sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Podpisano umowy na dofinansowanie inwestycji w zbiorniki retencyjne

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W urzędzie marszałkowskim podpisano umowy na dofinansowanie inwestycji, które przyczynią się do powstania nowych zbiorników retencyjnych lub modernizacji istniejących na Podkarpaciu. Łącznie na ten cel przeznaczono 8,4 mln złotych, pochodzących ze środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

  Wciąż pozostaje do dyspozycji blisko 18 mln złotych na kolejne zadania z zakresu infrastruktury retencyjnej, a nabór wniosków potrwa do końca kwietnia 2024 roku.

  To nasze kolejne działanie w obszarze zarządzania zasobami wodnymi, które ma przyczynić się do zwiększenia retencji na obszarach wiejskich, co pozwoli przeciwdziałać negatywnym skutkom suszy, z którymi coraz częściej boryka się również nasz region.

  Piotr Pilch, wicemarszałek województwa Podkarpackiego

  W końcu 2023 roku urząd marszałkowski prowadził nabór pierwszych wniosków o dofinansowanie. Spośród 25 projektów, które zostały poddane merytorycznej ocenie, 17 zadań z 16 gmin ostatecznie przeszło pozytywną weryfikację. Łączna kwota dofinansowania na wszystkie przedsięwzięcia wynosi 8,4 mln złotych. Dzięki temu wsparciu na Podkarpaciu powstaną otwarte zbiorniki retencyjne, które będą służyły do gromadzenia wód opadowych i roztopowych, a także wód gruntowych i płynących, np. z rowów melioracyjnych czy małych cieków wodnych.

  Woda staje się coraz większym dobrem. Dlatego gratuluję państwu tego, że na terenie waszych gmin podejmujecie się tego ważnego zadania, aby zasobami wodnymi dobrze gospodarować.

  Ewa Draus, wicemarszałek województwa Podkarpackiego

  16 podkarpackich gmin, takich jak Harasiuki, Narol, Laszki, Lubaczów, Kolbuszowa, Grębów, Baranów Sandomierski, Głogów Małopolski, Grodzisko Dolne, Sokołów Małopolski, Zaleszany, Nowa Sarzyna, Pruchnik, Tarnowiec, Jedlicze i Żyraków, otrzymało wsparcie finansowe na różne projekty, z maksymalną kwotą dofinansowania wynoszącą 500 tys. złotych dla każdej gminy. Gmina Lubaczów została wyróżniona dofinansowaniem na dwa projekty. Pierwsze dziesięć gmin podpisało umowy we wtorek, 23 kwietnia. Wicemarszałek Piotr Pilch zachęcał samorządowców, którzy już uzyskali wsparcie, aby przekazywali informacje o trwającym naborze, aby kolejne samorządy mogły również skorzystać z tego wsparcia.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com