piątek, 3 maja, 2024
+

PGE Rysice po raz piąty z rzędu srebrnymi medalistkami Mistrzostw Polski

W trzecim meczu finału Tauron Ligi siatkarek, Grupa Azoty Chemik Police pokonała PGE Rysy Rzeszów 3:1. To zwycięstwo zapewniło Chemikowi mistrzostwo Polski po raz jedenasty w historii, po tym jak w rywalizacji do trzech zwycięstw triumfowali 3-0.

Na początku meczu to zawodniczki z Rzeszowa zdobyły pierwsze punkty 0:4 i przejęły kontrolę nad grą. Były bardziej skuteczne w ataku, utrzymując kilku punktową przewagę. Mimo że gospodynie złapały kontakt w środkowej części seta 15:16, PGE Rysice ponownie odskoczyły w końcówce 17:21 i utrzymały przewagę w kluczowych momentach. Ostatecznie, skuteczny atak Ann Kalandadze ustalił wynik tej części meczu na 20:25.

W drugim secie walka była wyrównana jedynie na początku 5:5, ale później siatkarki Chemika zaczęły budować przewagę 9:6, 16:12. Były bardziej skuteczne w ataku i popełniały mniej błędów niż przeciwniczki. W końcówce kontrolowały grę i zdecydowanie zwyciężyły 25:18.

W trzecim secie Grupa Azoty Chemik Police rozpoczęła mocno dzięki zagrywkom Agnieszki Korneluk 5:1, ale PGE Rysice odwróciły losy gry po świetnej serii zagrywek Kalandadze 5:6. Mimo wyrównanej gry, to policzanki szybko odzyskały przewagę w środkowej części seta. Były skuteczne w ataku, nabierając tempa z akcji na akcję, co pewnie prowadziło je ku zwycięstwu. Decydującym elementem okazał się punktowy blok 25:16, który był silną bronią gospodyń w tej partii.

W czwartym secie spotkania obie drużyny prezentowały wyrównaną rywalizację 10:10. Gospodynie zdobyły minimalną przewagę 14:12, jednak siatkarki z Rzeszowa odwróciły losy gry 15:18. Chemik Police doprowadził do wyrównania po skutecznym ataku Salihi Sahin 18:18. Następnie dwie akcje Kalandadze 18:20 dały prowadzenie przeciwniczkom, ale szybka odpowiedź policzanek przywróciła równowagę 21:20. Losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Po ataku Martyny Łukasik, Chemik miał piłkę meczową 24:22. Przeciwniczki jeszcze się obroniły, ale atak Łukasik zakończył mecz 25:23 i rywalizację o mistrzostwo Polski siatkarek 2024. Zdobywając swój 11 tytuł Mistrza Polski. Dla zawodniczek PGE Rysice Rzeszów to 5 srebrny medal w krajowej rywalizacji z rzędu.

Grupa Azoty Chemik Police – PGE Rysice Rzeszów 3:1 (20:25, 25:18, 25:16, 25:23)

Chemik: Inneh-Varga, Mędrzyk, Wasilewska, Kowalewska, Fedusio, Korneluk – Grajber-Nowakowska (L); Łukasik, Sahin, Jagła (L), Pierzchała, Bruna.
    Rysice: Jurczyk, Wenerska, Kalandadze, Centka, Orvosova, Coneo – Szczygłowska (L); Makarowska-Kulej, Kowalska.

MVP: Elizabet Inneh-Varga