sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  W jaki sposób Rzeszów postanowił podjąć walkę z otyłością i nadwagą wśród dzieci?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszów, znany ze swojej dynamicznej społeczności i zaangażowania w dobro mieszkańców, stoi teraz przed wyzwaniem, które wymaga wspólnej determinacji i zdecydowanego działania. Nadmierne masy ciała wśród dzieci stanowią problem narastający nie tylko w skali miasta, ale i całego kraju. Dlatego też władze miasta podjęły decyzję o uruchomieniu programu przeciwdziałania otyłości wśród najmłodszych mieszkańców.

  Według danych Instytutu Żywności i Żywienia, co piąte dziecko w wieku szkolnym zmaga się z nadwagą lub otyłością. W województwie podkarpackim, do którego należy Rzeszów, odsetek ten wynosi aż 21,5%. To alarmujące liczby, które wymagają natychmiastowej reakcji.

  Program, który zostanie uruchomiony, będzie skierowany głównie do uczniów klas III rzeszowskich szkół podstawowych. Będzie on realizowany w latach 2024 – 2028, a jego celem jest zmniejszenie częstości występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci o 5 punktów procentowych.

  Jak dokładnie planowane jest osiągnięcie tego celu? Program obejmie 9-letnich uczniów i ich rodziców lub opiekunów prawnych kompleksową opieką edukacyjno-zdrowotną. Już wkrótce dzieci przystąpią do badań przesiewowych przeprowadzanych przez pielęgniarki środowiskowe i higienistki szkolne. Na ich podstawie zostaną wyłonione dzieci zagrożone nadwagą i otyłością, które będą poddane dalszym badaniom i wsparciu.

  Program przewiduje także szereg działań edukacyjnych. Konsultacje dietetyczne, spotkania z psychologami oraz specjalistami od aktywności fizycznej stanowić będą integralną część wsparcia oferowanego uczestnikom. Ponadto, rodzice i opiekunowie prawni będą mieli możliwość uczestnictwa w wykładach i szkoleniach z zakresu edukacji żywieniowej i aktywności fizycznej.

  Aby dotrzeć z informacją do jak największej liczby osób, planowane są działania informacyjne, obejmujące rozpowszechnianie ulotek i plakatów, emitowanie spotów reklamowych w autobusach miejskich oraz organizację wykładów otwartych dla społeczności lokalnej.

  Całkowity budżet przeznaczony na program przeciwdziałania otyłości dziecięcej przekracza 1,3 miliona złotych. Założenia programu zostały już zaakceptowane przez radnych podczas ostatniej sesji. Konkurs na realizację programu zostanie ogłoszony w najbliższym czasie, co otworzy drogę dla instytucji i organizacji chcących zaangażować się w walkę z tym istotnym problemem zdrowotnym.

  Działania podejmowane przez Rzeszów są krokiem w dobrą stronę, jednak sukces programu będzie zależał od zaangażowania społeczności lokalnej, rodziców i instytucji edukacyjnych. Oby ta inicjatywa przyniosła pożądane rezultaty i sprawiła, że dzieci Rzeszowa będą mogły cieszyć się zdrowym i aktywnym stylem życia przez wiele lat.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com