środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Bieszczadzka trasa objazdu studyjnego dla uczestników konferencji Konwencji Karpackiej.

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Trasa objazdu studyjnego zorganizowana dla uczestników konferencji Konwencji Karpackiej to wieża widokowa i wnętrze zapory w Solinie, oraz zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Bieszczadzkim Parku Narodowym w Ustrzykach Dolnych.

  Objazd studyjny zorganizowany w podkarpackiej części Karpat był integralną częścią konferencji, w której udział wzięli członkowie komitetu wdrażającego Konwencję Karpacką. Jego celem było zaprezentowanie potencjału przyrodniczego oraz kulturowego Bieszczad, które są jedną z popularniejszych destynacji turystycznych w tej części Polski.

  Udział w objeździe wzięli między innymi: Liliana Virtopeanu z Ministerstwa Środowiska, Wód i Lasów Rumunii; Oksana Maryskevych z Instytutu Ekologii Karpat Akademii Nauk Ukrainy; Bożena Haczek i Patrycja Breksvar z Ministerstwa Klimatu i Środowiska; a także Danuta Cichoń – dyrektor departamentu Gospodarki Regionalnej i Andrzej Kulig – dyrektor departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

  fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

  W ramach wyjazdu studyjnego zobaczyliśmy wieżę widokową w Solinie, z której to mogliśmy z perspektywy kilkudziesięciu metrów nad ziemią spojrzeć na Bieszczady, później zwiedziliśmy zaporę w Solinie od środka – wytwór ludzkiego geniuszu, która służy regulacji poziomu wody na Sanie. Muzeum Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych było kolejnym punktem objazdu. Jest ono bardzo nowoczesne i interaktywne, stworzone z myślą o najmłodszych. Wszystkie te miejsca nawiązują do tematyki Konwencji Karpackiej, która oprócz ochrony przyrody i funkcji edukacyjnych, powinna gwarantować harmonijny rozwój tych terenów, a na tym objeździe była możliwość zobaczyć, jak to funkcjonuje w praktyce.

  Oksana Maryskevych z Instytutu Ekologii Karpat Akademii Nauk Ukrainy

  We wtorek, 22 listopada w Rzeszowie przyjęto deklarację ministerialną w sprawie bioróżnorodności biologicznej – Karpackie zobowiązania na rzecz wdrażania nowych globalnych ram różnorodności biologicznej po 2020 roku.

  Wierzę, że Konwencja Karpacka przyczyni się do dynamicznego rozwoju Bieszczad i całego Podkarpacia. Karpaty powinny łączyć, a nie dzielić. Dlatego wspólnymi działaniami chcemy przezwyciężyć wszystkie te bariery, które obecnie działają na niekorzyść i jeszcze powstrzymują ten rozwój. Bieszczady dysponują potężnym potencjałem turystycznym, który my chcemy wykorzystać

  Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego

  Konwencja Karpacka to dokument określający ogólne cele polityczne, które promują zintegrowane podejście do ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa Karpat. Oprócz Polski stronami są: Bułgaria, Czechy, Rumunia, Serbia, Słowacja i Ukraina. Celem Konwencji jest prowadzenie wszechstronnej polityki i współpracy na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat, dla poprawy jakości życia, wzmocnienia miejscowej gospodarki i społeczności lokalnych oraz zachowania walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego tego obszaru.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com