środa, 21 lutego, 2024
+

  Sejm zdecydował w sprawie handlu w Wigilię

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy, który zakłada, że tegoroczna Wigilia, przypadająca w niedzielę, będzie dniem wolnym od handlu. Za tą propozycją zagłosowało 429 posłów. Zgodnie z dokumentem, sklepy będą otwarte we dwie wcześniejsze niedziele, tj. 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi do Senatu, a jej wejście w życie wymaga jeszcze podpisu prezydenta RP.

  W Sejmie projekt noweli przedstawił poseł Polski 2050, Adam Gomoła. W trakcie swojego wystąpienia podkreślił, że ich celem jest uczynienie tegorocznej Wigilii dniem wolnym od handlu. Gomoła zaznaczył, że proponowane zmiany stanowią jedynie preludium do bardziej fundamentalnych przemian w kwestii handlu w niedziele. Polityk wyjaśnił, że ich opcja dąży do ustanowienia prawa, które reguluje sprawy systemowo, a nie w sposób doraźny.

  WIĘKSZOŚĆ SEJMOWA ZA ZMIANAMI

  W środę, 429 posłów spośród 441 obecnych na sali plenarnej zagłosowało „za” zmianą w prawie regulującym handel w niedziele. Wstrzymało się 12 posłów z Konfederacji, natomiast w głosowaniu nie uczestniczyło 12 posłów z PiS, 5 z KO, 1 z PSL-Trzeciej Drogi oraz 1 z Konfederacji.

  CZAS NA SENAT I PREZYDENTA

  Uchwalona ustawa teraz przechodzi do Senatu. Jeśli izba wyższa ją zaakceptuje, dokument oczekuje na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Inicjatywa ustawodawcza zgłoszona przez Polskę 2050 dotyczy modyfikacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

  Zaplanowane zmiany prawne obejmują ustanowienie, że Wigilia przypadająca w niedzielę stanie się dniem wolnym od pracy. Jednakże dwie poprzedzające niedziele, w tym roku 10 i 17 grudnia, nie będą objęte zakazem handlu.

  Wcześniej projekt ustawy został zaakceptowany przez sejmową komisję gospodarki i rozwoju. W dokumencie podkreślono, że Wigilia powinna być dniem wolnym dla pracowników sklepów i sieci handlowych. Jednocześnie zaznaczono, że aby umożliwić Polakom przygotowania do Bożego Narodzenia, dwie wcześniejsze niedziele, czyli 10 i 17 grudnia, powinny być dniem handlu w pełnym zakresie godzin. Wcześniej komisja odrzuciła rządowy projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który zakładał, że w Wigilię sklepy nie będą pracować, ale w zamian handel mógłby się odbywać w niedzielę, 10 grudnia, do godziny 14:00.

  ZAKAZ OBOWIĄZUJĄCY OD 6 LAT

  Ustawa wprowadzająca stopniowy zakaz handlu w niedziele została wprowadzona od 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w ciągu roku, obejmując ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także niedzielę przed Wielkanocą oraz dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com