sobota, 2 marca, 2024
+

  Podkarpackie Centrum Innowacji zaprasza uczelnie wyższe z regionu do współpracy.

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  PCI chce podjąć współpracę z uczelniami akademickimi z województwa podkarpackiego. Zachęca studentów oraz kadrę naukowców z regionu do aktywności na rzecz rozwoju Regionalnego Ekosystemu Innowacji i Startupów. Dzięki współpracy miałyby powstać prototypy, a także innowacyjne rozwiązania dla sektora usług i przemysłu.

  W Rzeszowie z PCI współpracują trzy wyższe uczelnie. Są to Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Podkarpackie Centrum Innowacji nie chce na tym poprzestawać. Pragnie podjąć współpracę z pozostałymi uczelniami wyższymi regionu.

  – Mamy ambitne plany, by stworzyć sprawny ekosystem współpracy z uczelniami na Podkarpaciu. Oferta PCI będzie dostępna dla wszystkich uczelni wyższych regionu. Chcemy, by do grupy studentów i naukowców dołączyli również przedsiębiorcy i instytucje otoczenia biznesu. Wspólne interakcje w postaci inspirujących projektów przyczynią się do opracowania nowych technologii i ciekawych prototypów wdrożonych później przez przemysł – mówi Konrad Frontczak, Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań w PCI.

  Podkarpackie Centrum Innowacji oferuje m.in. atrakcyjny program grantowy dla zespołów naukowych z uczelni regionu. Umożliwia on otrzymanie finansowego wsparcia na realizację ambitnych prac badawczo-rozwojowych. W 2019 r. rozdysponowano prawie 4 mln zł, a w ramach tegorocznej edycji PCI ma przeznaczyć na ten cel nawet 6 mln zł.

  – Sądzimy, że program grantowy stworzy możliwość aplikowania dla uczelni, które nie są oficjalnymi partnerami PCI. Zespół naukowy może składać się z kadry naukowej pracującej na różnych uczelniach. To szansa dla uczelni zawodowych, mających swoje siedziby na terenie Podkarpacia, pod warunkiem dostosowania wymogów rekrutacyjnych konkursu do możliwości tych jednostek – mówi dr Agnieszka Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

  Na współpracę z Podkarpackim Centrum Innowacji mogą liczyć również podmioty badawcze z Podkarpacia w ramach Regionalnej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących. Obecnie zaangażowane są 54 podmioty z całego województwa. Funkcjonuje również forum współpracy naukowców, którzy zajmują się badaniami, oceną zgodności podzespołów, produktów i wyrobów gotowych.

  Sieć to współpraca z jednostkami laboratoryjnymi regionu oraz wymiana doświadczeń między naukowcami. Razem możemy łączyć kadrę i sprzęt, tworząc tym samym oferty usług dla realizacji projektów niemożliwych do wykonania indywidualnie. To dobry sposób, aby szybciej i lepiej dotrzeć z propozycją usług do przedsiębiorców w całym kraju. Zespół badawczy jest także szansą dla rozwoju młodych talentów, których nie brakuje na Podkarpaciu – mówi mgr Konrad Kawa, Kierownik Biura Projektów Unijnych z Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku.

  W ofercie działań Podkarpackie Centrum Innowacji kładzie nacisk na współpracę i wspólne przedsięwzięcia studentów działających w kołach naukowych oraz kadry akademickiej. Rozwojowi młodych talentów posłuży PCI ProtoLab. Są to pracownie wirtualnej rzeczywistości, skanowania i druku 3D, warsztat techniczny ze sprzętem, pracownie komputerowa i elektroniczna.

  – Kreatywny ProtoLab ma swój potencjał, jest ciekawą formą do działania dla młodych i energicznych ludzi. Studenci dołączając do zespołów działających w ProtoLabie mogą eksperymentować, rozwijać własne pomysły oraz pracować przy ambitnych projektach. Jest realna szansa, by w niedalekiej przyszłości przekształciły się one w startupy lub spinoffy i zainteresowały podkarpackie firmy – mówi dr Sławomir Solecki, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

  Podkarpackie Centrum Innowacji rozszerzając współpracę z uczelniami wyższymi regionu, zaplanowało szereg spotkań i wizyt w siedzibach jednostek w terenie. – Oferta PCI dopinguje środowisko akademickie Podkarpacia do działania, a programy realizowane przez centrum są atrakcyjne dla kół naukowych i pracowników uczelni. Sądzę, że propozycja PCI zainspiruje naszych studentów i naukowców, to również szansa na rozwój krośnieńskiej uczelni. Warto zacieśniać naszą współpracę – dodaje mgr Sylwia Maciejowska-Gunia z Biura Karier i Praktyk Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

  źródło: https://pcinn.org/kontakt-pci
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com