sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Jak Rzeszów będzie obchodził najważniejsze majowe, patriotyczne święta w Polsce? Jakie uroczystości się odbędą?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas każdej majówki w Polsce, tak i w tym roku wypadają w kalendarzu ważne święta państwowe oraz rożne majowe uroczystości patriotyczne. W trakcie ich trwania, razem z obecnością przedstawicieli rzeszowskiego urzędu, w tym Pana Prezydenta odbywają się różne wydarzenia, upamiętniające ważne dla Polski daty. Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na Rzeszowskim Rynku odbędzie się specjalna uroczystość, w charakterze tego święta łącznie z występem Orkiestry Wojskowej. 3 maj jest dniem upamiętniającym  rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rzeszów świętuje także dzień 8 maja. Jest to Narodowy Dzień Zwycięstwa, który przypomina o ważnej dacie, a mianowicie zakończeniu II Wojny Światowej. Na obchody te zapraszają szczególnie Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Dowódca Garnizonu Rzeszów.

  MAJOWE UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE 2024

  2 MAJA

  DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

  Rzeszowski Rynek

  12:00   Podniesienie Flagi Państwowej

  12:05   Wystąpienie Prezydenta Miasta Rzeszowa

  12:10   Występ Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa

  3 MAJA

  ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

  9:30     Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. bpa w Kościele Farnym

  przy Pl. Farnym 5

  10:50   Przemarsz Kompanii Honorowej 21. BSP i pocztów sztandarowych na Rzeszowski Rynek

  11:00* Uroczystości przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki:

              – Hymn Państwowy i podniesienie Flagi Państwowej

              – Odczytanie preambuły Konstytucji 3 Maja

              – Wystąpienie Wojewody Podkarpackiego

              – Wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego

              – Apel Pamięci i Salwa Honorowa

              – Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów

              – Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego

  *Uroczystości na Rzeszowskim Rynku rozpoczną się bezpośrednio po przybyciu uczestników

  (po zakończeniu Mszy Św.)

  8 MAJA

  NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSTWA

  79. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ W EUROPIE

  11:00   Uroczystości przy pomniku gen. Władysława Sikorskiego w Parku Jedności Polonii

  z Macierzą:

              – Hymn Państwowy i podniesienie Flagi Państwowej

              – Wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego

              – Wystąpienie Prezydenta Miasta Rzeszowa

              – Apel Pamięci i Salwa Honorowa

              – Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów

              – Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego

  Co warto wiedzieć o świętach, które przypadają na początek maja?

  1 maja – Święto Pracy

  Święto Pracy a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950. Święto Pracy wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago.

  1 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy – św. Józefa, rzemieślnika. Z myślą o wzmocnieniu praw pracowników Sejm podejmuje wiele działań legislacyjnych, a także – poprzez Radę Ochrony Pracy – dba o warunki pracy i nadzoruje Państwową Inspekcję Pracy. 1 maja to dla Polaków również ważna data z powodu przystąpienia w 2004 r. do Unii Europejskiej.

  Wśród przyjętych przez Parlament w ostatnim roku rozwiązań mających służyć ludziom pracy i ich rodzinom za najistotniejszą należy uznać ustawę z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

  Obchodzone 1 maja Święto Pracy ma swój początek w 1886 r., kiedy w Chicago odbył się strajk robotników walczących o ośmiogodzinny dzień pracy, brutalnie stłumiony przez policję. Cztery lata później, by upamiętnić wydarzenia w Chicago, dzień 1 maja został wybrany jako święto robotnicze przez obradujący w Paryżu kongres założycielski II Międzynarodówki

  2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

  To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

  Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

  Podczas II wojny światowej kolory biało-czerwone były również symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność.

  Data święta polskiej flagi została wybrana nieprzypadkowo. 2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

  3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji

  Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

  Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

  Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

  8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa

  Narodowy Dzień Zwycięstwa – święto państwowe ustanowione przez Sejm na 8 maja. Zostało wprowadzone na mocy ustawy uchwalonej 24 kwietnia br. Upamiętnia ono zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.

  Jednocześnie ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa zniosła przewidziane dotychczas na 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności oraz spowodowała utratę mocy dekretu z 8 maja 1945 r., który je wprowadził.

  Druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec w Berlinie 8 maja 1945 r. o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godz. 23.01.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com