czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP wręczona w Łańcucie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na Podkarpaciu zostały przyznane najważniejsze nagrody gospodarcze dla polskich przedsiębiorstw. Tym razem ceremonia miała miejsce w Łańcucie, w okazałych wnętrzach miejscowego zamku, gdzie prezydent Andrzej Duda osobiście wręczył statuetki laureatom XXI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.  Galę uświetnił koncert „Dopóki życie trwa… piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej” w wykonaniu artystów z Domu Kultury w Przecławiu. 

  W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu i parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, ministrowie z Kancelarii Prezydenta, samorządowcy, reprezentanci administracji rządowej oraz członkowie kapituły konkursu i przedstawiciele nominowanych firm. Wśród przedstawicieli samorządu województwa znaleźli się: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Stanisław Kruczek i wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Marszałek Ortyl, będący jednocześnie współorganizatorem gali.

  Zarys wydarzeń tegorocznej edycji konkursu przedstawił zastępca Przewodniczącego Kapituły Nagrody Gospodarczej, prof. Piotr Wachowiak. W swoim wystąpieniu podkreślił, że „w bieżącym roku kapituła wykonała ogromną pracę”, oceniając ponad 140 zgłoszeń, z których wszystkie charakteryzowały się wysoką jakością. Proces wyboru ułatwiły klarowne kryteria oceny.

  Prezydent Andrzej Duda, zwracając się do wszystkich gości, zapewnił, że gala Nagrody Gospodarczej jest dla niego szczególnie ważnym wydarzeniem o profilu gospodarczym i państwowym, podkreślającym rolę państwowotwórczą, jaką realizują przedsiębiorcy swoją codzienną pracą. Prezydent chwalił również województwo podkarpackie:

  Jesteśmy na Podkarpaciu, w województwie, które w ostatnim czasie przechodzi tak niezwykłą ścieżkę rozwojową, która pozwala nieść –  dzięki istniejącej infrastrukturze – pomoc walczącej z rosyjską agresją Ukrainie, a także pomoc tym, którzy z Ukrainy przybywają.

  Andrzej Duda, prezydent RP

  Prezydent mówił o zaletach województwa podkarpackiego, wskazując na symbiozę tradycji i nowoczesności, które skutecznie sprawdzają się w trudnych okresach. Skierowując swoje słowa do przedsiębiorców, Andrzej Duda podkreślił, że prowadzą oni swoje działalności w wymagających czasach. Wyraził również wdzięczność za podejmowane inicjatywy, które przyczyniają się do rozwoju Polski.

  Dziękuję za państwa wkład w rozwój Rzeczypospolitej, za wspaniałe reprezentowanie Polski na zewnątrz, przez wszystkich tych, którzy mają potencjał, odwagę, wyobraźnię i kreatywność, żeby iść ze swoimi produktami i podbijać zagraniczne rynki, rozwijać swoje przedsiębiorstwa także poza granicami.

  Andrzej Duda, prezydent RP

  W ramach tegorocznej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP wyróżnienia przyznane zostały, tak jak w ubiegłych latach, w pięciu kategoriach głównych oraz w dwóch kategoriach dodatkowych. Prezydent przyznał również nagrodę indywidualną oraz nagrodę specjalną. Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP pracowała pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Opolskiego. Na liście nominowanych do XXI edycji nagrody znalazło się 21 firm, spośród których prezydent wybrał zwycięzców. Wśród nominowanych firm znalazły się dwie z Podkarpacia: Euro Eko i Ultratech oraz Cognor Holding, który ma swój oddział w województwie podkarpackim.

  Laureatami XXI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP zostały następujące firmy:

  W kategorii: Lider MŚP – Creotech Instruments 

  W kategorii: Narodowy Sukces – Cognor Holding 

  W Kategorii: Międzynarodowy Sukces – Integer.pl 

  W Kategorii Odpowiedzialny Biznes – Unibep 

  W Kategorii: Firma Rodzinna – P.P.H. Gałuszka, Krębuszewska i Wspólnicy

  W Kategorii: Badania+Rozwój – Interdyscyplinarny Zespół Projektu BioMiStem

  W Kategorii: STARTUP_PL – WIDMO SPECTRAL TECHNOLOGIES

  Nagrodę Indywidualną otrzymał Bogdan Chmielewski, Prezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Stanach Zjednoczonych. Unia została założona na nowojorskim Brooklynie w 1977 roku przez grupę polskich imigrantów skupionych wokół ks. Longina Tołczyka i jest największą etniczną instytucją finansową w USA oraz największym polonijnym pracodawcą. 

  Nagrodę Specjalną otrzymało zaś Województwo Lubelskie za szczególne zaangażowanie w rozwijanie inicjatywy Trójmorza. Cyklicznie organizowany Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie stał się międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym, skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz nauki i biznesu z 12 państw, które współtworzą tę inicjatywę.

  Lista wszystkich nominowanych firm w tegorocznej edycji nagrody przedstawia się następująco:

  Kategoria: Lider MŚP

  Creotech Instruments SA zgłoszony przez Polską Agencję Kosmiczną

  Euro Eko sp. z o.o. zgłoszone przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA

  SiDLY sp. z o.o. zgłoszone przez Izbę Gospodarczą Medycyna Polska

  Kategoria: Narodowy Sukces

  Cognor Holding SA zgłoszony przez Hutniczą Izbę Przemysłowo-Handlową

  PKO BP zgłoszony przez Redakcję „Gazeta Bankowa”

  Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA zgłoszony przez Krajową Izbę Gospodarki Morskiej

  Kategoria: Międzynarodowy Sukces

  Integer.pl SA zgłoszony przez Polską Radę Biznesu

  OTCF SA zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

  Pronar sp. z o.o. zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

  Kategoria: Odpowiedzialny Biznes

  Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

  PGE Polska Grupa Energetyczna SA zgłoszona przez Polski Komitet Energii Elektrycznej

  Unibep SA zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

  Kategoria: Firma Rodzinna

  DACPOL sp. z o. o. zgłoszony przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji

  P.P.H. Gałuszka, Krębuszewska i Wspólnicy sp. j. zgłoszone przez Beskidzką Izbę Gospodarczą

  Ultratech sp. z o.o. zgłoszony przez Polską Agencję Kosmiczną

  Kategoria: Badania+Rozwój

  Interdyscyplinarny Zespół Projektu BioMiStem zgłoszony przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

  Konsorcjum Naukowo-Przemysłowe w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna i Fabryka Broni Łucznik-Radom sp. z o.o. zgłoszone przez Wojskową Akademię Techniczną

  Noctiluca SA zgłoszona przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

  Kategoria: STARTUP_PL

  Diagendo sp. z o.o. zgłoszone przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości

  SDS Optic SA zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

  WIDMO SPECTRAL TECHNOLOGIES sp. z o.o. zgłoszone przez Politechnikę Warszawską

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com