sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Ambasador Rumunii przebywał z wizytą w Rzeszowie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Z wizytą o charakterze kurtuazyjnym zawitał w poniedziałek 13 marca do Rzeszowa ambasador Rumunii w Polsce Cosmin Onisi. Spotkanie dotyczyło różnych obszarów współpracy pomiędzy krajami. Rumuński ambasador spotkał się z wojewodą Ewą Leniart i marszałkiem województwa Władysławem Ortylem.

  Duża cześć dyskusji  została poświęcona m.in. szansom jakie zapewnia realizacja szlaku Via Carpatia. Rozmawiano też o możliwościach, jakie regionom obu państw umożliwi przyjęcie Strategii Karpackiej. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło również tych, związanych z bezpieczeństwem w kontekście trwającej na Ukrainie wojny. Przedmiotem rozmowy była także kwestia pogłębiania relacji gospodarczych, współpraca turystyczna oraz współpraca między miastami i regionami partnerskimi.

  fot Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  W trakcie spotkania dyskutowano także o tym, że Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu (PZL Mielec) – spółka z Grupy Lockheed Martin podpisały czteroletnią umowę ramową z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Rumunii na dostawę do 12 sztuk śmigłowców Black Hawk nowej generacji.

  Rozmowy marszałka z ambasadorem dotyczyły również tematów związanych z trasą Via Carpatia. Obu stronom zależy na budowie kolejnych odcinków, aby usunąć bariery w podróżowaniu pomiędzy krajami oraz zintegrować systemy transportowe krajów, przez które ma przebiegać szlak.  

  Ambasador wspomniał ponadto o Inicjatywie Trójmorza, która służy zacieśnianiu powiązań w regionie Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki.

  Oprócz wizyty u gospodarza województwa ambasador Onisii złożył wizytę na Politechnice Rzeszowskiej, aby przedyskutować kwestie współpracy pomiędzy uczelnią a Uniwersytetem w Suczawie. Obie uczelnie wyższe mają podobny profil kształcenia, jakim jest lotnictwo.

  Cosmin Onisii pełtni obowiązki ambasadora od 28 września 2021 r. Od listopada 2019 r. do czerwca 2021 r. był doradcą stanu ds. polityki zagranicznej przy premierze Rumunii, w latach 2013 – 2019 był zastępcą szefa Ambasady Rumunii w Londynie, wcześniej pracował jako dyrektor Departamentu Stanów Zjednoczonych i Kanady w MSZ Rumunii, a także przedstawiciel Rumunii  w ONZ. Z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą (Uniwersytet w Bukareszcie, Wiedeńska Akademia Dyplomatyczna i Szwedzkie Kolegium Obrony Narodowej).

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com