środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Podkarpacki Oddział PCK podsumował 400 dni pomocy dla Ukrainy

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W środę 5 kwietnia o godzinie 12 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej Podkarpacki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża po 400 dniach wojny w Ukrainie podsumował swoje działania. Pomoc udzielana przez organizację realizowana jest w Polsce oraz na terenie Ukrainy. 

  Do dziś Podkarpacki PCK zorganizował ponad 400 transportów humanitarnych, a także rozdał ponad 58 000 posiłków dla Uchodźców oraz udzielił noclegu dla 20 000 osób, które po przekroczeniu granicy szukały schronienia w Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu.

  Od pierwszych chwil wojny także medycy Polskiego Czerwonego Krzyża udzielali pomocy w strefach przygranicznych i punktach medycznych. Do dzisiaj z tej pomocy skorzystało ponad 14 000 Uchodźców. W sumie zespoły ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża, tylko na Podkarpaciu łącznie przepracowały 29 960 godzin, co przekłada się na 14 lat pracy jednego człowieka.

  To były bardzo trudne chwile, otrzymywałem informację od naszych ratowników o przypadkach wyciągania odłamków z ran, ale także o częstej hipotermii dzieci i osób starszych, którzy przekraczali granicę. Na granicy wtedy pracowało ok. 60 wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża. Pomagali oni w noszeniu ciężkich bagaży, w których osoby uciekające przed wojną niekiedy schowały cały dorobek życia.

  Maciej Maruszak, dyrektor Podkarpackiego Oddziału PCK. 

  W pierwszych dniach wojny Podkarpacki PCK mógł liczyć także na pomoc m.in. od Volkswagen Financial Services. Już w sobotę po wybuchu wojny firma użyczyła bezpłatnie 10 samochodów, które każdego dnia przez 6 miesięcy były wykorzystywane przez PCK do działań przy granicy. Jako, że potrzeby mimo upływu kilku miesięcy wciąż były ogromne – od października 2022 roku rozpoczęto kolejną odsłonę wsparcia, w ramach której Podkarpacki Oddział może korzystać z 5 pojazdów. Obecna współpraca między podmiotami, za sprawą przekazanej w kwietniu br. karetki pogotowia, staje się jeszcze bliższa i bardziej partnerska.

  fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  Pomaganie jest dla nas czymś naturalnym. Jako Volkswagen Financial Services nie chcemy zapominać o najbardziej potrzebujących, dlatego gdy tylko Podkarpacki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie zwrócił się z prośbą o sfinansowanie zakupu karetki marki Volkswagen, nie wahaliśmy się ani chwili. Od razu przekazaliśmy środki na zakup auta, a ponadto na własny koszt wykonaliśmy jego przegląd oraz dostosowaliśmy ambulans do potrzeb PCK. Karetka została wyposażona także w Pakiet Przeglądów na 3 lata.

  MIKOŁAJ WOŹNIAK,, prezes VOLKSWAGEN FINANCIAL SERVICES. 

  Podkarpacki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w ramach pomocy udzielanej Uchodźcom zorganizował liczne zajęcia terapeutyczne, kursy języka polskiego oraz przekazał m. in. 30 000 paczek żywnościowych, 26 000 szt. odzieży oraz 6 000 plecaków dla dzieci z Ukrainy.

  Pomocy Podkarpackiemu PCK udzieliły także rzeszowskie uczelnie. Władze Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza utworzyły na swoim kampusie Centrum Pomocy Ukrainie, gdzie darczyńcy mogli przynosi różnego rodzaju produkty spożywcze i higieniczne. WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa umożliwiła Podkarpackiemu Oddziałowi Polskiego Czerwonego Krzyża utworzenie Centrum Wolontariatu przy ulicy Cegielnianej, gdzie mogły się zgłosić osoby chcące pomagać uchodźcom w strefach przygranicznych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com