środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Posłuchaj w Urban Labie opowieści o kobietach – Żydówkach, które mieszkały i wychowywały się w Rzeszowie

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Polsce, w czasie, kiedy panowała u nas wojna, Żydzi cierpieli najbardziej w czasie Holocaustu. Zostali oni zamordowani także w niemieckich obozach zagłady, w Auschwitz-Birkenau, Treblince, Majdanku, Bełżcu, Sobiborze, Chełmnie lub zmarli z głodu w gettach. Warto dodać, że Polska była jedynym krajem okupowanym przez Niemcy w czasie II wojny światowej, w którym formalnie wprowadzono karę śmierci dla każdego, kto ukrywał lub pomagał w inny sposób Żydom. A aby nie zapomnieć, o tym społeczeństwie, które szczególnie licznie zamieszkiwało Polskę, w tamtym okresie, także w Rzeszowie, zorganizowany zostanie specjalny wykład. Posłuchamy opowieści o kobietach — żydówkach, które rodziły się, mieszkały, wychowywały i żyły w naszym regionie.

  A przedstawi je Marta Wójcik – kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, współpracująca z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, organizatorka i współorganizatorka wielu wydarzeń promujących kulturę żydowską i upamiętniających dziedzictwo rzeszowskich Żydów (m.in. wystawa w 2017 roku pod tytułem „Rzeszów we wspomnieniach Żydów, przedwojennych mieszkańców miasta. Korespondencja ze zbiorów Bogusława Kotuli” oraz wystawa w 2020 roku „Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu – retrospekcja”), od 2022 roku sekretarz Stowarzyszenia Rajsze.

  A podczas usłyszanych opowieści – wszyscy zgromadzeni dowiedzą się najogólniej mówiąc, jak żyły szczególnie kobiety – Żydówki, na terenie naszego miasta – Rzeszowa, które albo się tutaj urodziły, albo tutaj się wychowywały, albo tutaj mieszkały. Wiele historii właśnie o nich zostanie opowiedzianych po raz pierwszy, w ogóle. Jedno jest pewne – każda opowieść z życia właśnie kobiet żydowskiego pochodzenia jest godna uwagi, godna rozgłosu, w końcu ujrzenia światła dziennego. Podczas tego wygłoszenia dowiemy się, jak były traktowane w czasie niemieckiej okupacji, jak żyło się im jeszcze przed wojną.

  Warto tutaj dodać, że organizowany wykład jest piątym z cyklu wykładów otwartych składających się na projekt „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, który ma przybliżać mieszkańcom Rzeszowa, żydowską, rzeszowską społeczność oraz jej bogatą, ciekawą, ale zarazem bardzo smutną oraz tragiczną, wręcz katastrofalną historię. A odbędzie się on już 1 marca, o godzinie 18:00, w siedzibie Urban Labu w Rzeszowie, który znajduje się na ul. 3 Maja 13.

  Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Inwencja.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com