sobota, 25 maja, 2024
spot_img
+

  Prezent urodziny dla 106-letniego kapitana Tadeusza Lutaka

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Kapitan Tadeusz Lutak świętował swoje 106. urodziny. Jest jednym z nielicznych pozostałych żyjących uczestników kampanii wrześniowej, a w okresie okupacji aktywnie służył w ruchu oporu.

  Marzeniem 106-letniego kapitana Tadeusza Lutaka, najstarszego żyjącego czołgisty Wojska Polskiego, było doświadczenie przelotu śmigłowcem. Za zgodą Ministra Obrony Narodowej oraz Dowódcy 1 batalionu czołgów z Żurawicy, ppłk Marcina Komorka, oraz lokalnych władz Strzyżowa, został zorganizowany ten niezwykły przelot nad gminą Strzyżów, skąd pochodzi kapitan. Oprócz tego niezwykłego doświadczenia, duże wrażenie wywarł na nim wystawiony specjalnie na tę okazję czołg Abrams M1A1.

  Tadeusz Lutak przyszedł na świat 29 sierpnia 1917 roku w Żarnowej. Po ukończeniu szkoły powszechnej ochotniczo wstąpił do służby wojskowej. 25 listopada 1937 roku został przyjęty do szkoły podoficerskiej jako elew 2. Baonu Pancernego w Żurawicy. Następnie, od 1 lutego do 30 września 1938 roku, kontynuował naukę w Szkole Podoficerskiej, po czym został przydzielony do kompanii czołgów Vickers jako goniec motocyklowy. Brał udział w różnych akcjach, m.in. zajęciu Zaolzia, Spiszu i Orawy. Od 1 września 1939 roku walczył w szeregach 121. kompanii czołgów lekkich w ramach 10. Brygady Kawalerii, a po wzięciu do niewoli zdołał zbiec z transportu i powrócić do domu. Od 1940 roku aktywnie działał w konspiracji jako członek Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej pod pseudonimem „Pancerz”. Był także zaangażowany w działania dywersyjne i wywiadowcze, m.in. w akcji likwidacyjnej na Edwardzie Kochu w Niebylcu.

  Po wkroczeniu Armii Czerwonej musiał opuścić kraj, udając się na tzw. Ziemie Odzyskane. Po powrocie do Żarnowej w 1946 roku podjął pracę jako masarz i rolnik. Został awansowany na podporucznika od 2 stycznia 2001 roku. Współdziałał z różnymi organizacjami weteranów, takimi jak Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. W marcu 2023 roku otrzymał awans na stopień kapitana.

  Mimo zaawansowanego wieku, Tadeusz Lutak cieszy się dobrym zdrowiem i aktywnie uczestniczy w wydarzeniach upamiętniających historię II wojny światowej i okres powojenny. W dniu swoich 106. urodzin, tj. 29 sierpnia 2023 roku, otrzymał życzenia od lokalnych władz oraz wyrazów uznania za swoją długą służbę i zaangażowanie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com