy-górnicy, Wojsko, Policja, STORAT – psy ratownicze, AWANGARDA – Polscy Medycy na Froncie). Będzie można coś przekąsić, będą też zorganizowane występy, różne wystawy zabytkowych sprzętów, pojazdów, motocykli, wojennego wyposażenia, pokazów policyjnych oraz strażackich, a także znajdą się atrakcje dla dzieci.

  Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie mieści się przy ul. Mickiewicza 13 i zaprasza serdecznie od 19, także do północy, na wystawy – „Bajkolandia z klocków LEGO”. Będzie to też otwarcie wystawy czasowej zrealizowanej we współpracy z Bricks & Figs w Krakowie, prezentującej figurki bohaterów bajek z małych i dużych ekranów oraz fantastyczne, bajkowe konstrukcje zbudowane ze słynnych klocków. Będzie można oglądać liczne budowle z bohaterami filmów Disneya, bajeczne zamki i królewny, znane postaci z kreskówek, fantastyczne zestawy Ninjago i powstałe w oparciu o grę komputerową Minecraft, LEGO Star Wars, a nawet z niezwykle popularnej serii o przygodach Harrego Pottera.

  Oprócz tego dostępne będą też wystawy „Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci”, „Przygody Gąski Balbinki”. W godzinach od 19 oraz od 20 można się będzie załapać na koncert uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie. Nie zabraknie oczywiście warsztatów, (19:30 – 21:00) „Hej koleżanko, kolego mamy LEGO!” – warsztaty rodzinne budowania bajkowej konstrukcji z klocków LEGO, od 21:00 – 23:00 „W ławce szkolnej sprzed lat…” – podróż w czasie do dawnej szkoły, gdzie można będzie usiąść w ławce szkolnej sprzed lat i spróbować swych sił w kaligrafii. A do tego dzieci pobawią się w „koło fortuny” oraz „Fotka z bohaterem”. Będą też pokazy filmowe – „Powróćmy do tych dawnych lat”– prezentacja filmów animowanych w sali projekcyjnej Muzeum Dobranocek. Można będzie obejrzeć przygody Gąski Balbinki, Reksia, Bolka i Lolka… i wielu innych dobranockowych bohaterów.

  Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, na ul. 3 Maja 9 zaprasza o godzinie 18:00 na otwarcie wystawy „VISUAL STORY”, Galeria r_z / ORz ZPAP, na 3-go Maja 16 na wystawę „Anatomia procesu”. Biuro Wystaw Artystycznych, przy ul. Jana III Sobieskiego 18 zachęca z kolei do wybrania się na wystawy „Sztuka Nowoczesna z kolekcji Książąt Lubomirskich” oraz „Rzecz o Aniołach”  autorstwa Marii Monikowskiej-Tabisz. Galeria Pod Ratuszem przy ul. Rynek 1 proponuje wystawę Horyzonty”. To malarstwo i grafika studentów koła artystyczno-naukowego „RAZEM” z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do tego organizatorzy zapraszają na wystawę zabytkowych pojazdów, które będzie można podziwiać na placu obok Biura Wystaw Artystycznych.

  Teatr Maska w Rzeszowie, przy Mickiewicza 13 także coś oferuje tego wieczoru oraz tej nocy. Będzie można zwiedzać Pracownie Dżepetta. Usytułowana w podziemiach Teatru Maska to nowo powstałe, klimatyczne muzeum lalek teatralnych. „Maska” zaprasza także na scenę kameralną, gdzie będzie można zobaczyć lalki z przedstawień aktualnie granych na scenie. Czas całego zwiedzania to około 15–20 minut.

  Rzeszowskie Piwnice, przy ul. Rynek 26 oczywiście także zapraszają. Można będzie samodzielnie zwiedzić piwnicę ścieżką „Obrazy Historii”, gdzie ostatnie wejście odbywać się będzie o godzinie 23:00. Będzie też puszczony multisensoryczny film o historii Rzeszowa.

  Instytut Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytet Rzeszowski, który znajduje się przy al. mjr. W. Kopisto 2a zaprasza tego dnia na wystawę prac Studentów i Pedagogów w poszczególnych pracowniach i holach Instytutu. Będą też warsztaty i prezentacje technik z różnych dziedzin sztuki (m. in. grafika warsztatowa, fotografia, rysunek i malarstwo, techniki cyfrowe), pokazy filmowe, wystawa części kolekcji sztuki współczesnej Jana Pastuły w Galerii ISP wraz z oprowadzaniem kuratorskim, seria wykładów z obszaru sztuk wizualnych (dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych), konsultacje i przegląd teczek kandydatów na studia artystyczne, mapping, gry manualne – abstrakcyjne i nielogiczne oraz instalacje interaktywne.

  Na Noc Muzeów zaprasza również Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7. Będzie tam przygotowane Planetarium Mobilne. To innowacyjny eksponat edukacyjny, który przyjeżdża bezpośrednio na wydarzenia, by przenieść uczestników w świat nauki dzięki pokazom w technologii 360 stopni. Projekcje otaczają widzów z każdej strony, tworząc efekt pełnego zanurzenia w oglądane treści, od tajemniczych galaktyk, przez czar prehistorycznej Ziemi, po najnowsze wynalazki technologiczne. Do tego można będzie oglądać zwycięskie fotografie z konkursu – Podkarpackie Konfrontacje Fotograficzne.

  INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ ODDZIAŁ W RZESZOWIE, przy ul. Słowackiego 18 zaprasza na prezentację materiałów archiwalnych IPN – zbiorów prywatnych pozyskanych w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci” (wejścia co 45 minut).

  Także Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, na ul. Sokoła 13, przygotowała coś specjalnego, w godzinach od 18:00 –23:00. Między innymi odbędzie się spotkanie z Edytą Dawidziak i Karoliną Chomiczewską. Będzie też możliwość zrobienia bezpłatnego, pamiątkowego zdjęcia w fotobudce. Odkryjemy historię Rzeszowa z goglami VR, aplikacją LearningApps i w zbiorach Biblioteki. Będzie puszczony film dokumentalny „BUDZIWOJSKIE OPOWIEŚCI”. Będzie też można namalować pejzaże Rzeszowa XIX wieku na bawełnianych ekotorbach. O 22 wystąpi z koncertem Ewa Siembida oraz Tomasz Jachym. Przygotowany będzie również Nocny Kiermasz Książki Wyczytanej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com