sobota, 25 maja, 2024
spot_img
+

  RaP STEAM robotyka i programowania w szkołach podstawowych na Podkarpaciu. 

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas konferencji, która miała miejsce w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce, został uroczyście zainaugurowany RaP STEAM, obejmujący ponad 770 szkół podstawowych z regionu.

  Wśród licznych gości tego wydarzenia, którzy zapełnili wnętrze sali kongresowej, znajdowali się wicemarszałkowie Ewa Draus i Piotr Pilch, przedstawiciele uczelni wyższych, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół uczestniczących w projekcie, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji związanych ze sferą edukacji.

  Ten przełomowy projekt, obejmujący ponad 80 procent szkół podstawowych w regionie, jest rezultatem wspólnego wysiłku samorządu województwa, który pełni rolę lidera, Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie jako głównego podmiotu prowadzącego działania, oraz partnerów projektu: gminy Grodzisko Dolne, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

  Głównym celem projektu jest podniesienie jakości i efektywności nauczania w szkołach podstawowych, dzięki ukierunkowaniu na rozwój u uczniów i uczennic kompetencji  w zakresie robotyki i programowania, tak by w przyszłości mogli być konkurencyjni na rynku pracy. Projekt będzie realizowany we wszystkich szkołach regionu, które zgłosiły chęć uczestnictwa w nim, aż do końca 2029 roku.

  Marszałek wyraził wdzięczność wielu osobom i instytucjom, których wkład był niezbędny do przygotowania oraz realizacji projektu na taką skalę, jak RaP STEAM. Podziękowania kierował między innymi w stronę Grodziska Dolnego, których osiągnięcia w dziedzinie robotyki były inspiracją dla tego przedsięwzięcia, oraz Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, która pomogła w zdobyciu finansowania dla projektu. Docenił także rektora Politechniki Rzeszowskiej oraz Krystynę Wróblewską, dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich, za ich wkład w koordynację całego przedsięwzięcia.

  Proszę zwrócić uwagę, że jako samorządowi województwa udało nam się stworzyć komplementarny system wspierania innowacyjności regionu, którego najnowszym elementem jest RaP STEAM. Mamy tym samym innowacyjne edukowanie, Podkarpackie Centrum Nauki oraz Podkarpackie Centrum Innowacji, które promują i wspierają innowacyjność na różnych etapach edukacji, tak by wykorzystywać zdolności młodych ludzi, dawać im szansę rozwoju, a jednocześnie dostarczać świetnie przygotowanych profesjonalistów do sfery gospodarki. W ten sposób łączymy edukację i naukę z gospodarką i to jest realna szansa na rozwój regionu

  Władysław Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego
  fot. Biuro Prasowe UMWP

  Projekt polega na wprowadzeniu innowacji do szkół podstawowych, szczególnie w zakresie nauczania informatyki w klasach od 4 do 8, wykorzystując przy tym elementy robotyki edukacyjnej. Oprócz tego planowane są również zajęcia pozalekcyjne z robotyki edukacyjnej. Dla każdej uczestniczącej szkoły zostanie zakupione odpowiednie wyposażenie do pracowni robotycznej. Nauczyciele przejdą odpowiednie szkolenia, a wsparcie merytoryczne otrzyma także kadra zarządzająca szkołami. W ramach RaP STEAM odbędą się również zajęcia pozalekcyjne z robotyki edukacyjnej i programowania robotów, które będą dostępne dla zainteresowanych uczniów i uczennic.

  Projekt ma przygotowywać uczniów do konkursów i zawodów robotycznych. Organizowane będą także obozy robotyczne oraz warsztaty promujące robotykę, naukę programowania, nauczanie STEAM.

  Jesteśmy dla uczniów, dla ich wspierania, po to, aby nasi uczniowie z regionu dostali szansę, na jaką zasługują i która pomoże im realizować plany i  spełniać marzenia. Chcemy, aby uczniowie i połknęli bakcyla, chcemy podsycać ich zamiłowania, rozwijać talenty w zakresie nauk ścisłych, matematyki i programowania – podkreślała Krystyna Wróblewska

   dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.

  Projekt będzie dostępny dla zarówno publicznych, jak i niepublicznych szkół podstawowych z terenu województwa. Wsparciem objętych zostanie ponad 770 placówek, ponad 1 000 osób z kadry zarządzającej szkołami oraz około 2 500 nauczycieli.

  W projekcie weźmie udział od 8 do 12 tysięcy uczniów. Będą oni mieć możliwość uczestniczenia nie tylko w ramach lekcji, ale także w zajęciach pozalekcyjnych, warsztatach przygotowujących do konkursów robotycznych, obozach robotycznych oraz warsztatach Green Farm STEAM w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz.

  RaP STEAM realizowany jest w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Priorytet 7 Kapitał ludzki gotowy do zmian, Działanie 7.10 Kształtowanie kompetencji w zakresie robotyki i programowania. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

  Podczas konferencji mówiono o potrzebie inwestowania w młodych inżynierów i rozwijanie kompetencji cyfrowych, co potwierdziła Urszula Romańska, przedstawicielka Komisji Europejskiej.

  Wartość projektu RaP STEAM wynosi 133 mln złotych, z czego 119,7 mln złotych stanowi dofinansowanie, głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i budżetu państwa. Ponadto, ponad 13 mln złotych pochodzi z wkładu własnego Samorządu Województwa Podkarpackiego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com