sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Zbliża się majówka, czyli długie wolne od pracy. Jak warto spędzić ten czas w Rzeszowie oraz w regionie?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Nadchodzi długo wyczekiwane wolne od pracy, szkoły czy w ogóle obowiązków. Majówka to tak naprawdę kilka dni, w których na początku maja wypadają obok siebie różne ważne święta, podczas których nie idziemy do pracy, ani do szkoły. Wiele osób, zamiast siedzieć w domu chce spożytkować ten czas dobrze, na przykład na rozrywce. Wiele polskich miast, gmin, czy wsi oferuje sporo ciekawych atrakcji w tych dniach, koncertów, zabaw, gier, warsztatów. Podkarpacie także przygotowuje coś dla wszystkich tych, którzy chcą wyjść z domu i trochę się rozerwać. Przedstawiamy zatem, co takiego się wydarzy w samym Rzeszowie oraz w okolicy od środy, 1 maja, aż do niedzieli, 5 maja?

  Po pierwsze Paniaga, czyli coroczne, rzeszowskie święto organizowane na majówkę

  Impreza rozpocznie się o godzinie 13. Spod Wieży Farnej, wyruszy barwny korowód, składający się między innymi z różnych grup artystycznych, czy też zespołów dziecięcych oraz młodzieżowych. Będą dostępne stoiska z historią Podkarpacia, a w Muzeum Okręgowym w tym czasie odbędzie się wyjątkowe spotkanie, poświęcone postaci Jerzego Fąfary.

  Na scenie, ustawionej przy Fontannie Multimedialnej, zostanie uroczyście rozpoczęta cała impreza. Między innymi nagrody otrzymają laureaci Wielkiego Testu Wiedzy o Rzeszowie. Będą też występy taneczne. Zatańczą, a także zaśpiewają dla zgromadzonej widowni – Resovia Saltans, Szkoła Tańca Sportowego Aksel, ZPiT Bandoska, ZPiT Karpaty,  Taneczny Klub Sportowy Gasiek, Akademia Tańca Prima, grupy taneczne Rzeszowskiego Domu Kultury oraz Wokaliści Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Wieczorem, o godzinie 17:30 wystąpi zespół Somethingski.

  Następna scena ustawiona będzie przy Wieży Farnej (ul. 3 Maja). W tym miejscu, zaplanowane są zachwycające pokazy iluzjonistów oraz występy: Dziewczęcej Orkiestry Dętej Miasta Rzeszowa Fanfara działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury, Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek i Mażoretki Incanto działające przy Wojewódzkim Domu Kultury, Akademii Mażoretek Illusion oraz pokaz taneczny Szkoły Tańca Shantel. Ponadto usłyszymy wokalistów Rzeszowskiego Domu Kultury oraz Dominika Kindrat Vocal Studio.

  Impreza w tym czasie będzie się także odbywała przy Fosie Zamku Lubomirskich. Tam też na wszystkich czekać będzie Strefa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, malowanie wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Plastycznych oraz wiele innych atrakcji. Od bajkowego koła fortuny, przez warsztaty rękodzielnicze, zabawy z dawnych lat, po plenerowe rysowanie – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Z kolei dla miłośników średniowiecznej kultury odbędą się pokazy rycerskie, nie zabraknie też konkurencji dla publiczności i zabaw dla dzieci.

  W Galerii pod Ratuszem także będzie coś specjalnie przygotowane w tym czasie. Będzie to mianowicie wystawa malarstwa Leszka Kuchniaka. Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 2 maja, o godz. 18:00, a cała wystawa dostępna będzie do 14 maja. Co więcej na wystawę składa się 20 obrazów, a niektóre z nich nawiązują do rzeszowskiej Paniagi właśnie.

  Na parkingu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, będzie można także za darmo oddać dobroczynnie krew, a także zapisać się do bazy dawców szpiku. A wszystko to za sprawą akcji Motoserce organizowanej przez klub motocyklowy Steel Roses MC Rzeszów, która odbędzie się na terenie parkingu RARR.

  Oczywiście podczas trwania całej imprezy, od 1 do 3 maja nie zabraknie również wspaniałego jarmarku, z dostępnymi do kupienia wyrobami regionalnymi oraz rękodzielniczymi. A miejscem, gdzie będzie można kupić różne eksponaty będzie aleja Lubomirskich oraz aleja Pod Kasztanami. W sumie, na wszystkich uczestników tego święta czekać będzie kilkudziesięciu wystawców, w godzinach od 11 do 20.

