środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Turniej finałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu Mężczyzn U-19 w Mielcu

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zaledwie siedem dni dzieli nas od rozpoczęcia finałów Mistrzostw Polski do lat 19 w futsalu, które będą miały miejsce na Podkarpaciu. To wyjątkowe wydarzenie w ramach młodzieżowych mistrzostw w futsalu odbędzie się po raz pierwszy, a gospodarzem turnieju będzie hala MOSiR w Mielcu.

  Turniej odbędzie się w dniach 23-25 lutego. Wejście na mecze jest darmowe, a dla tych, którzy nie będą mogli być na miejscu, transmisja na żywo będzie dostępna na kanale YouTube Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

  Mistrzostwa Polski w futsalu rzadko zdarzały się w województwie podkarpackim, jednak w ostatnim okresie ta dyscyplina sportu dynamicznie się rozwija w naszym regionie. Dowodem na to są osiągnięcia drużyny Eurobusu Przemyśl, która w 2023 roku awansowała do ekstraklasy, oraz mistrzostwo Polski do lat 19 zdobyte przez SMS JKS Jarosław.

  Turniej rozpocznie się 23 lutego, piątek, i potrwa do niedzieli. Nowa hala MOSiR w Mielcu, ta sama, w której odbył się październikowy mecz Polska – Belgia, stanie się areną rywalizacji dla 16 najlepszych drużyn w Polsce. Wśród uczestników znajdują się dwie drużyny z Podkarpacia: Stal Mielec, pełniąca rolę gospodarza, oraz JKS SMS Jarosław, broniąca tytułu zdobytego rok wcześniej. To obietnica emocjonujących zmagań sportowych na najwyższym poziomie.

  W październiku 2023 Mielec był gospodarzem pierwszej reprezentacji Polski w futsalu. Podczas eliminacji mistrzostw świata, podopieczni trenera Błażeja Korczyńskiego spotkali się z Belgią, zwyciężając z drużyną z Beneluksu rezultatem 7:2. To kolejny krok w promocji futsalu w naszym regionie.

  Bardzo dawno nie było w naszym regionie zawodów rangi mistrzostw Polski, a że Mielec zgłosił chęć
  organizacji, to zgłosiliśmy naszą kandydaturę i ta oferta została wybrana. Cieszę się, że będą to
  właśnie mistrzostwa do lat 19, bo to najbardziej prestiżowe mistrzostwa spośród tych młodzieżowych. Tu już są zawodnicy, którzy reprezentują drużyny z ekstraklasy i I ligi futsalu, więc poziom będzie zdecydowanie wysoki

  Łukasz Krawczyk, przewodniczący Wydziału Futsalu w
  Podkarpackim Związku Piłki Nożnej i członek Komisji Futsalu w PZPN.

  Ostatni raz turniej rangi mistrzostw Polski na Podkarpaciu rozgrywany był w 2013 roku, kiedy to również w Mielcu organizowano mistrzostwa Polski w futsalu U-16. Tamten turniej odbywał się jeszcze na starej wyburzonej już hali „Hangar Arena”, w miejscu gdzie wybudowano obecną.

  To nie jest ta sama drużyna co przed rokiem, bo około połowa chłopaków, ze względu na wiek, nie mieści się w tej kategorii, ale mamy w zespole kilku mistrzów sprzed roku. Do nich dołączyło kilku młodszych i ten zespół wygląda obiecująco. Nasi chłopcy zdobywali cenne doświadczenie głównie grą w 3 lidze, gdzie wywalczyli awans. Na pewno mamy mocną grupę, ale jako obrońcy tytułu musimy sobie stawiać wysokie cele. Wyjście z grupy to
  cel minimum. Będzie trudniej niż rok temu, ale jesteśmy dobrze przygotowani i na pewno będziemy walczyć z każdym i w każdym meczu.

  Robert Kurosz, trener SMS JKS Jarosław.

