poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Drogie, głośne, awaryjne, prądożerne – dlaczego są hitem?

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  Prawdopodobnie uważasz, że sposób, w jaki dotychczas ogrzewałeś dom, ma mnóstwo zalet, lecz nie dostrzegasz jego wad. Rozwój technologii sprawił, że obecnie można bezpiecznie, tanio i bezobsługowo ogrzewać dom i wodę. W walce ze zmianami klimatu pomagają liczne ulgi i dofinansowania dla osób, które wybierają Odnawialne Źródła Energii.

              Ja nazywam się Mateusz Pawlik i w dwuczęściowym artykule spróbuję przybliżyć sposób działania, korzyści i wady instalacji pompy ciepła. Ogranicza mnie miejsce, dlatego tutaj zostawiam wiedzę w pigułce, a po rozwinięcie każdego z punktów zapraszam na facebookowy fanpage Fotopawlika.

  1. Na naszym kontynencie trwa boom na pompy ciepła – w całej UE pracuje ich już 50 milionów, z czego w Polsce ok. 400 tysięcy. Są to urządzenia nowoczesne, ale nie nowe. Wykorzystywana w nich technologia od 170 lat służyła do chłodzenia żywności, a pierwszą instalację grzewczą uruchomiono w 1928 roku – i działała jeszcze w XXI wieku!
   Produkowane ciepło pochodzi z powietrza atmosferycznego, gruntu lub wody. Najpopularniejsze są pompy powietrzne, które osiągają sprawność zbliżoną do gruntowych, będąc przy tym o wiele tańsze.
  2. Urządzenie przekształca energię cieplną z otoczenia przy użyciu energii elektrycznej. Istotą jest sprężanie czynnika chłodniczego. Nie ma spalania ani dymu, proces jest bezpieczny, zdrowy i powtarzalny.

   Pompy wysokiej klasy pracują nawet przy -25°C, potrafią też zasilać grzejniki wodą o temperaturze 65°C. Harmonogram pracy pompy ustawia się poprzez sterownik lub aplikację – warto dopasować jej pracę do uzysków z PV lub tańszej taryfy.
  3. Dla kogo i dlaczego? Proponuję zadać sobie następujące pytania:
   > Kiedy wymieniałem piec i ile jeszcze może pracować?
   > Czy obecny piec spełnia wymogi Uchwały Antysmogowej?
   > Ile wydaję na paliwo do pieca?
   > Czy mnie na to stać?
   > Czy sposób działania pieca jest dla mnie komfortowy?
   > Czy mam ciepłą wodę w lecie, gdy jej potrzebuję?
   > Co gdy zachoruję lub złamię nogę?
   > Czy paliwa, które obecnie stosuję, może zabraknąć?
   > Co będzie decydujące przy wyborze nowego źródła?
  4. Korzyści. Czujemy lęk przed zmianą – czy będzie na lepsze? Co daje pompa ciepła:
   > Spokój. Bez martwienia się o ceny opału, o wygląd kotłowni, o własne siły i zdrowie. Bez czujników gazu i czadu oraz czekania z niepokojem na wysokość rachunków.
   > Bezpieczeństwo. Nie wymaga zewnętrznych dostawców i uwagi. Pracuje, gdy jest potrzeba, a wodę użytkową ogrzewa cały rok. Nawet gdy w budynku nikogo nie ma przez wiele dni, pompa zapewni tam odpowiednią, bezpieczną temperaturę.
   > Oszczędności! Ciepło trafiające do budynku pochodzi w większości z otoczenia. Jeżeli prąd jest z fotowoltaiki, to rachunki za energię i ogrzewanie mogą wynosić jedynie kilkaset złotych rocznie! Do tego pompa to urządzenie proste i trwałe.
   > Wolny czas zamiast zwożenia, zrzucania, dokładania opału. Czyste i przestronne pomieszczenie kotłowni. Świeże powietrze i zdrowie dla domowników.
   > Ekologia. Widzimy anomalie pogodowe, burze i rekordy temperatur w styczniu, susze, powodzie, katastrofalną jakość powietrza. Każda rodzina, odchodząca od niszczących klimat urządzeń grzewczych, dokłada cegiełkę do poprawy jakości naszego życia.

  To była część pierwsza artykułu na temat pomp ciepła. W DRUGIEJ dowiesz się o sposobach finansowania i dofinansowaniach na inwestycję, rozwiejemy najpopularniejsze mity i odpowiemy na najczęściej spotykane pytania.

  Bądź zdrowy!

  Mateusz Pawlik Zajrzyj na Facebook: Fotopawlika po rozwinięcie każdego z powyższych punktów.


  Materiał Partnera

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com