wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Polska w tym roku obchodzi 20-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej. Co działo się w Rzeszowie z tej okazji?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W tym roku mija 20 lat, od kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Od tamtego czasu, wiele się w naszym kraju zmieniło. Polska, łącznie z Rzeszowem bardzo się rozwinęła, między innymi dzięki otrzymaniu ogromnych funduszy. Z tej okazji, stolica Podkarpacia również świętowała. Był urodzinowy tort w kolorze naszej państwowej, polskiej flagi. W ramach imprezy, Rzeszów uczcił tę okrągłą rocznicę wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski oraz „Ody do radości”. Była też zorganizowana gra w Europejskie Koło Fortuny. Na rynek mógł się wybrać, kto chciał. Zaproszonymi, ważnymi gośćmi, którzy pojawiali się dzisiaj, 1 maja w południe, na rzeszowskim Rynku byli: Europoseł Elżbieta Łukacijewska, Prezydent Rzeszów Konrad Fijołek, Teresa Kubas-Hul – Wojewoda Podkarpacki, Krystyna Stachowska Wiceprezydent Rzeszowa.

  Koncert w Filharmonii, wieczorem

  Kontynuacją świętowania tego jubileuszu będzie koncert w Filharmonii Podkarpackiej, dzisiaj wieczorem. Świętowanie 20-lecia Polski w Unii Europejskiej powinno być na pewno radosne i przypominać atmosferę wydarzeń z 2004 roku. Taki będzie też zaplanowany koncert. O godzinie 18:00 rozpocznie się muzyczne widowisko zatytułowane „Gratuluję Podkarpackie, czyli muzyczna podróż po Europie”. A wystąpią młodzi ludzie, którzy pochodzą z różnych regionów. Zgromadzona widownia usłyszy zatem kilkanaście różnych przebojów muzycznych, a niektóre z nich są piosenkami bardzo popularne. Podczas koncertu usłyszymy piętnaście utworów. W repertuarze znajdują się m.in. Hey na na na (Vaya con Dios), Dziewczyna o perłowych włosach (Omega), Malovany dzbanku (H. Vindrackova), My Friend the wind (D. Rusos), czy Bailamos (E. Iglesias).

  W tym roku świętujemy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z całą pewnością jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej naszego kraju. Dwie ostatnie dekady przyniosły wiele znaczących zmian w krajobrazie politycznym i społeczno-gospodarczym Polski, oferując nam szerokie perspektywy rozwoju.

  „W momencie akcesji do UE sieć dróg ekspresowych i autostrad liczyła zaledwie 784 kilometry. Od tego czasu zwiększyła się ona około 6,5-krotnie i na dzień dzisiejszy składa się z około 1850 km autostrad oraz blisko 3,3 tys. km dróg ekspresowych. Przez 20 lat w Polsce wybudowano niemal tyle nowych tras szybkiego ruchu, co łącznie w 4 kolejnych krajach regionu o największym przyroście takich dróg (Węgry, Rumunia, Czechy, Chorwacja).”

  Drogi to tylko jeden z wielu obszarów infrastruktury, dla których ważnym bodźcem rozwojowym były w ostatnich dwóch dekadach fundusze unijne. Jak wylicza Ministerstwo Finansów, od 1 maja 2004 roku do końca 2023 roku Polska zaabsorbowała łącznie 245,5 mld euro środków pomocowych, co po odliczeniu polskich składek członkowskich dało kwotę netto wynoszącą nieco ponad 160 mld euro. Fundusze te, oprócz dróg, zostały przeznaczone m.in. na modernizację i rozbudowę sieci transportu kolejowego, obiektów transportu lotniczego i morskiego, budowę wielu obiektów użyteczności publicznej, kultury i rekreacji, oświaty czy służby zdrowia.

  „W momencie akcesji do UE stopa bezrobocia wynosiła według metodologii unijnej niemal 20 proc. i była najwyższa w całej Wspólnocie. Obecnie wynosi ona mniej niż 3 proc., co plasuje Polskę w pierwszej trójce państw członkowskich o najniższym bezrobociu.”

  „W 2004 roku nominalne wydatki konsumenckie w przeliczeniu na 1 mieszkańca stanowiły 30 proc. średniej unijnej, w 2022 roku zaś 54 proc. Z kolei 70-80 proc. tego co przeciętny konsument w UE wydajemy już nie tylko w najbardziej niezbędnych do życia obszarach jak żywność i napoje czy zdrowie, ale też w bardziej luksusowych kategoriach zakupów jak samochody czy zorganizowane wyjazdy wakacyjne.”

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com