sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Dr Anna Czenczek zainicjowała cykl koncertów pod nazwą „Klasyka bez granic” w różnych kościołach na Podkarpaciu. Zapraszamy!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Czegoś takiego na Podkarpaciu jeszcze nie było. Powstał pomysł, by zorganizować koncerty w podkarpackich kościołach razem z orkiestrą graną na żywo, na których śpiewano by największe dzieła muzyki klasycznej. Idea, która została zainicjowana przez dr Annę Czenczek – która na co dzień prowadzi i kieruje Centrum Sztuki Wokalnej, zostanie zrealizowana.

  Ze względu na to, że Kurier Rzeszowski patronuje całej imprezie, serdecznie zapraszamy już końcem maja na pierwszy taki, bezpłatny koncert, który odbędzie się 27 maja w kościele Farnym, pw. Św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie, o godzinie 19:30. Kolejne koncerty w ramach całego ich cyklu, jak nam wiadomo, zaplanowane są na niedzielę, 28 lipca – w Kościele pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie (Jubileusz 75-lecia istnienia parafii), o godzinie 18:00 oraz na poniedziałek, 12 sierpnia 2024 – do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku, o godzinie 19:00.

  A jaką muzykę będziemy mogli usłyszeć oraz kto wystąpi – zagra i zaśpiewa?

  Podczas koncertu pod tytułem „Klasyka bez granic”, wszyscy zgromadzeni usłyszą muzykę, którą wykonają m.in. artyści z Centrum Sztuki Wokalnej, którzy szkolą się w Rzeszowie, a także inne chętne dzieci i młodzież, które wygrały odbywający się jakiś czas temu casting. Nastolatkowie zaśpiewają w towarzystwie Zespołu Kameralnego Filharmonii Podkarpackiej przede wszystkim te klasyczne utwory. W repertuarze występujących artystów znajdą się także autorskie piosenki, a to wszystko w pięknej, symfonicznej oprawie.

  A w repertuarze koncertu znajdą się największe dzieła klasyczne i religijne m. in.: „Pie Jesu”, „Panis Angelicus”, „Lascia ch’io pianga”, „Pamiętam ciche, jasne dnie”, „Grzeszni, senni, zapomniani” oraz autorskie utwory specjalnie napisane i opracowane do tego projektu min. „Ave Maria”, „Agnus Dei”, „Angele Dei” czy „Veni Sancte Spiritus”, do tekstów opracowanych przez dr Annę Czenczek. Wszystkie utwory układają się w jedną, piękną opowieść złożoną z zarówno tych młodszych, jak i starszych melodii. Jedne mają długą historię inne, powstały nie tak dawno temu. Każdy utwór został starannie i na pewno nieprzypadkowo wybrany.

  Koncert będzie wspaniałą okazją do promocji muzyki klasycznej na Podkarpaciu. A jej bezpłatny i darmowy charakter sprawia, że muzyka ta staje się dostępna dla każdego słuchacza i każdego odbiorcy, obojętnie w jakim jest wieku.

  Powtarzamy, że autorką tego projektu oraz tym samym przedsięwzięcia jest doktor sztuk muzycznych, dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie – dr Anna Czenczek. To także prezes Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia, pomysłodawczyni oraz także dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival”, pomysłodawczyni i dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna”, organizator Ogólnopolskich Mistrzowskich Warsztatów Piosenkarskich dla dzieci i młodzieży, wykładowca akademicki, międzynarodowy juror, muzyk, wokalistka, aranżerka wokalna, producentka, laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, nauczycielka emisji głosu.

  Pod kierunkiem dr Anny Czenczek już od 24 lat, wychowankowie CSW zostali nagrodzeni ponad tysiąc razy, na różnych – ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach oraz w programach telewizyjnych, co świadczy o randze oraz o poziomie, jaki prezentują. Od wielu lat – ponad dwóch dekad kształcą się tutaj młode talenty. A ich opiekunka prowadzi warsztaty wokalne, przygotowuje i reżyseruje musicale oraz koncerty, pisząc do nich scenariusze, aranżacje wokalne i muzyczne.

  Kto weźmie udział w planowanych koncertach?

  Oczywiście zaśpiewa podczas całego cyklu koncertów sama Anna Czenczek, która także odpowiedzialna jest za wybór tekstu, scenariusz wydarzenia, w towarzystwie Tomasza Filipczaka, odpowiadającego za aranżację, muzykę, który gra także na fortepianie. Do tego zagra kwartet smyczkowy ARSO Ensemble w składzie – Robert Naściszewski – skrzypce, Orest Telwach – skrzypce, Piotr Gajda – altówka, Anna Naściszewska – wiolonczela, Sławomir Ujek – kontrabas.

  Dodatkowo, zaśpiewają soliści i grupa artystyczna z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie w składzie – Brygida Bartnik, Filip Ciaś, Zuzanna Czuchra, Magdalena Daszykowska, Marcelina Jakubiec, Karina Janik, Maria Jarosz, Izabela Kochman, Gabriela Kocój, Karolina Kołodziej, Julia Kościńska, Krzysztof Kosior, Martyna Król, Ewa Machała, Anna Malawska, Aleksandra Małek, Amelia Rudnicka, Klaudia Szum, Solomia Zhekalo oraz dzieci i młodzież wyłoniona podczas castingu.

  Cały koncert poprowadzi Izabela Fac oraz Łukasz Świder.

  Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do zanotowania w kalendarzu daty każdego z koncertów oraz oczywiście do uczestniczenia w miarę możliwości w każdym z nich. To jest pierwsza taka inicjatywa na pewno na Podkarpaciu, która przyciągnie szczególnie miłośników muzyki klasycznej, ale też wszystkich innych słuchaczy, którzy są ciekawi, jak to wszystko będzie wyglądało oraz oczywiście brzmiało.  

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com