  SMS JKS Jarosław zagra w grupie B, gdzie czeka ich trudne zadanie, bo spotka się m.in. z Constractem Lubawa i Sferanetem Wilkowice, drużynami które z powodzeniem rywalizowały w Centralnej Lidze Juniorów do lat 19, wygrywając swoje grupy. Stawkę czterech drużyn w grupie B uzupełnia Stal Mielec.

  To dla nas duża nobilitacja, że możemy organizować tak duży turniej. Na Podkarpaciu futsal w ostatnich latach mocno się rozwija i warto, żeby takie turnieje się u nas odbywały. Jeśli chodzi o drużynę, to sądzę, że możemy powalczyć o awans z grupy, choć będzie to niezwykle trudne, patrząc na stawkę. Mamy w grupie mistrza Polski i dwie najlepsze drużyny Centralnej Ligi Juniorów. Łatwo nie będzie

  Jacek Cyganowski, trener Stali Mielec.

  Ciekawie prezentuje się też m.in. stawka grupy C, gdzie znalazł się wicemistrz Polski sprzed roku Futsal Leszno i multimedalista tych imprez Rekord Bielsko-Biała, który w rozgrywkach młodzieżowych jest wręcz hegemonem w Polsce. A najlepszym dowodem na to jest fakt, że Rekord ma już w tym roku dwa tytuły mistrza Polski U-17 i U-15 oraz wicemistrza U-13.

  Do finałów Mistrzostw Polski U-19 zakwalifikowało się 16 drużyn. Spośród nich 8 to mistrzowie i wicemistrzowie czterech grup makroregionalnych Centralnej Ligi Narodów, kolejne sześć zdołało wywalczyć awans poprzez eliminacje, a resztę uzupełnili gospodarz oraz obrońca tytułu sprzed roku.

  Rywalizacja w turnieju finałowym U-19 rozpocznie się od fazy grupowej. Drużyny zostały przydzielone, w wyniku losowania, do czterech grup, gdzie każda z nich będzie miała okazję zmierzyć się ze wszystkimi pozostałymi drużynami w swojej grupie.

  Grupa A: Legia Futsal Warszawa, Junior Hurtap Łęczyca, GKS SMS Futsal Tychy, Okocimski CANPACK
  Brzesko
  Grupa B: JKS SMS Jarosław, Stal Mielec, Constract Lubawa, GLKS Sfreranet Wilkowice
  Grupa C: MG Green Energy Futsal Jędrzejów, Rekord Bielsko-Biała, Futsal Leszno, Wemet Kamienica Królewska
  Grupa D: GKS Futsal Nowiny, Red Dragons Pniewy , BAF Bonito Białystok, AZS UEK Kraków
  Do 1/4 finału Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu, awans uzyskają po dwa najlepsze zespoły z
  każdej grupy eliminacyjnej, które utworzą pary wg następującego klucza:
  a) zwycięzca grupy A – drugi zespół grupy B (mecz nr 25),
  b)zwycięzca grupy B – drugi zespół grupy A (mecz nr 27),
  c)zwycięzca grupy C – drugi zespół grupy D (mecz nr 26),
  d)zwycięzca grupy D – drugi zespół grupy C (mecz nr 28).
  Do 1/2 Finału Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu, awans uzyskają zespoły, które odniosą zwycięstwa w meczach ćwierćfinałowych. Zespoły te utworzą pary wg następującego klucza:

  • zwycięzca meczu nr 25 – zwycięzca meczu nr 26,
  • zwycięzca meczu nr 27 – zwycięzca meczu nr 28.
  • zwycięzcy meczów półfinałowych otrzymają prawo gry w finale, natomiast przegrani w meczach półfinałowych wystąpią w meczu o 3. miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.
   Począwszy od meczów ćwierćfinałowych w przypadku remisu w regulaminowym czasie gry, stosuje się bezpośrednio rzuty karne, które wyłonią zwycięzcę.
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com