  Na głównym rzeszowskim rynku, zagra koncert zespół „VIVA SANTANA” Cichoński – Torres Band. To będzie wyjątkowy program i show muzyczny Leszka Cichońskiego i mistrza instrumentów perkusyjnych Jose Torresa, stworzony aby uczcić muzycznie Carlosa Santanę. W repertuarze tego projektu znajdują się oprócz utworów Santany stanowiących klasykę gitarowego kunsztu, utwory nowe takie jak Smooth, oraz santanowskie wersje polskich przebojów jak „Podaruj mi trochę Słońca” grupy Bemibek i „Asfaltowe łąki” grupy ABC. Obecność w składzie świetnych muzyków – również jazzowych pozwala na bardzo kreatywne potraktowanie muzyki Carlosa Santany i ciekawe improwizacje, co czyni ten projekt wyjątkowym.

  Jeśli chodzi o wydarzenia towarzyszące, będą one zorganizowane w Muzeum Okręgowym, od 13 do 18, gdzie obejrzymy wystawę „Andy Warhol – przed i po” oraz inne zaplanowane prelekcje, wystawy, prezentacje, czy też kiermasz. Na ciekawe wystawy i warsztaty zaprasza również Muzeum Dobranocek, które już teraz przygotowuje moc atrakcji, szczególnie dla tych najmłodszych i dostępne będzie podczas Paniagi w godzinach od 9 do 17. Wystawy mają nazwy – „Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci”, „Disney – sto lat magii”, „Przygody Gąski Balbinki”. A podczas zajęć, dzieci poznają smerfy i będą mogły zaaranżować scenki związane właśnie z tą bajką. Będą też dostępne do oglądania tam też filmy animowane. Będzie można obejrzeć animacje sprzed lat, m. in. przygody Gąski Balbinki i Kurczaka Ptysia, Bolka i Lolka, Reksia, Misia Uszatka.

  Specjalna oferta Rzeszowskich Piwnic – zwiedzanie podziemi

  Rzeszowie Piwnice, które znajdują się przy ul. Rynek 26 będą otwarte od 1 do 5 maja. Szczególnie jeśli jesteś turystą, albo rzeszowianinem i nie oglądałeś jeszcze wyjątkowej, multimedialnej ekspozycji w podziemiach, spacerując po nich, koniecznie wybierz się w tych dniach w godzinach od 10 do 19. Będzie to skrócona wersja zwiedzania tego miejsca, specjalnie przygotowaną ścieżką „Obrazy historii”. Pamiętaj, że pierwsze wejście zaczyna się o 10:15, co piętnaście minut. Z kolei ostatnie o 17:30. Podczas spaceru odkryjecie historię Rzeszowa oraz tego miejsca, kupując bilety albo stacjonarnie, albo online – https://tiny.pl/d9k3s przed wejściem.

  Niezwykłe pokazy fontanny multimedialnej

  Fontanna multimedialna w Rzeszowie to sterowana elektronicznie fontanna zlokalizowana przy al. Lubomirskich (inaczej zwanej al. Pod Kasztanami) w Rzeszowie. W jej sąsiedztwie znajduje się także zabytkowy Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie. Pokazy tematyczne stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych tej części Rzeszowa. Sama fontanna jest natomiast uważana za jedną z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie konstrukcji w Polsce (będąc przy tym trzecią co do wielkości budowlą tego typu), a nawet Europie. Pokazy fontanny są jedną z ulubionych atrakcji rzeszowian. Fontanna została wybudowana w 2013 roku. Inauguracyjny pokaz specjalny rzeszowskiej fontanny multimedialnej odbędzie się już 4 maja, czyli w najbliższą sobotę, o godzinie 21:30. Widzowie będą mogli zobaczyć program z udziałem aktorów – „Folk dookoła świata” i „Walka Tytanów”.

  Rodzinny Piknik Strażacki, na osiedlu Bzianka

  Rzeszowski Dom Kultury zaprasza w dniach od 4 do 5 maja (od soboty do niedzieli) na imprezę, na którą nie trzeba kupować żadnych biletów. W programie znajduje się uroczyste poświęcenie wyremontowanej remizy oraz nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego Ochotniczej Straży Pożarnej, poprzedzone mszą świętą w pobliskim kościele parafialnym o godzinie 14:00. Dzień później tj. w niedzielę 5 maja odbędzie się piknik strażacki z mnóstwem atrakcji dla uczestników i darmowym poczęstunkiem. Start imprezy planowany jest na godzinę 15:00. Z kolei od godziny 19:00 do 22:00 odbędzie się zabawa taneczna, otwarta dla każdego, kto chce potańczyć.

