wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Wczoraj na rzeszowskim Rynku odbyło się ważne święto związane z osobami niepełnosprawnymi, z okazji ich dnia!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj, czyli 5 maja w kalendarzu odbyły się ważne święta – Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Rzeszów także obchodził tę ważną datę. Na Rynku zgromadziło się wiele osób zmagających się z jakąś niepełnosprawnością, dysfunkcją. Zrzeszyły się osoby zarówno zmagające się z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, jak i zaburzeniami związanymi ze słuchem, mową, czy wzrokiem.

  Nie zabrakło korowodu, czyli przejścia wszystkich zgormadzonych osób ulicami miasta Rzeszowa. Były także zorganizowane różne występy na dużej scenie przy rynku. Jednym słowem, całe obchody tego święta miały uzmysłowić wszystkim, że każdy jest wartościowym człowiekiem oraz zasługuje na całkowity szacunek i pełną dostępność do usług umożliwiających samodzielne funkcjonowanie. Celem święta było pokazanie, że wszyscy niepełnosprawni nie tylko tego jednego dnia, ale przez wszystkie dni w  roku powinni być traktowani szczególnie, z wyjątkową troską, empatią, tolerancją, wsparciem i pomocą. Oprócz tego, przygotowane były także stoiska przez NFZ, ZUS oraz MOPS.

  Wydarzenie zaczęło się o godzinie 13:30, wczoraj, w niedzielę, w Rzeszowie. Na początek odbył się przemarsz z wszystkimi uczestnikami – niepełnosprawnymi, ich opiekunami oraz ich rodzinami. Tak naprawdę były aż trzy korowody, które zmierzały do rzeszowskiego Rynku, a poprowadzili je – Rzeszowska Grupa Motocyklowa oraz Moto-Bracia Podkarpacie. Pierwsza trasa zaczynała się od Teatru Maska i zgromadziła wszystkich, którzy posiadają niepełnosprawność ruchową. Drugą trasą, od Fontanny Multimedialnej przeszły osoby, które są niewidome, niesłyszące albo są nieme. Następna, trzecie trasa zmierzała do rynku także spod fontanny, a zgromadziła wszystkich, którzy zmagają się z zaburzeniami intelektualnymi.

  Dalej, od godziny 14 przygotowano różne towarzyszące atrakcje oraz występy. Były animacje dla dzieci, czy pokazy motocyklowe oraz stoiska, gdzie można było skonsultować się z Zakładem Aktywności Zawodowej, z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych oraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Można było zasięgnąć także porad: prawnych, emerytalno-rentowych, świadczeniowych, PUE, pedagogicznych, logopedycznych.

  Na scenie zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 im.k. Szymanowskiego w Rzeszowie. Głos zabrali także „Mój Głos się liczy” Self Adwokaci PZOZAZIWTZ z Rzeszowa. Zaśpiewali Marcel i Wiktor Kotuła, Bartłomiej BIBSON Filip oraz Zespół Acoustic Joy.

  Do tego, zorganizowane były warsztaty rękodzielnicze, warsztaty malarskie, zabawy sportowe, animacje dla najmłodszych (strefa baniek mydlanych, balonów, malowanie twarzy, tatuaże brokatowe, żywa maskotka), fotobudka, pokazy motocyklowe oraz przejażdżki nimi, a także pokaz magii – Karo Magic Show. Podczas trwania święta dostępne były także do spróbowania różne przekąski oraz napoje. Zorganizowana także była loteria z nagrodami.

  Impreza ta pokazała, że miasto Rzeszów jest miejscem przyjaznym dla niepełnosprawnych, otwartym na nich oraz gotowym do służenia pomocą im. Wydarzenie zgromadziło wiele grup, które zrzeszają właśnie takie osoby. Pojawili się między innymi pracownicy ZAZ Rzeszów wraz z trenerami, asystentami i osobami wspierającymi, a imprezę tę zorganizowało stowarzyszenie „For you”.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com