sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  „Folklor – Duma Galicji”. Podsumowujemy wyjątkowy koncert wiosenny w wykonaniu SZPiT „Połoniny”!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  28 kwietnia 2024 roku sala V1 Politechniki Rzeszowskiej stała się areną dla niezapomnianego wydarzenia – Koncertu Wiosennego „Folklor – Duma Galicji”. To było spotkanie pełne kolorowych strojów, pięknej muzyki i tańców inspirowanych galicyjskim folklorem, które pozostawiło niezatarte wrażenia w sercach uczestników. Organizatorami tego wyjątkowego koncertu była Rada Młodzieżowa Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół i Wychowanków Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Połoniny”, we współpracy z Województwem Podkarpackim.

  Podczas koncertu, Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” zabierali widzów w podróż po tanecznych i wokalnych zakątkach Rzeszowszczyzny i sąsiednich regionów, które niegdyś należały do Galicji. To wyjątkowe wydarzenie rozpoczęło obchody jubileuszu 55-lecia działalności „Połonin”.

  W koncercie wiosennym udział wzięli także liczni znamienici goście, w tym wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, współzałożycielka i pierwsza choreograf „Połonin” Alicja Haszczak, długoletnia choreograf Alina Kościółek-Rusin oraz przyjaciele i sympatycy zespołu.

  „Połoniny” to nie tylko zespół taneczny, to również przeciwdziałanie zapomnieniu tradycji i kultury Podkarpacia. Wydarzenia takie jak koncert wiosenny, organizowany corocznie przez Radę Młodzieżową oraz Stowarzyszenie Przyjaciół i Wychowanków „Połonin”, umożliwiają studentom uczelni technicznej kontakt z bogatym dziedzictwem kulturowym regionu.

  Podczas koncertu wystąpiło ponad 130 tancerzy, podzielonych na cztery grupy taneczne (A, B, C, D). Widzowie mieli okazję podziwiać różnorodne tańce, od podhalańskiego Skalnego, po sitarzy biłgorajskich, aż po tańce od Staromieścia Rzeszowskiego i lachów sądeckich. Autorami choreografii byli doświadczeni artyści, tak jak Andrzej Jakubiec, Ryszarda Todys-Płonka czy Anna Iskra.

  O oprawę muzyczną zadbała zespołowa kapela pod kierownictwem Jacka Laski, który zapewnił, że tradycyjna ludowa muzyka towarzyszyła każdemu tańcowi. Koncert poprowadzili Martyna Chuchla i Bartłomiej Guzik, a nad całością czuwał kierownik Marcin Zych oraz kierownik artystyczny Rafał Dyrda.

  Wyjątkowy Koncert Wiosenny „Folklor – Duma Galicji” był nie tylko okazją do prezentacji artystycznych dokonań Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny”, ale także świętem kultury i tradycji regionu, który z dumą pielęgnuje swoje korzenie. Jesteśmy pełni podziwu dla zaangażowania wszystkich twórców, wykonawców i organizatorów, którzy sprawili, że to wydarzenie było tak wyjątkowe. Już nie możemy się doczekać kolejnych tak wspaniałych chwil z „Połoninami”!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com