-1,5 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  W Jasionce debatowali o funduszach europejskich dla przedsiębiorców

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W poniedziałku 13 marca w Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce odbyła się konferencja poświęcona nowej perspektywie finansowej UE – „Innowacyjna firma. Wsparcie dla przedsiębiorców z Funduszy Europejskich.”

  Z przedsiębiorcami spotkała się także Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – Mariusz Bednarz, a także eksperci i prelegenci z różnych instytucji, odpowiedzialnych za dystrybuowanie środków unijnych.

  Minister podkreślała, że równie ważny w projektach będzie tzw. „aspekt zielony” czyli prośrodowiskowe rozwiązania, które będą miały priorytet. Równie ważne będzie ucyfrowienie procesu produkcyjnego. Zaś z poziomu województwa podkarpackiego ważne będą działania i projekty wpisujące się w regionalne inteligentne specjalizacje. Minister powiedziała, że wystartowały już pierwsze nabory i warto się z nimi zapoznać oraz składać wnioski.

  Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

  Marszałek Władysław Ortyl mówił o regionalnym programie operacyjnym FEP, o stanie jego zaawansowania. Marszałek mówił także o tym, że ważne jest również to, aby wspierać tereny inwestycyjne i budować kompetentne kadry dla przemysłu i na takie działania w tej perspektywie będą oczywiście fundusze.

  Jesteśmy już po pierwszym posiedzeniu Komitetu Monitorującego, który przyjął już kryteria, co umożliwia uruchomienie pierwszych naborów i tak się będzie działo.

  Tak to się dzieje, że z perspektywy na perspektywę  jeżeli negocjujemy z Komisja Europejską, jesteśmy świadomi, że te proporcje będą się zmieniały. Udało nam się wynegocjować dotacje bezzwrotne dla firm, które działają na terenie gmin graniczących z Ukrainą, tak aby problem wynikający z wojny udało się w większym stopniu zniwelować.

  Władysław Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego

  Wojewoda Ewa Leniart podkreślała, że dla rozwoju regionu ważne jest to, aby stawiać na innowacyjność. Mówiła, że na Podkarpaciu, tak jak i w całym kraju, następują zmiany na rynku pracy, na które rząd reaguje wspierając rozwój kapitału ludzkiego, co jest niezbędne, gdyż rozwój innowacyjnego przemysły jest możliwy tylko w oparciu o dobrze wyszkolone kadry

  Narzędziem, które przede wszystkim służy temu, by formować potencjalnych pracowników wyposażonych w odpowiednie umiejętności jest mechanizm „Laboratoriów przyszłości”. Są to działania, ze strony rządu po to, aby w szkołach powstawały miejsca dedykowane rozwojowi potrzebnych umiejętności, także w państwa innowacyjnych miejscach pracy – mówiła zwracając się do przedsiębiorców wojewoda Ewa Leniart.

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com