sobota, 25 maja, 2024
spot_img
+

  Komitet Monitorujący polsko-ukraińskie programy transgraniczne obradował w Krośnie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wicemarszałek Piotr Pilch brał udział w otwarciu obrad Komitetu Monitorującego polsko-ukraińskie programy transgraniczne perspektyw 2014-2020 i 2021-2027, które odbyły się w Krośnie.

  W dwudniowym posiedzeniu uczestniczyli również Josef Michálek z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, Konrad Wojnarowski – wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Ihor Yaremenko z Sekretariatu Gabinetu Ministrów Ukrainy, Eliza Dzwonkiewicz – Konsul Generalny RP we Lwowie oraz przedstawiciele 10 przygranicznych regionów Programu i 4 euroregionów.

  Marszałek Pilch podkreślił znaczenie województwa podkarpackiego w kontekście współpracy polsko-ukraińskiej, istotę prowadzonych projektów oraz wsparcia dla uchodźców z obszarów dotkniętych rosyjską agresją.

  Dobre fluidy współpracy, które unoszą się nad Podkarpaciem z pewnością będą sprzyjać wypracowaniu dobrych rozwiązań podczas Państwa obrad. Witam w regionie, który dla wielu jest najpiękniejszą częścią Polski.

  Piotr Pilch, wicemarszałek województwa Podkarpackiego


  Komitet Monitorujący wyselekcjonował zwycięskie projekty w ramach priorytetu Środowisko. W świetle trudnej sytuacji naszych wschodnich sąsiadów, przekierował dostępne środki i nagrodził grantami o łącznej wartości niemal 82 milionów euro aż 44 inicjatywy. Wśród nich znalazły się m.in. projekty dotyczące infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w gminach Solina, Lesko, Olszanica i Bukowsko, program monitorowania czystości wód opracowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz projekty promujące bioróżnorodność przygotowane przez Miasto Tarnobrzeg i Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu we współpracy z partnerami z Ukrainy. Ponadto omówiono kwestie związane z finalizacją poprzedniej perspektywy, czyli Programu Współpracy Transgranicznej Polska-(Białoruś)-Ukraina 2014-2020, oraz podjęto wstępne decyzje dotyczące alokacji pozostałych środków w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027.

  30 listopada 2022 roku Komisja Europejska zaakceptowała nowy program. Jego celem jest wspieranie procesów rozwojowych na pograniczu Polski i Ukrainy. Program jest adresowany do regionów przygranicznych obu krajów oraz instytucji non-profit działających na tym obszarze. Unia Europejska przeznaczyła na jego realizację 235,9 miliona euro (z czego co najmniej 214,4 miliona euro na projekty), a całkowity budżet wynosi ponad 262 miliony euro. Województwo podkarpackie jest jednym z czterech regionów uczestniczących w programie po stronie polskiej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com