Końcem lutego, a właściwie to 27 lutego, o godzinie 17, po południu, odbędzie się w rzeszowskiej bibliotece – Wypożyczalni Głównej przy ul. Dąbrowskiego 33A wyjątkowe, ciekawe spotkanie. Do naszego miasta przyjedzie Wojciech Przylipiak, który będzie promował swoją nową książkę – pod tytułem „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko”. Autor ten ma na swoim koncie także inne publikacje, także wpasowujące się tematyką w dawne czasy, kiedy nasze mamy albo babcie były młode. Wstęp jest na to darmowy i nie trzeba się wcześniej w żaden sposób zapisywać. A podczas spotkania, oprócz swoich książek, zaprezentuje też różne gadżety z prywatnej kolekcji, które symbolizują właśnie tematykę spotkania – czyli zakupy w PRL-u. A do tego wszystkiego przywoła ciekawe, dawne opowieści związane z Rzeszowem właśnie za dawnych lat.
Km jest Wojciech Przylipiak?
To dziennikarz, zbieracz oraz kolekcjoner zabawek z PRL-u, pamiątek, komputerów i elektroniki sprzed lat. Ich historie opisuje na swoim bardzo interesującym blogu BufetPRL.com. Był także redaktorem dodatku „Kultura” do „Dziennika Gazety Prawnej”, dziennikarzem magazynu „Esquire”, PAP. W 2020 roku wydał w wydawnictwie Muza swoją pierwszą książkę „Czas wolny w PRL”. Rok później „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” (…). Obie spotkały się ze sporym zainteresowaniem. W końcu niewiele mamy książek, o takiej tematyce.
W listopadzie 2023 ukazał się jego najnowszy reportaż pod tytułem „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko”. Jest to opowieść o zakupowej rzeczywistości w latach 1945-1989, a przedstawione opowieści poruszają tematykę funkcjonowania nie tylko tych małych sklepików osiedlowych, ale też okazałe domy handlowe. Przeczytamy w publikacji opowieści o próbach podjęcia prowadzenia prywatnego handlu. W książce znajdą się także informacje odnośnie do funkcjonowania sieciówki typu Moda Polska, a to nieco starsze pokolenie, czytając lekturę przeniesie się trochę historią wstecz, kiedy można było zdobyć luksusowy asortyment z Peweksów. Książka ta polecana jest wszystkim – zarówno tym, którzy pamiętają tamte czasy, jak i młodszemu pokoleniu – które dzięki niej może sobie lepiej wyobrazić, jak wtedy w Polsce się żyło. Pisarz buduje wciągającą historię, opartą na opowieściach tych, którzy żyli w okresie PRL-u. To bardzo sentymentalna pozycja dla naszych mam czy babć, a także wspaniała okazja do poznania wnikliwie tego, jak się żyło kilkadziesiąt lat temu w Polsce.