niedziela, 21 kwietnia, 2024
spot_img
+

  W nadchodzącą niedzielę, w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się „Baśniowy Koncert” z orkiestrą graną na żywo i tańcem!  

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już niedługo, bo za niecały tydzień, w zbliżającą się niedzielę, 29 października odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury, na ul. Stefana Okrzei 7 w Rzeszowie wyjątkowe widowisko. Zaprezentuje się na „baśniowym koncercie” Orkiestra Szałamaistek razem z Mażoretkami „Incanto”, które działają w Rzeszowie. Za tą taneczną część odpowiedzialne będzie Studio Artystyczne „BellaArte”, a dokładniej młode tancerki, które zaprezentują przepiękne choreografie. Całe artystyczne wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00, w sali widowiskowej WDK. Wstęp na koncert jest darmowy dla wszystkich, jednak obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać odpowiednio wcześniej na portierni WDK. „Baśniowy Koncert Orkiestry Szałamaistek z przyjaciółmi dla mieszkańców Rzeszowa” to będzie na pewno wyjątkowe widowisko, którego nie możesz przegapić.

  Kim są artyści, którzy wystąpią?

  Studio Artystyczne „BellaArte” działa przy rzeszowskim Wojewódzkim Domu Kultury i składa się z głównie z młodych tancerek, które tańczą choreografie w różnych stylach i ćwiczą pod okiem pani choreograf. Do tej pory, wielokrotnie tancerki z tego zespołu występowały na różnych konkursach, czy też pokazach nie tylko w Rzeszowie, ale też zagranicą.

  Z kolei orkiestra „Szałamaistek” także działa przy WDK i gra na instrumentach – szałamajach, które mają swoje źródło w średniowieczu. Dziewczyny, które grają wielokrotnie występowały na organizowanych pokazach, uczestnicząc w życiu społecznym oraz artystycznym w województwie podkarpackim, ale nie tylko. Do zespołu należą głównie niepełnoletnie uczennice, które pochodzą z Podkarpacia. Dziewczyny często biorą udział w warsztatach muzycznych czy też zgrupowaniach. Koncertowały także w ciągu 40 lat istnienia zespołu za granicą i odwiedziły między innymi Włochy, Czechy, Węgry, Słowację, Macedonię, Litwę.

  Orkiestrze tej towarzyszy Zespół Mażoretek, który ćwiczy także w Wojewódzkim Domu Kultury. Termin „majorette” zapożyczony jest z języka francuskiego i oznaczał młode dziewczyny w pięknych strojach z akcentami wojskowych mundurów galowych. Współcześnie, mażoretki to dziewczęta ubrane w paradne stroje, żonglujące podczas występów specjalną pałeczką. Występują, prezentując układy taneczno-marszowe.

  Mażoretki często występują razem z Orkiestrą Szałamaistek, biorąc udział w różnych wydarzeniach – społecznych, artystycznych, patriotycznych, oświatowych, prezentując muzykę ludową, rozrywkową, czy też musztrę paradną.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com