  Wybierz się do teatru „Maska”, na niedzielny spektakl „Pradawne drzewo”

  Już 5 maja, o godzinie 16:30, odbędzie się w Teatrze Maska, które mieści się przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie, spektakl pt. „Pradawne drzewo”. Już teraz zarezerwuj miejsca, wchodząc na stronę internetową https://www.teatrmaska.pl/spektakle/dzieci/pradawne-drzewo,spektakl662/?wydarzenie=2857. To przedstawienie powstało z inspiracji mitologią słowiańską. „To teatralne zaproszenie do poszukiwań Początku, snucia opowieści i przyjrzenia się bliżej życiu nadzwyczajnego drzewa, które jest świadkiem wielu wydarzeń. W centrum opowieści staje potężne drzewo, które podczas spektaklu rozrasta się, ukazując swoje tajemnice. Barwna mitologia Słowian jest okrojona do pierwszych podstawowych znaczeń wspólnych dla wszystkich, tak by mały widz mógł w pełni uczestniczyć w ukazywanej historii.” – jak możemy przeczytać w opisie, na stronie internetowej „Maski”.

  Co w majówkę można ciekawego zobaczyć w kinie, w Rzeszowie?

  Jeśli chodzi o kino Zorza, jak co roku, 3 maja podczas Święta Paniagi, następuje inauguracja Kina Letniego „Zorzy”. Są to seanse, które odbywają się w ogródku Zorzy. Ciepłe, letnie wieczory sprzyjają sporej frekwencji. Widzowie mają możliwość obejrzenia seansu na leżakach. Specjalnie na ten czas dobierane są filmy obyczajowe i komediowe. Najbliższy pokaz odbędzie się w piątek o godz. 20:30 filmem „POPRZEDNIE ŻYCIE”. Bilety kosztują tylko 13 zł. O czym jest film? In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach. Nora (Greta Lee) i Hae Sung (Teo Yoo) dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym.

  Obejrzyj turniej rycerski z prawdziwego zdarzenia w rzeszowskiej Fosie!  

  W dniach od 2 do 3 maja, przeniesiemy się w Rzeszowie na chwilę do innej, dawnej, epoki. Będą zaplanowane w ciągu tych dwóch dni konkurencje bojowe, gdzie uczestnicy będą ze sobą walczyć, trzymając w ręku miecz oraz tarczę, na wzór tych bitew, jakie wiele wieków temu odbywały się i z czego ta epoka słynęła. Będzie również zorganizowany turniej łuczniczy, a dla zwycięzców takich rozgrywek przewidziane będą nagrody pieniężne. Za pierwsze miejsce najlepsze osoby otrzymają kolejno 600 zł, potem 300 zł i 100 zł. 

  A do tego wszystkiego, będzie też zorganizowanych wiele ciekawych innych konkursów, między innymi na najpiękniejszy haft. Przynieś z domu swoje rękodzieło i konkuruj z innymi osobami, pamiętając, że należy je wykonać na tkaninie lub jałmużniczce, w wielkości minimalnie cztery na cztery centymetry. W czasie trwania całej imprezy, w tej konkurencji każdy autor najpiękniejszego haftu pozna oczywiście werdykt i ocenę profesjonalnego jury. Oprócz tego, będzie również zorganizowany konkurs strojów z XIII – XV wieku oraz konkurs średniowiecznej gry karcianej Ruff rozgrywany replikami flamandzkiej talii łowieckiej (XV w.). Na zwycięzców w tych powyższych konkursach będą czekać różne vouchery o wartości 400, 200 oraz 100 zł. W każdej z rozgrywek, jurorzy planują nagrodzić trzy osoby, które zajmą po kolei pierwsze, drugie oraz trzecie miejsce. A wspaniałym uzupełnieniem imprezy, będzie pyszne jedzenie, którego będzie można skosztować.

