środa, 1 maja, 2024
spot_img
+

    Szósta edycja Europejskiego Forum Rolniczego już 19-20 marca w Jasionce

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Zbliża się szósta edycja Europejskiego Forum Rolniczego, planowana na dni 19-20 marca 2024 roku w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce koło Rzeszowa.

    To coroczne wydarzenie przyciąga ekspertów z sektora rolnictwa. Forum nie tylko stanowi platformę do istotnych dyskusji, ale także oferuje strefę wystawienniczą. To doskonałe miejsce do zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami oraz narzędziami mającymi na celu podniesienie jakości produkcji rolnej. Ponadto wspiera wymianę handlową w obszarze rolno-spożywczym.

    Tegoroczna edycja będzie bogata w szereg debat i rozmów, skupiających się na kluczowych wyzwaniach, przed którymi stoi polskie i europejskie rolnictwo. Rejestracja jest nadal otwarta i dostępna pod adresem: https://forum-jasionka.pl/rejestracja/. Co istotne, udział w wydarzeniu, zarówno w formule stacjonarnej, jak i online, jest bezpłatny.

    W programie pojawią się dwie główne debaty. Jedna z nich poświęcona będzie członkostwu
    Polski w Unii Europejskiej. Okazja ku temu jest wyjątkowa – w tym roku bowiem upłynie 20 lat od momentu, kiedy staliśmy się pełnoprawnym członkiem wspólnoty. W kilkunastoletniej perspektywie polskie rolnictwo będzie poddane nasilającej się presji epokowych wyzwań.

    Jest to wynikiem nienotowanego wcześniej w skali globu tempa wyczerpywania się zasobów naturalnych jak i stałego pogarszania stanu środowiska naturalnego. Dodatkowym negatywnie wpływającym na stan środowiska przyrodniczego czynnikiem nasilającym się w ostatnich kilkudziesięciu latach jest silny wzrost liczby katastroficznych zjawisk meteorologicznych, hydrologicznych i klimatycznych. Zjawiska te destruktywnie wpływają na funkcjonowanie rolnictwa

    Krzysztof Podhajski, Prezes Zarządu, Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

    Wprowadzenie ambitnych celów do realizacji w perspektywie 2030 roku, jakie przyjęto w dokumentach strategicznych dla rolnictwa UE, stało się jeszcze bardziej problematyczne w wyniku agresji Rosji na Ukrainę. Dodatkowo, podpisanie przez Komisję Europejską kilkunastu umów handlowych o rozszerzeniu skali wolnego handlu rolnego oraz oczekiwanie na ostateczne decyzje dotyczące umowy z krajami MERCOSUR, dodatkowo pogłębiły te trudności. Drastyczny wzrost kosztów produkcji, przy jednoczesnym zalewie niekontrolowanego importu tanich produktów z Ukrainy do UE, spowodował destabilizację rynków rolnych w całej Wspólnocie. W rezultacie, dochody rolników w całej UE znacząco spadły, a zagrożona została zdolność zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego zarówno w UE, jak i w Polsce, opierając się na rodzimych źródłach.

    Rolnicy w UE muszą być przygotowani na konsekwencje licznych regulacji unijnych, które pozornie nie dotyczą rolnictwa, ale mogą wymusić na dostawcach surowców rolnych i klientach banków aktywne zaangażowanie w „zieloną transformację”. W związku z tym uczestnicy debaty podczas Europejskiego Forum Rolniczego będą starali się odpowiedzieć na dwa kluczowe pytania dotyczące rozwoju polskiego rolnictwa: Jakie propozycje zmian do Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w ramach tzw. dialogu strategicznego zainicjowanego przez Komisję Europejską powinna przedstawić Polska? Jakie kierunki polityki rolnej powinny być wiodące w krajowej strategii rozwoju rolnictwa, aby polscy rolnicy mogli skorzystać z szans na bycie istotnym i silnym ogniwem w łańcuchu dostaw, zapewniającym bezpieczeństwo żywnościowe?

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com