środa, 21 lutego, 2024
+

  Przy WSIiZ ruszył projekt „Akademia Zdrowia 50+”, dla seniorów. Co w ramach tego zostanie zorganizowane?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Do Akademii 50+, działającej przy rzeszowskiej uczelni – Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, seniorzy nie tylko z samego Rzeszowa, ale także okolic mogli się do 9 października zapisywać, na nowy semestr 2023/2024. Akademia, która z roku na rok przyjmuje do siebie osoby powyżej 50. roku życia, prowadzi różne zajęcia, w tym wykłady dla właśnie seniorów. Tym razem członkowie akademii, ale też inne osoby, spoza zgrupowania będą mogli wziąć udział w projekcie Akademia Zdrowia 50+. W ramach tego, zorganizowane będą darmowe wykłady i warsztaty, przeznaczone dla seniorów, którzy zostali zrekrutowani, oraz dla wszystkich innych chętnych.

  W grudniu, już w tym miesiącu dla osób powyżej 50. roku życia zaplanowano zajęcia z fizjoterapeutą, pod nazwą „Aktywny senior” oraz „Świadomy konsument: czytanie i porównywanie składu etykiet produktów spożywczych”. Już od jutra (6 grudnia), o godzinie 17:00 odbędzie się wykład pt. „Nutrigenetyka i nutrigenomika czyli jak dieta wpływa na nasze geny i jak geny wpływają na to co jemy”. Tak naprawdę nigdy nie jest za późno, na to, by zacząć edukować się na temat zdrowego odżywiania oraz w ogóle zdrowia, które wdrażane w życie codzienne, mogą zapobiec pojawianiu się różnych chorób.

  Celem całego projektu jest pokazanie, dlaczego warto prowadzić zdrowy tryb życia w każdym wieku. Realizowane wykłady, czy warsztaty mają pomóc szczególnie seniorom pokazać, jak dbać o siebie, oraz co zrobić, żeby być aktywnym mimo wieku. Zajęcia będą obejmowały takie zagadnienia z różnych dziedzin, jak – biologia, biotechnologia, kosmetologia, psychologia, rozwój osobisty, dietetyka czy fizjoterapia.

  „Tematyka projektu stanowi odpowiedź na potrzeby osób w wieku 50+. Bardzo cieszymy się z tego, że możemy realizować ten projekt gdyż obserwujemy szczególne zainteresowanie osób 50+ tematami związanymi ze zdrowiem”

   – mówi dr Monika Struck-Peregończyk, Dyrektorka Akademii 50+, działającej od 12 lat w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

  „Osoby starsze nie mają na ogół szerokiego dostępu do wiedzy naukowej i wyników najnowszych badań. Nie biorą udziału w konferencjach naukowych, nie czytają artykułów naukowych. Problem z dostępem do opieki medycznej i lekarzy specjalistów, a tym samym rzetelnej informacji na temat profilaktyki zdrowotnej, został dodatkowo ograniczony przez pandemię koronawirusa. Pandemia spowodowała też pogorszenie zdrowia psychicznego osób starszych – objawy depresyjne w tej grupie osób w Polsce występują u prawie co czwartego seniora. Często osoby te korzystają z niesprawdzonych wiadomości przekazywanych przez rodzinę, a także pochodzących z reklam.”

  – dodaje Struck-Peregończyk.

  Projekt ten (Akademia Zdrowia 50+) obejmuje aż 16 wykładów, 16 warsztatów, po trzy godziny, lub po czternaście godzin z czterech różnych zagadnień, bloków tematycznych. W jednym semestrze będą przeprowadzone 4 wykłady oraz 4 warsztaty, po jednym temacie.

  Wykłady mają charakter otwarty dla osób 50+ i będą się odbywały hybrydowo z równoczesną transmisją przez internet. Dokładny program, tym samym tematy prezentowanych wykładów dostępne są na stronie internetowej – https://wsiz.edu.pl/dla-otoczenia/akademia-50-plus/projekt-akademia-zdrowia-50/.

  Najbliżej, będzie się znajdował wykład pod tytułem „Nutrigenetyka i nutrigenomika czyli jak dieta wpływa na nasze geny i jak geny wpływają na to co jemy”, który odbędzie się już jutro, 6 grudnia 2023 roku, o godzinie 17:00, w auli głównej im. prof. Jerzego Chłopeckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wykład poprowadzi Konrad Szychowski, doktor habilitowany nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne, doktor nauk biologicznych w zakresie biologii, magister Biotechnologii w specjalności biotechnologia molekularna, magister inżynier Zootechniki o specjalności Hodowla Zwierząt, którego główne zainteresowania dotyczą neurobiologii, neurotoksykologii oraz wpływu substancji endokrynnie czynnych na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Uczestnictwo w niniejszym wykładzie to wspaniały prezent akurat na Mikołajki!

  Drugi, grudniowy odbędzie się za niecały tydzień, 11 grudnia. W przyszły poniedziałek, w godzinach od 15:00 do 17:15 odbędzie się kolejny wykład, tym razem pod nazwą – Świadomy konsument: czytanie i porównywanie składu etykiet produktów spożywczych”. Prowadząca, mgr Urszula Binduga, znana Słuchaczom Akademii 50+ m.in. z realizacji warsztatów Analiza składu masy ciała czy Redukcja stresu lub cieszących się dużym zainteresowaniem wykładów np. „15 produktów zwiększających odporność organizmu”, „Post krótkotrwały”, „Tabletka cud – fakty i mity na temat suplementów diety”, „Wpływ opakowań na jakość zdrowotną żywności”, „Od tłuszczu nie przytyjesz, ale od TAKICH złych nawyków tak – wybrane złe zachowania i wybory żywieniowe”.

  A na spotkaniu, seniorzy dowiedzą się –

  – na co zwracać uwagę podczas dokonywania zakupów spożywczych

  – jak analizować etykiety produktów spożywczych

  – czym jest dobry skład i jak go rozpoznać

  – czym są emulgatory, sorbinian potasu czy maltodekstryna

  – zamienniki składników – taniej znaczy gorzej?

  Aby brać udział w projekcie należy mieć ukończone 50 lat, mieszkać w województwie podkarpackim, wypełnić formularz, podany na stronie internetowej uczelni.

  Pamiętaj, że liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com