środa, 21 lutego, 2024
+

  Zimowe wcielenie do Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W sobotę, 25 listopada, blisko 200 ochotników z Podkarpacia wkroczyło na teren, który dotąd był im zupełnie nieznany. W malowniczej zimowej scenerii rozpoczęło się ósme i jednocześnie ostatnie w tym roku szkolenie ochotników w ramach 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, znanego również pod pseudonimem „Pług”. Nowi ochotnicy, po ukończeniu szkolenia, dołączą do batalionów Brygady, które mają swoje miejsca lokalizacji w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (z planami ostatecznej lokalizacji w Tarnobrzegu) oraz Sanoku.

  O świcie, blisko 200 ochotników przekroczyło bramy koszar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, jednej z największych brygad w regionie. Pomimo obecności śniegu i niskich temperatur, uczestnicy 16-dniowego oraz 8-dniowego szkolenia nie zważali na trudności. Już od wczesnych godzin porannych przed bramą koszar Podkarpackiej Trójki zebrał się tłum. Wśród kandydatów można było znaleźć uczniów, nauczycieli, księgowych, kierowców i mechaników. Nowi ochotnicy podkreślają, że głównym motywem do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej jest korzystna formuła oferowanych szkoleń.

  Wojska Obrony Terytorialnej oferują możliwość utrzymania równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, przy jednoczesnej służbie dla Ojczyzny. To szczególnie istotne dla tych, którzy od dłuższego czasu nurtuje ich myśl o wstąpieniu do wojska, najczęściej motywowani patriotyzmem.

  Przed rozpoczęciem praktycznych ćwiczeń w ramach szkolenia, ochotnicy musieli spełnić szereg formalności, takich jak wypełnienie dokumentów, uczestnictwo w szkoleniach z bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zdanie testu sprawności fizycznej. W tym momencie oceniany jest poziom sprawności fizycznej żołnierzy, którzy w kolejnych latach będą pracować nad jej poprawą. To jedynie część planu dnia, który czekał na nowych rekrutów. Niezwykle istotna była również wizyta w magazynie mundurowym, gdzie każdy otrzymał swój mundur, wojskowe buty, beret i niezbędne wyposażenie.

  W kolejnych dniach przyszli Terytorialsi z Podkarpacia będą poddawani ćwiczeniom pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów z 3 Podkarpackiej Brygady OT. Zapoznają się z podstawami strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasadami zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

  Wśród nowych ochotników znajdują się również rezerwiści, którzy podjęli służbę w ramach Aktywnej Rezerwy. Do tego rodzaju służby mogą być powołani żołnierze, którzy wcześniej byli zawodowymi żołnierzami, przeszli szkolenie wojskowe oraz pełnili służbę terytorialną, ale z różnych przyczyn nie mogli kontynuować, a mimo to pragną dalej służyć Ojczyźnie, rozwijać się i podtrzymywać kompetencje w obszarze obronnym.

  Szkolenie podstawowe i wyrównawcze zakończy się sprawdzianem nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, znanym jako „pętla taktyczna”. Nagrodą za ogromny trud i wysiłek włożony w szkolenie będzie przysięga wojskowa, planowana na 10 grudnia 2023 roku w Tarnobrzegu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com