środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Burmistrz Andrzej Ożóg o rozwoju Gminy Sokołów Małopolski

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Buduję Gminę wygodną do życia, a istotnym elementem moich działań są „projekty twarde”, które wpływają na lepsze warunki życia. Dużą wagę przykładam też do tworzenia nowych miejskich planów zagospodarowania przestrzennego i całej infrastruktury, dzięki której Gmina rozwija się dynamicznie – odpowiada nam Burmistrz Andrzej Ożóg, doświadczony samorządowiec zapytany o rozwój Sokołowa w ostatnich latach.

  A co było największym sukcesem, który możesz najbardziej przysłużyć się mieszkańcom?

  Gdybym miał wskazać tylko jedną to Zakład Przetwarzania Odpadów w Sokołowie Małopolskim, która jest jedyną tego typu inwestycją na Podkarpaciu. Bardzo skomplikowaną, wymagającą wielu decyzji, zgód i konsultacji. Wiele było takich dni, gdzie codziennie byłem na placu budowy, aby osobiście dopilnować realizacji kolejnych etapów. Czy jest to trudne? Wielu z was buduje swoje domy. Załóżmy, że koszt waszej  inwestycji to ok. 1 mln zł. Budowa domu wymaga wielu decyzji, rodzi wiele wątpliwości. A teraz wyobraźcie sobie, że Zakład Przetwarzania Odpadów to inwestycja warta prawie 50 mln złotych. Na tę inwestycję Gmina dostała rekordowe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie prawie 22 mln zł. Dzięki tej inwestycji nasza Gmina będzie odnotowywała jedne z najniższych w województwie opłat za odpady komunalne, a także powstanie 70 nowych miejsc pracy. Budowa takiego zakładu to inwestycja długoterminowa, która w przyszłości przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców. Przychody z tego tytułu zostaną przeznaczone m.in. na dodatkowe miejsca rekreacyjne, modernizację infrastruktury drogowej i inne projekty, które poprawią komfort życia mieszkańców. Bez wątpliwości projekty „twarde”, czyli te przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym są bardzo ważne dla każdej Gminy. Dziś mieszkańcy nie odczuwają jeszcze korzyści, ale to właśnie taki Zakład pozwoli w przyszłości na zabezpieczenie interesu mieszkańców i obniżenie opłat za odpady, bo nie będziemy wtedy uzależnieni od firm zewnętrznych, które taką usługę dla nas wykonują.

  Podobnie jest z inwestycjami dotyczącymi wody i ścieków. W mijającej kadencji rozbudowałem i zmodernizowałem oczyszczalnię ścieków w Sokołowie Młp.  za kwotę ponad 25 mln zł w tym prawie 12,5 mln zł dofinansowania, a także Stację Uzdatniania Wody Turza – Górno i Wólka  Niedźwiedzka za kwotę prawie 6 mln zł w tym ponad 3,5 mln zł dofinansowania. Inwestycje te mają ogromne znaczenie ponieważ przybywa odbiorców wody, a to zwiększa dobowy rozbiór wody. Dla przykładu; średni dobowy rozbiór wody podawanej z ujęcia w Turzy znacznie wzrósł od 2017 r. z 1595 m³ na dobę do 2236 m³ w 2023 r. W czasie suszy w 2017 r. produkcja wody przekraczała 2000 m³ na dobę i dochodziła do maksymalnego wydobycia 2200 m³. Latem minionego roku przekraczała 3000m³, a maksymalnie osiąga 3600m³. Dzięki modernizacji Oczyszczalni zwiększono jej przepustowość z 1500 m³ do 2500m ³, a maksymalnie do 4000 m³. Dzięki temu każdy z mieszkańców ma możliwość podłączenia się i nie ma braków w dostępie wody.

  Ponadto we wtorek 26 marca 2024 r. został podpisany list intencyjny w sprawie sprzedaży gruntu pod budowę Centrum Dystrybucyjno-Biurowego jednej z największych firm w Polsce i zarazem właściciela jednej z największych sieci handlowych z branży spożywczej. Dyrektor ds. ekspansji, który reprezentował firmę potwierdził, że rozpoczęcie inwestycji jest możliwe nawet w tym roku po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca przyszłego roku. Firma zatrudni ok. 400-500 pracowników.

  Czy Gmina Sokołów Młp. jest dobrym miejscem do życia?

  Biorąc pod uwagę ilość wydanych decyzji o warunkach zabudowy, których było w minionych  5 latach ponad 1000, do tego powstało 20 nowych osiedli to bez wątpienia tak. Zawsze dbałem i dbam o infrastrukturę drogową, aby mieszkańcy mieli nie tylko swoje wymarzone domy, ale także dobry dojazd do nich. W bieżącej kadencji wybudowałem i zmodernizowałem 35,51 km dróg i 5810 m2 powierzchni parkingów, a także wybudowałem i wymieniłem oświetlenia w ilość 432 sztuk lamp. Wciąż powiększam istniejącą sieć kanalizacyjną i wodociągową. Zwiększyłem w tej kadencji o 98 km sieć kanalizacyjną i o 42 km sieć wodociągową, a także wykonałem ok. 8 km kanalizacji deszczowej. Jeśli chodzi o rekreację to wg opinii wielu klientów mamy jeden z najlepszych i najczystszych basenów na Podkarpaciu, który od lat cieszy się dobrą opinią. Dla miłośników strzelectwa, ale nie tylko mamy strzelnicę. Sokołów Młp. od lat słynął z targów i mamy 3 dni targowe, gdzie można kupić świeże warzywa i owoce od lokalnych rolników, ale nie tylko. Dodatkowo w niedzielę jest giełda samochodowa. Gmina Sokołów Młp. staje się coraz bardziej atrakcyjna dla nowych inwestorów, powstają też nowe miejsca pracy. Z pewnością nie byłoby to możliwe gdyby nie przygotowana wcześniej infrastruktura. Oferta kulturalna i sportowa jest bardzo szeroka. Między innymi mamy już siódmy Triathlon Sokoła. Organizowane są plenery malarskie. Kalendarz wydarzeń kulturalnych jest bardzo bogaty. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dzięki S19 nie mamy korków w mieście, a także spokój, bo większość TIR-ów omija nasze miasto.

  A co w spoglądając w przyszłość?

  Chciałbym zrealizować kolejny gminny projekt na zakup i montaż z dofinansowaniem instalacji fotowoltaicznych dla Mieszkańców w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Zrealizowałem już bardzo udany projekt parasolowy. Dzięki niemu mieszkańcy skorzystali z możliwości montażu paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę.  W ramach tego zainstalowano m.in. 550 instalacji fotowoltaicznych, a udział mieszkańców w programie zwrócił się po 1,5 roku w oszczędnościach na energię.


  Pozyskałem już środki na rozbudowę i wyposażenie Przedszkola Samorządowego w Sokołowie Małopolskim finansowe w kwocie ~10 mln zł, dzięki czemu budynek przedszkola zyska 2 nowe segmenty, dzięki którym zwiększy się ilość sal z 6 na 13. Dobudowana zostanie szatnia i jadalnia oraz dodatkowe wejścia. Budynek będzie całkowicie odnowiony i ocieplony. Ponadto, przedszkole zyska nowe ogrodzenie oraz utwardzone place. Jestem w trakcie realizowania tego zadania.

  Zamierzam utrzymać jak najniższe opłaty za wodę, kanalizację czy odpady i realizować równomiernie w całej Gminie inwestycje infrastrukturalne, przy maksymalnym wykorzystaniu środków pozyskanych z zewnątrz.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com