Betlejemskie Światło Pokoju (BŚP) to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Organizatorem w Polsce jest Związek Harcerstwa Polskiego.
Betlejemskie Światło Pokoju, dotarło właśnie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Druhny i druhowie z Chorągiew Podkarpacka ZHP, przekazali światło, które ma symbolizować znak pokoju, jedność, nadzieję i braterstwo wśród wszystkich narodów na całym świecie. Światło dotarło do członków zarządu wojewódzkiego, m.in. do wiceprzewodniczącego sejmiku oraz sekretarzowi i skarbnikowi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W tym roku, organizowana akcja ma swoje hasło – „Czyńmy pokój”. Warto tutaj też dodać, że za każdym razem, co roku jest ono nieco inne.
Betlejemskie Światło Pokoju wędruje po świecie od 1986 r. Pionierami byli austriaccy skauci, którzy przywieźli światło do Wiednia z Groty Narodzenia Pańskiego. Intencją tej inicjatywy była chęć niesienia pomocy potrzebującym dzieciom. Dziś tradycja kontynuowana jest przez organizacje skautowskie z całego świata.
W Polsce akcję od 1991 prowadzi Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich. W latach 1991 do 2007 przekazanie miało miejsce na polsko – słowackim przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Po 2007 roku światło przekazywane jest naprzemiennie w Polsce i na Słowacji. Po przekazaniu Światła w Polsce odbywa się uroczysta msza święta odprawiana w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju i św. Piotra i Pawła i zlokalizowana jest na terenie Ośrodka „Głodówka”. Stamtąd światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich.
Historia zaczyna się w Betlejem, autonomicznym mieście położonym w Palestynie, które od lat stanowiło epicentrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych i ataków terrorystycznych. Tam, ponad dwa tysiące lat temu, narodził się Jezus Chrystus.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień, a każdego roku odpala się jedną malutką świeczkę. Jej płomień, niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie, obiega kraje i kontynenty, rozpalając serca ludzi na całym świecie.
Odpalanie Światła w Betlejem to wyjątkowy moment, który potrafi na chwilę zatrzymać ludzi, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, nawet w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zawiodło. To czyni je symbolem pokoju, świadectwem wzajemnego zrozumienia i znakiem pojednania między narodami.
Darem skautów z całej Europy, w tym harcerzy ZHP, jest podzielenie się Światłem. Niosąc lampiony do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, przekazują radosną nowinę, krzewiąc największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.