czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    Zimowe wcielenie do Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W sobotę, 25 listopada, blisko 200 ochotników z Podkarpacia wkroczyło na teren, który dotąd był im zupełnie nieznany. W malowniczej zimowej scenerii rozpoczęło się ósme i jednocześnie ostatnie w tym roku szkolenie ochotników w ramach 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, znanego również pod pseudonimem „Pług”. Nowi ochotnicy, po ukończeniu szkolenia, dołączą do batalionów Brygady, które mają swoje miejsca lokalizacji w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (z planami ostatecznej lokalizacji w Tarnobrzegu) oraz Sanoku.

    O świcie, blisko 200 ochotników przekroczyło bramy koszar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, jednej z największych brygad w regionie. Pomimo obecności śniegu i niskich temperatur, uczestnicy 16-dniowego oraz 8-dniowego szkolenia nie zważali na trudności. Już od wczesnych godzin porannych przed bramą koszar Podkarpackiej Trójki zebrał się tłum. Wśród kandydatów można było znaleźć uczniów, nauczycieli, księgowych, kierowców i mechaników. Nowi ochotnicy podkreślają, że głównym motywem do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej jest korzystna formuła oferowanych szkoleń.

    Wojska Obrony Terytorialnej oferują możliwość utrzymania równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, przy jednoczesnej służbie dla Ojczyzny. To szczególnie istotne dla tych, którzy od dłuższego czasu nurtuje ich myśl o wstąpieniu do wojska, najczęściej motywowani patriotyzmem.

    Przed rozpoczęciem praktycznych ćwiczeń w ramach szkolenia, ochotnicy musieli spełnić szereg formalności, takich jak wypełnienie dokumentów, uczestnictwo w szkoleniach z bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zdanie testu sprawności fizycznej. W tym momencie oceniany jest poziom sprawności fizycznej żołnierzy, którzy w kolejnych latach będą pracować nad jej poprawą. To jedynie część planu dnia, który czekał na nowych rekrutów. Niezwykle istotna była również wizyta w magazynie mundurowym, gdzie każdy otrzymał swój mundur, wojskowe buty, beret i niezbędne wyposażenie.

    W kolejnych dniach przyszli Terytorialsi z Podkarpacia będą poddawani ćwiczeniom pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów z 3 Podkarpackiej Brygady OT. Zapoznają się z podstawami strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasadami zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

    Wśród nowych ochotników znajdują się również rezerwiści, którzy podjęli służbę w ramach Aktywnej Rezerwy. Do tego rodzaju służby mogą być powołani żołnierze, którzy wcześniej byli zawodowymi żołnierzami, przeszli szkolenie wojskowe oraz pełnili służbę terytorialną, ale z różnych przyczyn nie mogli kontynuować, a mimo to pragną dalej służyć Ojczyźnie, rozwijać się i podtrzymywać kompetencje w obszarze obronnym.

    Szkolenie podstawowe i wyrównawcze zakończy się sprawdzianem nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, znanym jako „pętla taktyczna”. Nagrodą za ogromny trud i wysiłek włożony w szkolenie będzie przysięga wojskowa, planowana na 10 grudnia 2023 roku w Tarnobrzegu.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com