środa, 21 lutego, 2024
+

  Podczas uroczystej Gali nadano tytuł „Miejsce Przyjazne Seniorom” w Rzeszowie

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Miasto Rzeszów liczy 197 536 osób, co czyni go 14. miastem Polski pod względem liczby ludności. Z tego ponad 25% stanowią osoby po 60 roku życia. Dlatego też z myślą o tych starszych rzeszowianach powstał pomysł, by stworzyć konkurs, który doceniłby wszystkie instytucje oraz podmioty gospodarcze, znajdujące się na terenie Rzeszowa i które są szczególnie przyjazne starszemu pokoleniu – seniorom. Wyłonione w konkursie miejsca, otrzymują certyfikaty oraz naklejki na przykład na drzwi wejściowe, informujące o tym. Organizowany konkurs wyłania te punkty na mapie Rzeszowa które szczególnie słyną z wspierania ekonomii społecznej oraz podnoszą jakość życia mieszkańców Rzeszowa, zwłaszcza seniorów.

  Kilka dni temu, 27 listopada odbyła się uroczysta gala razem z wręczeniem nagród dla instytucji, które okazały się najlepszym „miejscem przyjaznym seniorom” na terenie miasta Rzeszowa. Wiemy, które punkty na mapie naszego miasta zdobyły nagrody, w różnych kategoriach. A były nimi – administracja publiczna, kultura, edukacja i oświata, zdrowie i pomoc społeczna, sport i rekreacja, gastronomia czy też punkty usługowo-handlowe. Warto dodać, że cały konkurs realizowany był przez Stowarzyszenie Kreatywny Senior w Rzeszowie w partnerstwie z Rzeszowską Radą Seniorów i we współpracy z Urzędem Miasta Rzeszowa. To już trzecia edycja organizowanego konkursu.

  Poprzez organizowany konkurs, promowane są instytucje, które są szczególnie otwarte dla seniorów, czyli osób powyżej 60 roku życia – zwłaszcza tych zamieszkujących miasto Rzeszów. Zwycięskim miejscom bardzo gratulujemy, jednocześnie prezentujemy, które instytucje wygrały w tym roku konkurs. A więc są to: Osiedlowy Dom Kultury „Tysiąclecia „RSM, PH Bar Ania, Centrum Innowacji Miejskich Urban Lab, Spółdzielnia Socjalna Polifonia Project, Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Instytut Ekonomii i Finansów U Rz.

  W ubiegłych latach, zwycięskie okazały się takie miejsca w Rzeszowie, jak – Osiedlowy Domu Kultury RSM, KINO ZA ROGIEM CAFE, Centrum Medycznego „Medyk”, Kawiarnia „Niebieskie Migdały”, Centrum Innowacji Miejskich „Urban-Lab”, Rzeszowski Domu KulturyAmplifon  Poland  sp.z.o.o, Rzeszowski  Ośrodek  Opieki  Dziennej „Rudek”, PTTK  Oddział  w  Rzeszowie, Regionalna  Fundacja  Filmową – Kino  Zorza, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Rzeszowski  Ośrodek  Sportu  i Rekreacji.

  Obecnie, w naszym mieście, niezwykle ważną sprawą jest to, by zapewnić szczególnie osobom starszym odpowiednie warunki. Tak naprawdę, po okresie aktywności zawodowej, seniorzy dożywają średnio jeszcze około 35 lat. To bardzo długi czas. Z tego też względu warto pomyśleć o tym, by zapewnić seniorom odpowiednie możliwości, warunki do aktywizacji. I nie chodzi o pracę, ale o na przykład właściwe zorganizowanie czasu wolnego, o integrację z innymi.

  Organizując działania dla seniorów, Rzeszów stara się równocześnie dołączyć do sieci miast Przyjaznych starzeniu się Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W myśl terminu „srebrna gospodarka” Polska stara się zorganizować czas wolny seniorom. Wszczynane są wszelkie działania gospodarcze, które mają na celu zaspokojenie wszystkich potrzeb dla ludzi starszych.

  Stowarzyszenie Kreatywny Senior w Rzeszowie funkcjonuje już od trzech lat i realizuje projekt pt. „Srebrny interes – seniorzy w grze”. Ma on na celu na pewno poprawę jakości życia mieszkańców Rzeszowa, w tym seniorów i ich rodzin. Projekt przyczynia się do zwiększenia obecności organizacji obywatelskich w życiu publicznym, wspierania dialogu obywatelskiego, procesów konsultacji, tworzenia forum debaty publicznej, budowania potencjału organizacji przez kształtowanie wizerunku/marki organizacji obywatelskich w przestrzeni publicznej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com