wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Rzeszów zainwestował miliony w rozwój oświaty

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Ponad 185 mln zł – taka jest wartość inwestycji oświatowych realizowanych w Rzeszowie. – Kończymy rozbudowę I LO i szkoły na Staromieściu, za chwilę rozpoczynamy kolejne– rozbudowę: IX LO, szkoły przy ul. Miodowej i Zespołu Szkół Elektronicznych.

  Konferencja podsumowująca działania władz Rzeszowa w obszarze inwestycji oświatowych odbyła się na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. To tutaj realizowane jest jedno z kluczowych zadań – budowa nowej hali sportowej, która jest już praktycznie na finiszu. Nowoczesny budynek hali został harmonijnie wkomponowany w tkankę miasta, a w jego szklanej elewacji odbija się historyczne dziedzictwo Rzeszowa – popijarski zespół klasztorny.

  Planowany termin zakończenia budowy to czerwiec, a koszt inwestycji wynosi ponad 12 milionów złotych. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podkreślił znaczenie inwestycji oświatowych dla przyszłych pokoleń i zaznaczył, że w tej kadencji samorząd postawił silny akcent na rozwój infrastruktury edukacyjnej. Wśród zrealizowanych inwestycji wymienił m.in. nową szkołę i przedszkole przy ul. Kwiatkowskiego oraz przedszkole i żłobek przy ul. Iwonickiej na osiedlu Kotuli. Ponadto, zakończona została budowa hali sportowej wraz z częścią edukacyjną przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego, której koszt wyniósł 16,5 miliona złotych.

  W czwartkowej konferencji uczestniczyli również dyrektorzy i pracownicy szkół w Rzeszowie. Elżbieta Kuczma, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, podkreśliła dynamiczny rozwój osiedla Słocina oraz owocną współpracę z prezydentem i Wydziałem Edukacji. Dzięki tej współpracy corocznie modernizowana jest placówka, obejmując wymianę instalacji elektrycznej, remont zaplecza kuchennego i stołówki, oraz rozpoczęcie remontu łazienek. Na ten rok planowana jest także wymiana okien, a istnieją już plany rozbudowy, co budzi zadowolenie.

  fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszów

  Nasze inwestycje w oświatę to także inne działania. Jednym z naszych ważniejszych jest program dwujęzyczności. Wszystkie nasze przedszkolaki i klasy 1- 3 przez ostatnie dwa lata zostały objęte programem dwujęzyczności – w tej chwili to ponad 6 tys. dzieci. Szczególną uwagę zwracamy na szkolnictwo zawodowe. Dbamy o to, by szkoły zawodowe przygotowywały kadrę, której w tej chwili rynek pracy potrzebuje. Szkolnictwo zawodowe uruchomiło też nowe kierunki pod zapotrzebowanie rynku. Mamy 49 klas patronackich – tu duży ukłon w stronę rzeszowskiego biznesu, który te klasy wspiera

  Krystyna Stachowski, wiceprezydent Rzeszowa

  W grudniu zakończył się program „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy”, którego wartość ogólna wyniosła 4 982 662 zł. W ramach tego programu 416 uczniów i 143 nauczycieli ukończyło kursy i szkolenia zawodowe, 480 uczniów odbyło staże u pracodawców, a 2,2 mln zł przeznaczono na wyposażenie rzeszowskich szkół zawodowych. Obecnie 7 spośród 11 szkół uczestniczy w nowym konkursie, którego realizację wspiera kwota 19 mln zł. To oznacza doposażenie szkół zawodowych oraz dodatkowe kursy i szkolenia dla kadry.

  Spełni się marzenie nas nauczycieli, rodziców i uczniów – nasza szkoła na os. Matysówka będzie rozbudowywana, a właściwie budowana praktycznie od nowa. Teren naszego osiedla jest trudny do zabudowy, dlatego cieszę się, że jest nowy projekt, w oparciu o który tę inwestycję można zrealizować.

  Lidia Kupiszewska, długoletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 na os. Matysówka.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com