środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Gruntowny remont oficyny zespołu pałacowo-parkowego w Tyczynie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Nadchodzi finał inwestycji, która obejmuje rekonstrukcję oficyny Zespołu Pałacowo-Parkowego w Tyczynie oraz rozbudowę o łącznik przewidziany na szkolny internat. Plan zakłada także rozbudowę obiektu Zespołu Szkół w Tyczynie o salę gimnastyczną z kompleksem szatniowo-socjalnym, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu.

  Projekt obejmuje także terenową scenę widowiskową oraz kaskadowo opadającą widownię plenerową. W ramach przedsięwzięcia uwzględnione są ciągi piesze i jezdne, miejsca parkingowe dla samochodów osobowych i autokarów, droga pożarowa z placem manewrowym, wiaty dla rowerów, wiata śmietnikowa oraz nasadzenia zieleni. Budynek oficyny, wraz z przewidzianą rozbudową oraz salą gimnastyczną z częścią szatniowo-socjalną, tworzą integralną całość pod względem funkcjonalno-przestrzennym.

  Zespół Szkół w Tyczynie mieści się w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych, a mianowicie w budynku pałacu i pawilonu kompleksu Zespołu Pałacowo-Parkowego w Tyczynie, otoczonego z trzech stron przez zabytkowy zespół parkowy.

  Budynek oficyny, będący częścią kompleksu, przewidziany jest do remontu i adaptacji w celu dostosowania do konkretnej funkcji użytkowej, a mianowicie na potrzeby internatu Zespołu Szkół w Tyczynie. Internat przewidziany jest dla 32 osób, w tym 31 uczniów i jednego wychowawcy. Obiekt ten obejmie 15 pokoi, w tym 11 dwuosobowych, 3 trzyosobowe oraz jeden przystosowany do osób niepełnosprawnych. Każdy pokój wyposażony będzie w łazienkę i przedpokój. Dodatkowo, internat będzie posiadał pomieszczenia do wydawania posiłków, zmywalnię, jadalnię, aneks kuchenny dla uczniów oraz pokój do „cichej nauki”. Obejmie również pomieszczenia towarzyszące, takie jak magazyn pościeli, pralnia z suszarnią oraz pomieszczenia porządkowe.

  Ze względu na ograniczoną powierzchnię budynku oficyny, planowana jest rozbudowa w postaci trzykondygnacyjnego łącznika przy zachodniej ścianie. Projekt rozbudowy uwzględnia topografię terenu, dostosowując się do naturalnego ukształtowania terenu oraz spełniając wymogi Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

  W łączniku została umiejscowiona kotłownia gazowa, która będzie obsługiwać zarówno nowo wybudowane budynki, jak i istniejący pałac i pawilon.

  W ramach przedsięwzięcia znajduje się także sala gimnastyczna o wymiarach boiska 12 m x 24 m, wraz z kompleksem zaplecza sportowego składającego się z dwóch zespołów szatniowych z umywalniami i sanitariatami, pokoju nauczyciela wychowania fizycznego z sanitariatem oraz ogólnodostępnych sanitariatów.

  Zarówno budynek oficyny z łącznikiem, jak i obiekt sali gimnastycznej, zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Specjalnie zaprojektowany pokój dla ucznia na parterze oficyny, razem z łazienką, będzie umożliwiał przebywanie w nim osobie niepełnosprawnej. Dostęp do wszystkich kondygnacji oficyny oraz łącznika będzie możliwy za pomocą windy osobowej przystosowanej dla osób niepełnosprawnych.

  W kontekście budowy sali gimnastycznej, Powiat Rzeszowski uzyskał dofinansowanie w wysokości 2 630 700 zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki, pochodzące z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

  W zakresie dotyczącym przebudowy oficyny oraz rozbudowy o budynek łącznika wraz z instalacjami wewnętrznymi, przyłączami, a także zagospodarowania terenu, Powiat Rzeszowski zapewnił finansowanie wydatków poprzez Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w wysokości około 5 000 000 zł. (zadanie o nazwie „Przebudowa i rozbudowa oficyny oraz budowa sali gimnastycznej wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą dla Zespołu Szkół w Tyczynie”).

  Umowa z wykonawcą robót budowlanych została podpisana w grudniu 2021 roku, a całkowita wartość prac wynosi około 20 000 000 zł.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com