piątek, 8 grudnia, 2023
+

  Będą ułatwienia dla małych firm starających się o zamówienia publiczne

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) mają teraz szansę na silniejsze zaistnienie na rynku zamówień publicznych, który rocznie osiąga wartość nawet 700 mld złotych. Nowa polityka zakupowa państwa przewiduje szereg ułatwień specjalnie dla firm MŚP. Szczegóły tych rozwiązań były omawiane przez ekspertów podczas debaty zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  PARP, we współpracy z MRiT, regularnie organizuje debaty poruszające najważniejsze kwestie związane z prowadzeniem biznesu w Polsce. Jednym z bieżących tematów jest właśnie zamówienia publiczne.

  Według analiz statystyków, sektor zamówień publicznych w 2022 roku osiągnął wartość około 700 mld złotych. Nowa polityka zakupowa państwa, ze szczególnym uwzględnieniem jej poszczególnych elementów, ma na celu umożliwienie większej części tych znacznych środków dla wykonawców zamówień z sektora MŚP.

  Zmiany w polityce zakupowej państwa przewidują wprowadzenie do polskiego systemu nowego instrumentu prawnego – mechanizmu certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Wzmocni on działania związane z otwieraniem rynku zamówień publicznych na wykonawców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

  Tomasz Łoziński, ekspert z Centrum Obsługi Zamówień Publicznych, zwraca uwagę na potrzebę zwiększenia liczby szkoleń dotyczących procedur związanych z zamówieniami publicznymi w celach edukacyjnych. Podkreśla, że warsztaty odgrywają kluczową rolę, umożliwiając przedsiębiorcom przyswajanie wiedzy i pokonywanie ewentualnych obaw przed uczestnictwem w systemie zamówień, zwłaszcza z perspektywy technicznej.

  Dodatkową okazją do wymiany doświadczeń oraz zgłębiania tajników systemu zamówień publicznych będzie specjalna platforma internetowa. Jej pierwsze moduły rozpoczną działanie w przyszłym roku, a pełna funkcjonalność jest planowana na rok 2025.

  Na dość trudną i specyficzną działalność firm z sektora MŚP zwracał uwagę Dawid Piwowarczyk, wykładowca z WSB Merito.

  Przedsiębiorcy chcieliby zachęt, ale przede wszystkim potrzebują pewności. Jeżeli nie pomożemy małym przedsiębiorcom, to firmy powoli będą znikać z rynku

  – zauważył Piwowarczyk.

  Wideokonferencje z cyklu #idearozwojubiznesu można oglądać pod linkiem: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/idearozwojubiznesu#transmisja

  Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zachęcamy do zapisów na poszczególne spotkania, aby otrzymać powiadomienie.

  Więcej informacji o cyklu wideokonferencji znajduje się stronie PARP.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com