Zapowiada się w Hotelu Rzeszów ważna konferencja. Już 22 listopada zaproszeni na nią goście będą omawiać profilaktykę różnych uzależnień, na przykład tych od alkoholu. Przede wszystkim omawiane będą tematy związane z przeciwdziałaniem przemocy domowej, w rodzinach. Spotkanie to pod hasłem „Przemoc lubi milczenie Rzeszów krzyczy jednym głosem: STOP PRZEMOCY” ma ważną misję oraz wartościowy przekaz. Na pewno jest to wspaniała okazja, do tego, by uczestnicy całej konferencji wymienili się swoimi doświadczeniami razem ze spostrzeżeniami ze specjalistami. A będą one dotyczyć sytuacji w polskich rodzinach, pracą z wszystkimi jej członkami, terapią uzależnień. Dowiemy się także, jakie działania należałoby podjąć, kiedy w danej rodzinie jest przemoc.
Podczas konferencji, uczestnicy jej wybiegną nieco w przyszłość oraz wspólnie spróbują poszukać rozwiązań dotyczących tematyki całego spotkania. A jego misją jest to, by w przypadku, gdy taka przemoc w rodzinach występuje, móc jak najlepiej zareagować, zwłaszcza gdy dzieje się drugiemu człowiekowi krzywda.
Tematowi przemocy, towarzyszy konkurs plastyczny, w którym udział mogą wziąć szkoły podstawowe oraz przedszkola, znajdujące się na terenie Miasta Rzeszowa. Chodzi w nim o to, by namalować rysunek, na temat przeciwdziałania przemocy. Zgłaszanie prac mija dzisiaj, 20 listopada 2023 roku. A dodatkowo, uczniowie różnych rzeszowskich szkół wezmą udział w zajęciach informacyjno-edukacyjnych, na których omówiona będzie przemoc oraz jej profilaktyka, radzenie sobie z nią, mówienie głośno o tym i udawanie się po pomoc.
Wręczenie nagród najlepszym pracom odbędzie się 3 grudnia 2023 roku, w Rzeszowskich Piwnicach. Z kolei wystawa tych zwycięskich rysunków plastycznych będzie zorganizowana w Urban Lab przy ul. 3 Maja 13 w Rzeszowie.
Warto dodać, że zadaniem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie jest wszczynanie działań, mających przeciwdziałanie oraz zapobieganie przemocy w każdej postaci.
„Każda kampania społeczna powinna rozpocząć się w jak najmłodszym wieku. Nasz konkurs ma po pierwsze: uwrażliwić dzieci na cierpienie, które mogą odczuwać ich koleżanki i koledzy, eliminować agresywne zachowania i przemoc rówieśniczą oraz nauczyć, że każdy problem da się rozwiązać bez użycia przemocy (…) Podstawowym jego założeniem jest prowadzenie kampanii społecznej dla mieszkańców, a kampania ma jedno zadanie: uwrażliwiać i edukować ich na wszystkie elementy związane z przeciwdziałaniem przemocy domowej”
– wyjaśnia Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.