sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Konrad Fijołek zaprzysiężony na prezydenta Rzeszowa W. Szumny przewodniczącym Rady Miasta

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  We wtorek, 7 maja, prezydent Konrad Fijołek oraz dwudziestu pięciu nowych radnych rozpoczęli swoją kadencję, składając uroczyste ślubowanie. Podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady Miasta został wybrany jej przewodniczący, którym został Waldemar Szumny.

  Stajemy na progu reformy finansów samorządowych oraz nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Przed Rzeszowem otwierają się wielkie możliwości, ale też liczne wyzwania. Poprzednia kadencja obfitowała w wiele rekordów, ale również niebywałe wydarzenia, takie jak pandemia, konflikty zbrojne, kryzys dochodów miasta, inflacja czy kryzys energetyczny. Te trudne warunki stanowiły wyzwanie dla naszego samorządu, jednak udało się im sprostać, co zaowocowało procesem stabilizacji finansów miasta oraz realizacją wielu istotnych inwestycji o niebywałej skali – podkreślał prezydent Konrad Fijołek po złożeniu ślubowania. Wśród najważniejszych projektów, które udało się już rozpocząć, wymienił m.in. budowę Wisłokostrady, nowego stadionu o wartości prawie 200 milionów złotych czy połączenie ulic Warszawskiej z Krakowską, którego koszt sięga nawet 300 milionów złotych.

  Ale przed nami jeszcze większe wyzwania. Nie uda się nam ich zrobić bez współpracy. Ta kadencja
  będzie egzaminem właśnie ze współpracy. I chciałbym zadeklarować i podkreślić – z mojej strony i ze
  strony urzędu miasta, który reprezentuję, składam wolę współpracy ze wszystkimi. I do takiej
  współpracy zachęcam wszystkich.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  W najbliższych latach prezydent Konrad Fijołek zapowiedział, że oprze funkcjonowanie miasta na czterech głównych filarach. Pierwszy z nich to miasto inteligentne, mądrze używające nowoczesnych technologii do poprawy jakości życia mieszkańców. Drugi to miasto zielone, neutralne klimatycznie, które umiejętnie korzysta z odnawialnych źródeł energii. Miasto, w którym zieleń jest dostępna dla każdego mieszkańca nie dalej niż w odległości 10 minut spaceru. Trzeci filar związany jest ze wzmocnieniem odporności na kryzysy. Czwarty to miasto włączające, zapraszające mieszkańców do współzarządzania, współkreowania, korzystające z ich wiedzy, doświadczenia.

  W nowej kadencji stoją przed nami liczne wyzwania, takie jak opracowanie nowej strategii rozwoju miasta, planu ogólnego dla Rzeszowa, procesu rewitalizacji, uchwały krajobrazowej, strategii budowy aglomeracji, planu zrównoważonej mobilności miejskiej oraz odbudowy obrony cywilnej. Te dokumenty strategiczne wyznaczą kierunki rozwoju miasta na lata. Musimy również stawić czoła inwestycyjnym wyzwaniom, takim jak budowa mostu na południu miasta, przeprawy przez tory czy modernizacja ulicy Kwiatkowskiego. Ważne będą także działania związane z kulturą, jak np. projekt Biblioteki Nova czy rewitalizacja terenów kolejowych. Duży nacisk kładziemy także na edukację, planujemy rozbudowę wielu szkół. Inwestycje w tereny zielone, np. wzdłuż Wisłoka i na Kopcu Konfederatów Barskich, mają na celu poprawę jakości życia i spędzania wolnego czasu. Liczymy także na reformę finansów publicznych, która pozwoli nam lepiej realizować zadania „bliżej ludzi” – takie jak remonty dróg, budowa nowych chodników, poprawa oświetlenia, czy inwestycje w domy kultury, domy seniora oraz w ofertę dla młodych.

  To wszystko zostało podkreślone przez prezydenta Rzeszowa, Konrada Fijołka. Podczas wtorkowej sesji wybrano także prezydium Rady Miasta Rzeszowa, na czele z przewodniczącym Waldemarem Szumnym, oraz z jego zastępcami Andrzejem Decem i Jackiem Strojnym.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com