wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Już w najbliższą niedzielę, w Katedrze Rzeszowskiej odbędzie się Koncert Wielkanocny. Kto wystąpi?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Katedra Rzeszowska, już za kilka dni, 21 kwietnia, w nadchodzącą niedzielę stanie się miejscem, gdzie zabrzmią utwory śpiewane przez profesjonalne chóry, w towarzystwie orkiestry. Będzie to zatem bardzo ciekawe wydarzenie, które rozpocznie się o godzinie 13 w Kościele Rzymskokatolickim pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który znajduje się przy al. Generała Władysława Sikorskiego 21.

  A zaprezentuje różne utwory, między innymi polską klasykę – Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses”, Krośnieński Chór Mieszany w towarzystwie pięknej aranżacji muzycznej, granej na żywo. Wszyscy zgromadzeni usłyszą utwory Bacha, Mozarta, Vivaldiego oraz wybrane fragmenty oratorium Mesjasz Haendla. Zachęcamy do uczestniczenia w tym niezwykłym koncercie.

  Oprócz chórów, utwory zaprezentuje Jadwiga Kot-Ochał. Weronika Malinowska zagra na skrzypcach, Emilia Pisz na altówce. Podobnie, Maciej Wulw razem Katarzyną Sytnik również będą grali na tym pięknym instrumencie – skrzypcach. Karol Pęcak zagra na wiolonczeli, a Mateusz Gałuszka na organach. Dyrygentem Orkiestry Festiwalowej będzie Aleksandra Fiołek-Matuszewka.

  Chór Pueri Cantores Resovienses powstał w 1985 roku w Rzeszowie. Przez lata przeszedł różne etapy rozwoju, zmieniając siedziby i prezesa. W 1989 roku zostało założone Katolickie Towarzystwo Śpiewacze, które przejęło opiekę nad chórem. W 1993 roku patronat nad zespołem objęła Rzeszowska Katedra. W 1995 roku dołączył do Polskiej i Światowej Federacji Chórów Pueri Cantores.

  W 2022 roku obchodzono 35. rocznicę istnienia chóru, który działa aktywnie zarówno w obszarze religijnym, jak i kulturalnym. Chór koncertuje na licznych scenach i współpracuje z różnymi instytucjami i zespołami. Prezesem chóru został ponownie Ryszard Bieniek.

  Chór angażuje się w liczne wydarzenia, w tym koncerty, msze święte i festiwale muzyczne. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi i organizacjami. W historii chóru ważnymi momentami były udział w mszy celebrowanej przez papieża Jana Pawła II i koncerty znanymi chórami i orkiestrami.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com