wtorek, 28 maja, 2024
spot_img
+

  W Galerii Rzeszów, możesz oglądać wystawę, przedstawiającą polskich badaczy starożytnego Egiptu oraz kopię sarkofagu

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Galerii Rzeszów można jeszcze oglądać wystawę pod tytułem „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu”, przygotowaną przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie oraz Katedrę Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukazuje nie tylko fascynujące artefakty z dalekiej przeszłości, ale także opowiada historię odwagi, pasji i odkryć.

  Centralną postacią tej ekspozycji jest Tadeusz Samuel Smoleński, krakowianin, który wkracza na scenę historii jako pierwszy polski egiptolog. Jego życie, choć zbyt krótkie, było pełne niezwykłych osiągnięć i odkryć. To dzięki niemu polskie badania nad starożytnym Egiptem zyskały rozgłos i uznanie na arenie międzynarodowej. Smoleński, zmarł w wieku zaledwie 25 lat, pozostawił niezatarte ślady w historii egiptologii.

  Jedną z najbardziej imponujących atrakcji wystawy jest kopia sarkofagu i mumii egipskiej kapłanki Astet-iri-khet-es. To nie tylko zwykły eksponat. Umożliwia nam spojrzenie na życie i wierzenia ludzi sprzed tysięcy lat, tak jak oni wtedy na prawdę żyli. Oryginalne znalezisko, przechowywane w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, jest symbolem połączenia między kulturami i epokami.

  Ważnym aspektem wystawy jest również wprowadzenie nowoczesnych metod badawczych, które pozwalają nam zgłębiać tajemnice starożytnego świata w sposób nigdy wcześniej niemożliwy. Tomografia komputerowa, używana do diagnozowania chorób, została zastosowana w badaniach mumii egipskiej Aset-iri-khet-es, co stanowiło przełomowe osiągnięcie na skalę światową. Dzięki temu możemy spojrzeć głębiej niż kiedykolwiek wcześniej, odkrywając tajemnice i historie ukryte pod warstwami czasu i piasku.

  Nie można zapomnieć o kontynuatorach pracy Tadeusza Smoleńskiego, którzy po nim podjęli sztafetę badawczą, kontynuując jego dzieło i poszerzając wiedzę o starożytnym Egipcie. Ich osiągnięcia również znajdują się na tej niezwykłej wystawie, stanowiąc inspirację dla kolejnych pokoleń badaczy.

  Wystawa „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu” jest nie tylko okazją do zapoznania się z fascynującą historią, ale także możliwością poszerzenia wiedzy o kulturze i tradycjach starożytnego świata. Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć nasze własne dziedzictwo i miejsce w historii ludzkości.

  Zachęcamy do odwiedzenia tej wyjątkowej ekspozycji, która dostępna będzie bezpłatnie do 25 kwietnia. To niepowtarzalna okazja, by zagłębić się w fascynujący świat starożytnego Egiptu i poznać historię niezwykłych polskich pionierów, którzy otworzyli przed nami drzwi do nieznanego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com