sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Za nami spotkanie pod tytułem „Polek portret własny” organizowane przez WSIiZ. O czym rozmawiano?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Feminatyw to forma gramatyczna, która odnosi się do płci żeńskiej. W języku polskim jest to szczególnie widoczne w przypadku rzeczowników, gdzie używane są różne końcówki, aby odróżnić rodzaj żeński od męskiego. Jednak feminatyw to więcej niż tylko aspekt gramatyczny – to także kwestia tożsamości i równouprawnienia.

  Potrzeby współczesnych Polek

  Spotkanie „Polek portret własny” rzuciło światło na potrzeby współczesnych Polek. W obliczu zmęczenia i zagubienia, kobiety poszukują głębszego zrozumienia swojej roli i miejsca we współczesnym społeczeństwie. Presja bycia idealną i skuteczną, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, stawia przed nimi wielkie wyzwania. To nie tylko kwestia zewnętrznych oczekiwań społecznych, ale także wewnętrznych ograniczeń, które często wynikają z internalizacji stereotypów i norm społecznych.

  Rola feminatywów

  Prof. Anna Siewierska podkreśliła istotną rolę feminatywów w kształtowaniu tożsamości i aspiracji dziewcząt już od najmłodszych lat. Poprzez używanie form żeńskich w odniesieniu do różnych zawodów i ról społecznych, język może wpływać na wyobrażenia i oczekiwania związane z płcią. Dlatego ważne jest, aby promować różnorodność i równość płci już od najwcześniejszych etapów edukacji i rozwoju dzieci.

  Siostrzeństwo i empatia

  Pojęcie siostrzeństwa, które zostało podniesione podczas dyskusji, odnosi się do solidarności i empatii między kobietami. Nie jest to działanie wymierzone przeciwko mężczyznom, ale raczej manifestacja współczucia i zrozumienia dla kobiecych doświadczeń. W kontekście walki o równość płci i walki z patriarchalnymi strukturami społecznymi, siostrzeństwo może być ważnym narzędziem budowania silniejszej i bardziej sprawiedliwej społeczności.

  Wyzwania i perspektywy

  Spotkanie poruszyło wiele istotnych kwestii, takich jak rola kobiet w życiu publicznym, trudności związane z oczekiwaniami społecznymi, jak również konieczność walki z przemocą i hejtem online. Jest to jednak także czas refleksji i nadziei, ponieważ coraz więcej kobiet angażuje się w dyskusje i działania na rzecz równości płci i praw człowieka.

  W obliczu tych wyzwań ważne jest, aby kontynuować rozmowy i działania mające na celu promowanie równości i sprawiedliwości społecznej. Poprzez edukację, świadomość społeczną i działania na rzecz zmiany struktur społecznych możemy dążyć do bardziej inkluzywnego i sprawiedliwego społeczeństwa, które uwzględnia potrzeby i aspiracje wszystkich jego członków, niezależnie od płci.

  Prelegentkami podczas spotkania były: Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka specjalizująca się w reportażach, pamiętnikach, autobiografiach, biografiach i publicystyce literackiej. Ukończyła studia na Wydziale Polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Najnowszym dziełem Joanny Kuciel-Frydryszak, która przyniosła autorce tej sporą popularność jest książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”.

  Kolejną rozmówczynią była s. Małgorzata Chmielewska – siostra zakonna, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia” w Polsce. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas studiów związana z Klubem Inteligencji Katolickiej. Pod kierunkiem Siostry Małgorzaty Wspólnota prowadzi dziewięć domów, do których przyjmuje ludzi bezdomnych: kobiety, chorych, matki z dziećmi, młodzież.

  Następnym zaproszonym gościem, który rozmawiał na dużej scenie, była dr hab. prof. UR Anna Siewierska – politolożka, dr hab. nauk społecznych. Naukowo zajmuje się m.in. psychologią polityki, polityką migracyjną i integracyjną, językiem polityki, mitologią polityczną oraz wpływem nowych mediów na politykę, szczególnie radykalizacją i polaryzacją społeczną oraz populizmem.

  Ostatnią osobą, która zabrała głos podczas spotkania była red. Katarzyna Kubisiowska – absolwentka filmoznawstwa UJ/ Dziennikarka Tygodnika Powszechnego działów Kultura i Reportaż. Biografka Jerzego Pilcha, Danuty Szaflarskiej, Jerzego Vetulaniego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com