środa, 1 maja, 2024
spot_img
+

    Otwarcie Skweru im. gen. Władysława Sikorskiego razem z odsłonięciem pomnika w Hyżnem już w tę niedzielę

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Gminy Ośrodek Kultury w Hyżnem zaprasza na uroczyste otwarcie Skweru im. gen. Władysława Sikorskiego razem z odsłonięciem jego pomnika. Wydarzenie odbędzie się w dniu 9 października 2022 roku z udziałem wojskowej asysty honorowej, pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej z Dylągówki, mieszkańców oraz zaproszonych gości, a wśród nich przedstawicieli Rządu oraz podkarpackiego Samorządu wszystkich szczebli.

    Inicjatywa budowy Skweru im. gen. Władysława Sikorskiego wyniknęła z silnej potrzeby upamiętniania wielkiego polskiego bohatera, generała bron Wojska Polskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera Rządu RP na Uchodźctwie podczas II wojny światowej w miejscowości, z którą był bardzo związany, gdyż to właśnie w Hyżnem gen. Wł. Sikorski spędził okres niemal całego swojego dzieciństwa i młodości.

    Jego rodzice poznali się i wzięli ślub w Hyżnem. Ojciec Tomasz pracował jako organista w tutejszym kościele i był nauczycielem hyżneńskiej szkoły. W roku 1880 został skierowany do pracy w szkole w Gawłuszowicach koło Mielca. Po roku przeniesiono go do Tuszowa Narodowego, gdzie 20 maja 1881 roku urodził się Władysław Eugeniusz. Jednak po tym, jak Tomasz Sikorski zachorował i w wieku 34 lat zmarł, młoda wdowa Emilia Sikorska z 4-letnim synem Władysławem i jeszcze trójką dzieci wróciła do Hyżnego i tam zamieszkała.

    Gen. Władysław Sikorski zawsze uważał Hyżne za swoją rodzinną miejscowość. Tutaj przecież chodził do szkoły, nawiązywał pierwsze przyjaźnie i modlił się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Hyżneńskiej.

    Tutaj w końcu jako uczeń gimnazjum a potem student przyjeżdżał do ukochanej matki na święta i wakacje z Rzeszowa i Lwowa.

    Dowodem przywiązania Generała do swojego kraju lat dziecinnych są słowa przekazane podczas spotkania z przedstawicielem klubu HYŻNE  w Chicago 20 kwietnia 1941 roku potwierdzone jego własnoręcznym podpisem „Pozdrowienia dla Polaków i Polek z pięknych i drogich mojemu sercu okolic Hyżnego, Grzegorzówki i Dylągówki”. Stąd gen. Sikorski nazywany jest często „Synem Ziemi Hyżneńskiej”.

    Koncepcja budowy Skweru im. gen. Wł. Sikorskiego opiera się ponadto na wzmacnianiu postaw patriotycznych i budowaniu pamięci zbiorowej w odniesieniu do postaci i doświadczeń historycznych. Naszym wspólnym obywatelskim obowiązkiem jest bowiem pielęgnowanie wartości, które kiedyś czcili i za które oddawali życie nasi przodkowie (m.in. wolność, solidarność, szacunek do innych), a które dziś służą identyfikacji narodowej i kulturowej, przygotowując do życia w społeczeństwie oraz wpływając na kształtowanie więzi z krajem.

    Program wydarzenia:

    Godzina 15:00 – Uroczysta Msza Święta w Sanktuarium w Hyżnem

    Godzina 16:00 – Przemarsz na Skwer im. gen. Wł. Sikorskiego z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej, pocztów sztandarowych jednostek OSP, Orkiestry Dętej z Dylągówki, zaproszonych gości i mieszkańców

    Godzina 16:20 – Część oficjalna

    Otwarcie i poświęcenie Skweru i pomnika

    Apel Pamięci

    Złożenie kwiatów

    Przemówienie okolicznościowe

    Godzina 17:30 część artystyczna – koncert patriotyczny

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com