wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  SOR w szpitalu MSWiA w Rzeszowie od czerwca tego roku

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W czerwcu ma zostać otwarty drugi Szpitalny Oddział Ratunkowy w Rzeszowie. Jego budowa jest już w końcowym etapie, a dzięki wytrwałości wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul, większość niezbędnych formalności została już załatwiona.

  Obecnie w województwie podkarpackim działa 14 oddziałów ratunkowych oraz jedno centrum urazowe. W Rzeszowie taki oddział znajduje się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej przy ul. Lwowskiej. Drugi jest w trakcie powstawania w Szpitalu MSWiA przy ul. Krakowskiej. Szybkie uruchomienie tego oddziału jest jednym z priorytetów wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul.

  Przypomnijmy, 27 października 2023 roku ówczesny wojewoda podkarpacki przedstawił Ministrowi Zdrowia projekt aktualizacji planu działań, w którym planowano uruchomienie SOR od 1 stycznia 2024 roku. Niestety, minister Waldemar Kraska nie zaakceptował tego i 13 listopada usunął SOR ze szpitala MSWiA z planu, przenosząc go jako zaplanowane zadanie do realizacji w 2024 roku, ale nie podając konkretnego terminu otwarcia. Powodem tej decyzji był brak podpisanej umowy z NFZ. Umowa ta nie została podpisana do 20 grudnia 2023 roku, co uniemożliwiło uruchomienie SOR od 1 stycznia 2024 roku.

  Bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa to sprawa absolutnie priorytetowa. Dlatego natychmiast po objęciu przeze mnie urzędu wojewody rozpoczęłam starania o jak najszybsze dokończenie i uruchomienie drugiego SOR-u w Rzeszowie. Niestety, decyzje,
  jakie podejmowano w poprzedniej kadencji oraz Ministerstwie Zdrowia skutkowały tym, że dzisiaj dokończenie tego zadania jest opóźnione w stosunku do pierwotnych założeń

  Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki

  16 lutego dyrektor szpitala MSWiA złożył wniosek o wpis komórki SOR do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działania Lecznicze. 20 lutego ten wpis został dokonany. 6 marca w szpitalu odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli PUW w celu weryfikacji spełnienia wymogów formalnych. 29 marca do Ministra Zdrowia przekazany został zaktualizowany Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, w którym wskazałam na uruchomienie SOR-u do końca pierwszego półrocza bieżącego roku. Minister nie wniósł uwag. 3 kwietnia odbyło się spotkanie w PUW z udziałem dyrektorów: szpitala MSWiA, NFZ w Rzeszowie, rzeszowskiego pogotowia, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej, pracowników naszego urzędu. Celem było przeprowadzenie analizy bieżącego stanu przygotowania do uruchomienia SOR-u.

  Te wszystkie kroki pozwoliły nam doprowadzić do sytuacji, w której możemy zakomunikować, że SOR przy Szpitalu MSWiA ruszy już w czerwcu. Będzie to odział nowoczesny, świadczący usługi medyczne na wysokim poziomie.

  Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki

  W trosce o pacjentów podejmowane są działania mające na celu uruchomienie od 1 stycznia 2025 roku zespołu ratownictwa medycznego w Głogowie Młp., który będzie również zapewniał obsługę terenu Rzeszowa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com