niedziela, 21 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Czym kierować się przy wyborze żarówek

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas wyboru nowych żarówek, istotne jest rozważenie zarówno kształtu jak i funkcji, które spełniają. W niniejszym przewodniku omawiamy różne aspekty związane z oświetleniem, w tym także temperaturę barwową, która najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.

  Warto zwrócić uwagę na rodzaje gwintów i trzonek żarówek. Informacje na ten temat znajdziesz na opakowaniu produktu. Dodatkowo, warto sprawdzić, czy dana żarówka jest kompatybilna z opcją ściemniania. Najczęściej spotykanymi rodzajami gwintów są E27 (duży gwint) oraz E14 (mały gwint).

  Temperatura barwowa to parametr wyrażany w kelwinach (K), który określa charakterystykę kolorystyczną światła. Wyższa liczba kelwinów oznacza chłodniejsze, bardziej niebieskie światło, podczas gdy niższa liczba kelwinów wskazuje na cieplejsze, bardziej żółtawe światło. Przykładowo, tradycyjne żarówki i ich odpowiedniki LED często mają temperaturę barwową wynoszącą 2700 K, co przekłada się na przyjemne, ciepłe białe światło.

  Warto pamiętać, że wybór temperatury barwowej zależy od zastosowania. Cieplejsze światło (niższa liczba kelwinów) jest często preferowane do relaksu, podczas gdy światło o wyższej temperaturze barwowej (więcej kelwinów) może być bardziej odpowiednie do zadań wymagających skupienia, takich jak praca.

  Jednostka wat (W) służy do określenia zużycia energii, a kelwin (K) mierzy charakterystykę kolorystyczną światła, niezależnie od ilości zużytej energii. Natomiast lumen (lm) to miara intensywności emitowanego światła, która jest ważna zwłaszcza przy żarówkach LED, ponieważ ich moc nie wskazuje na to, jak jasno świecą.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com