środa, 28 lutego, 2024
+

  Politechnika Rzeszowska i Orlen Południe zacieśniają współpracę

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz ORLEN Południe podpisali list intencyjny. Współpraca zakłada m.in. dążenie do wymiany informacji naukowo-badawczej, a także prowadzenie projektów i badań.

  Dokument zakłada nawiązanie współpracy w zakresie wymiany informacji naukowo-badawczej oraz realizacji projektów i badań. Studenci Wydziału Chemicznego będą miały możliwość odbywania praktyk i staży w zakładach produkcyjnych spółki. Obie strony zobowiązują się do wzajemnego wsparcia w działalności rozwojowej, planują również wspólne projekty, prace przejściowe i dyplomowe, mające na celu podniesienie kwalifikacji absolwentów uczelni. Współpraca obejmie także działania promujące ofertę edukacyjną.

  Szczególnie istotne jest partnerstwo z prężnie działającymi ośrodkami naukowymi, takimi jak Politechnika Rzeszowska, zwłaszcza w kontekście projektów inwestycyjnych realizowanych przez spółkę w ostatnich latach. W rafinerii w Jedliczu powstaje obecnie instalacja do produkcji bioetanolu II generacji z surowców niespożywczych, będąca pierwszą tego typu w Polsce i drugą w Europie, o rocznej wydajności 25 tysięcy ton bioetanolu. W 2021 roku w trzebińskiej rafinerii uruchomiona została natomiast pierwsza w Polsce i największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Spółka ORLEN Południe zainwestowała również w pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego, wykorzystując mikroorganizmy. Dodatkowo, firma zaangażowana jest w rozwój technologii wodorowej, a w czerwcu 2022 roku uruchomiono pierwszy hub wodorowy w Polsce w zakładzie w Trzebini, produkujący wodór jakości automotive. W październiku tego samego roku rozpoczęła działalność instalacja w Trzebini, wytwarzająca biokomponenty z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych UCO FAME.

  Na liście intencyjnej swoje podpisy złożyli: Marcin Rej, prezes Zarządu ORLEN Południe, oraz Tomasz Sanecki, członek Zarządu. Z kolei Politechnikę Rzeszowską reprezentowali prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz, oraz dziekan Wydziału Chemicznego, prof. dr hab. inż. Dorota Antos.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com