niedziela, 23 czerwca, 2024
+

  Plenerowa wystawa o Ignacym Łukasiewiczu dostępna do oglądania w Rzeszowie do 17 października

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Warto w Rzeszowie obejrzeć dwujęzyczną wystawę plenerową pt. „IGNACY ŁUKASIEWICZ – 200. rocznica urodzin twórcy Polskiego Przemysłu Naftowego”. Wystawa, udostępniona przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie, wyeksponowana jest przy wejściu do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie od strony Ogrodów Bernardyńskich. Będzie dostępna do 17 października 2022 r.

  Rok 2022 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rokiem Ignacego Łukasiewicza.

  Wystawa powstała z okazji 200. rocznicy urodzin tego wielkiego Polaka, filantropa, patrioty, a przede wszystkim twórcy przemysłu naftowego i lampy naftowej. Przedstawia starannie opracowane materiały ikonograficzne, a także nieliczne pamiątki dotyczące życia i działalności naftowej jednego z najwybitniejszych Polaków.

  Istotnym elementem wystawy jest prezentacja jednej z najcenniejszych na świecie kolekcji lamp naftowych, znajdującej się w zbiorach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz wiernej kopii prototypu pierwszej lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza, wykonanej przez Adama Bratkowskiego w 1853 roku. Lampa ta była używana przez Ignacego Łukasiewicza i Jana Zeha, współwynalazcę nafty oświetleniowej, wyłącznie do celów laboratoryjnych, co umożliwiło konstrukcję w pełni funkcjonalnych lamp, z których pierwsza zapłonęła 31 lipca 1853 roku podczas nocnej operacji przeprowadzonej w Szpitalu U Pijarów na lwowskim Łyczakowie.

  Uzupełnieniem wystawy prezentującej dokonania Ignacego Łukasiewicza są fotografie różnorodnych lamp naftowych, zarówno tych najcenniejszych, bogato zdobionych lamp salonowych, jak i tych najpopularniejszych i najprostszych.

  Lampy naftowe pojawiły się w domach milionów ludzi na całym świecie zaledwie już po kilku latach od wynalezienia nafty, a tanie i doskonałej jakości światło przestało być przywilejem ludzi bogatych.

  Kurator wystawy/Exhibition curator: Krzysztof Gierlach

  Autorzy wystawy/Exhibition authors: Krzysztof Gierlach, Tomasz Pisarek

  Fotografie/Photos: B. Bajorski, K. Gierlach, S. Grabowska, A. Nawrocki, T. Poźniak, P.Wilusz, zbiory Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, zbiory Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Narodowe Archiwum Cyfrowe

  Skład, opracowanie graficzne/Composition, graphic design: Julia Komornicka

  Tłumaczenie na język angielski/English translation: Ewelina Pisarek, Tomasz Pisarek

  Korekta/Proofreading: Katarzyna Krępulec-Nowak, Ewelina Pisarek

  Wydarzenie realizowane w ramach projektu Wojewody Podkarpackiego pt. „W służbie Niepodległej” dofinansowanego z Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022, Priorytet 2, Schemat 2c.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com