wtorek, 27 lutego, 2024
+

  W ramach „Filmowego wtorku z IPN” w rzeszowskim kinie Zorza odbył się pokaz filmu „Weigl – zwyciężyć tyfus” z jego twórcami!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  „Weigl – zwyciężyć tyfus” to kolejny już film, który został puszczony w rzeszowskim kinie Zorza, które znajduje się przy ul. 3 Maja, w ramach „Filmowego wtorku z IPN”. Jest to także piąta produkcja, z cyklu „Polscy Wizjonerzy”. Niedawno temu, w tym właśnie kinie odbył się jego pokaz, który połączony był ze spotkaniem z jego twórcami, którzy przybyli do Rzeszowa. O czym jest ten film? Kim byli zaproszeni goście, którzy porozmawiali i włączyli się w całą produkcję „Weigla”?

  Produkcja opowiada o wybitnym oraz cenionym profesorze Rudolfie Weiglu, który jako pierwszy na świecie w latach 20-tych XX wieku opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. Jak możemy się dowiedzieć, czytając jego biografię, ale też oglądając o nim właśnie film, urodził się w 1883 roku, w rodzinie austriackiej. Po śmierci swojego taty, był wychowany w polskiej tradycji kulturowej. Jego ojczym uczył w gimnazjum w Jaśle i Stryju. To tam właśnie młody naukowiec uczęszczał do szkoły. Dalej, zaczął studia na Uniwersytecie Lwowskim, które ukończył w 1907 roku. Film przedstawia całą jego sylwetkę.

  Można dodać, że naukowiec był kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla, jednak nigdy jej nie otrzymał. Instytut Yad Vashem przyznał profesorowi medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W końcu przed stu laty szczepionka Weigla ratowała życie milionom ludzi. Także i do dzisiejszego dnia, obecnie, podczas wojny na Ukrainie założony Instytut Weigla we Lwowie nadal produkuje szczepionkę dla żołnierzy ukraińskich walczących na froncie.

  A po filmie, wspaniałą niespodzianką dla zgromadzonej widowni oraz dodatkową atrakcją była możliwość spotkania się z jego twórcami. A w kinie Zorza pojawili się: Bogdan Miszczak- producent filmu, Marcin Głowacki – reżyser,  Maciej Słota – grający Fryderyka Weigla, Dagny Mikoś – grająca Annę Herzing, Mateusz Mikoś – Andrzej, Joanna Baran-Marczydło- Helena, Mateusz Marczydło- Wacław Szybalski, Robert Żurek- Michał Martynowicz, Marek Kępiński- współpracownik Weigla, Józef Hamkało- Stefan Banach, Adam Głaczyński- dziennikarz, Magdalena Kozikowska-Pieńko- Zofia Weigl, Mariola Łabno-Flaumenhaft- Rozalia Martynowicz, Paweł Gładyś- Nikita Chruszczow, Tomasz Kuliberda- Josef Ruthen.

  Organizatorem pokazu był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Obiektyw Film Studio, producentem – Obiektyw Film Studio, a koproducentem Podkarpacka Komisja Filmowa.

  „Weigl-Zwyciężyć tyfus” to pełnometrażowy, 90-minutowy film fabularny w reżyserii Marcina Głowackiego. W rolę profesora Weigla wcielił się Marcin Kwaśny. W filmie zobaczyliśmy  m.in.:  Tomasza Stockingera, Artura Dziurmana, Petera Lucasa, Lesława Żurka, Macieja Słotę, aktorów scen rzeszowskich.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com