  Ważne majowe święta dla Polski oraz ich obchody w Rzeszowie

  W wielu miastach i gminach, również w Rzeszowie zorganizowane będą ważne uroczystości z okazji świąt, które będziemy obchodzić w całej Polsce.  W trakcie ich trwania, razem z obecnością przedstawicieli rzeszowskiego urzędu, w tym Pana Prezydenta odbędą się różne wydarzenia, upamiętniające ważne dla Polski daty. Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na Rzeszowskim Rynku odbędzie się specjalna uroczystość, w charakterze tego święta łącznie z występem Orkiestry Wojskowej. 3 maj jest dniem upamiętniającym  rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rzeszów świętuje także dzień 8 maja. Jest to Narodowy Dzień Zwycięstwa, który przypomina o ważnej dacie, a mianowicie zakończeniu II Wojny Światowej. Na obchody te zapraszają szczególnie Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Dowódca Garnizonu Rzeszów.

  Okrągły, 20. jubileusz przynależenia Polski do Unii Europejskiej – koncert

  Świętowanie 20-lecia Polski w Unii Europejskiej powinno być na pewno radosne i przypominać atmosferę wydarzeń z 2004 roku. Taki będzie też koncert zaplanowany na dzień 1 maja w Filharmonii Rzeszowskiej. O 18:00 rozpocznie się muzyczne widowisko zatytułowane „Gratuluję Podkarpackie, czyli muzyczna podróż po Europie”. A wystąpią młodzi ludzie, którzy pochodzą z różnych regionów. Zgromadzona widownia usłyszy zatem kilkanaście różnych przebojów muzycznych, a niektóre z nich są piosenkami bardzo popularnymi.

  Wybierz się do Teatru im. Wandy Siemaszkowej, na Sokoła!

  W najbliższą sobotę oraz niedzielę – 4 oraz 5 maja, teatr ten pokaże spektakl pod tytułem „Gdzie ci mężczyźni”. To przedstawienie muzyczne, będące odpowiedzią na doskonale znany i lubiany przez widzów koncert „Nie całuj mnie pierwsza” w wykonaniu Mateusza Mikosia, Roberta Żurka i Michała Chołki. Tym razem na scenę wkraczają trzy panie, które poprzez piosenki postanowiły opowiedzieć o mężczyznach – chłopakach, mężach i partnerach. Usłyszymy największe przeboje polskiej i światowej klasyki piosenki, między innymi utwory z repertuaru Danuty Rinn, Maryli Rodowicz, Jaquesa Brela i wspólnie zastanowimy się, gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy?

  Niezwykłe balony nad Krosnem łącznie z koncertami

  Nie wiesz gdzie spędzić tegoroczną majówkę? Wybierz się do Krosna! Od 1 do 5 maja, będą tam organizowane jak co roku Balonowe Mistrzostwa Polski (po raz czterdziesty) oraz Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe (po raz 24). Ale to oczywiście nie wszystko. Oprócz ogromnej liczby balonów unoszących się na niebie i wprawiających w cudowny klimat, cały program tej kilkudniowej imprezy jest obfity w jeszcze więcej atrakcji. Największa taka impreza balonowa na Podkarpaciu to połączenie kultury i sportu. Te wspaniałe pięć dni będzie obfitowało w wiele wydarzeń kulturalnych. W tym roku, nie może cię tam zabraknąć! Jeśli chodzi o największe polskie gwiazdy, wystąpi Dawid Kwiatkowski oraz zespół Afromental. Wspaniała impreza odbędzie się na terenach zielonych przy Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR, przy ul. Bursaki 29 oraz na krośnieńskim rynku.

  Noc Muzeum w Łańcucie, w popularnym zamku

  Noc Muzeów w Muzeum-Zamku w Łańcucie odbędzie się od godziny 18:00 do 23:00 (ostatnie wejście na ekspozycje o 22:00). Zwiedzanie będzie możliwe bez przewodników i audioprzewodników. Bilety w cenie 2 zł (normalny) i 1 zł (ulgowy) będą dostępne wyłącznie w dniu wydarzenia i uprawniają do obejrzenia jednej ekspozycji. Noc Muzeów w Łańcucie obiecuje być wyjątkowym doświadczeniem, pełnym historii, kultury i rozrywki. To doskonała okazja, by odkryć zakamarki zamku i poznawać fascynującą historię tego miejsca. Zapraszamy wszystkich miłośników historii, kultury i tajemniczych opowieści na niezapomnianą noc pełną wrażeń!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com