piątek, 1 grudnia, 2023
+

  Leśne inspiracje w malarstwie Janiny Jurek w WDK na Okrzei. Przyjdź i obejrzyj wyjątkową wystawę do 15 grudnia!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Od 5 października do 15 grudnia 2022 roku będzie można zobaczyć przepiękne dzieła malarskie w wykonaniu autorki prac – Janiny Jurek. Wystawa od wczoraj jest udostępniona wszystkim w WDK, które mieści się przy ulicy Stefana Okrzei 7, w Klubie Turkus.

  Janina Jurek, to artystka, która zajmuje się przede wszystkim malarstwem olejnym. Upodobania w tym kierunku przejawiała od dzieciństwa, choć warunki życia wiejskiego tamtych czasów nie pozwalały  jej na rozwijanie tych zainteresowań w szkole plastycznej. Nie mniej rysowanie w miarę możliwości towarzyszyło jej od zawsze, a we wczesnej młodości sięgnęła po raz pierwszy po farby olejne. Były to nieśmiałe próby malarskie, właściwie poszukiwania stylu bazujące głównie na tematyce pejzażowej, religijnej. Ale – rozwijająca się w ciągu lat – naturalna potrzeba tworzenia i wyrażania (na temat otaczającej przyrody) ukształtowała z niej artystkę o rozpoznawalnym stylu.

  Zatem dominują w jej malarstwie (jak i na obecnej wystawie) głownie przedstawienia pejzażowe przyrody, które zna przede wszystkim z własnego otoczenia. Są to więc konkretnie istniejące widoki pól i lasów, które cechuje przede wszystkim zwyczajność  ujęcia daleka od idealizacji formy, przesadnych stylizacji, upiększeń. Autorka przede wszystkim koncentruje się na wydobyciu wartości polskiej przyrody. Jej uroda zawiera się przede wszystkim w swego rodzaju pospolitości i swojskości otoczenia. Dlatego najlepiej czuje się ona malując lasy ujmowane w różnych porach roku wiosny, lata. Choć najczęściej dominują w jej malarstwie pejzaże jesienne, które pozwalają na wydobycie szerokiej palety kolorystycznej typowej dla złotej jesieni. Prace te cechuje umiejętność dosyć wiarygodnego odtwarzania natury, z dopracowanym detalem pozbawionym jednak przesadnej drobiazgowości. I tu z perspektywy kilkudziesięciu lat pracy widać rozwój i ewaluowanie w kierunku coraz większej śmiałości. Prace w ogólnym odbiorze emanują spokojem i optymizmem odzwierciedlając pozytywny stosunek artystki do przyrody jak i do otoczenia.

  Janina Jurek zajmuje się przede wszystkim malarstwem olejnym. Dominują w nim pejzaże polskiej przyrody, którą zna z własnego otoczenia. Są to widoki pól i lasów, które cechuje zwyczajność, swojskość i pozytywnie rozumiana pospolitość. Dlatego najlepiej czuje się malując lasy ujmowane w różnych porach roku. Cechuje je umiejętność dosyć wiarygodnego odtwarzania natury, z dopracowanym detalem, pozbawionym jednak przesadnej drobiazgowości. Prace w ogólnym odbiorze emanują spokojem i optymizmem odzwierciedlając pozytywny stosunek artystki do przyrody jak i do otoczenia. Ma to zastosowanie nie tylko w przypadku pejzaży, ale także kompozycji kwiatowych. W tym temacie maluje kwiaty ujęte w bukietach, jak i swobodnie rosnące. Szczególnie bliski jest jej również motyw wsi jako środowisko, w którym się wychowywała. Stąd w pracach rodzajowych stara się autentycznie odtwarzać zanikające formy życia wiejskiego (prac polowych i gospodarskich, czy też obrzędowo – religijnych). Właśnie w nawiązaniu do tematyki religijnej sięga również (choć w mniejszej ilości, często na zamówienie) po wizerunki świętych, czy też sceny biblijne.

  Artystka bierze aktywny udział w cyklicznych wystawach i konkursach, w ramach których jest laureatką nagród i wyróżnień. Są to zbiorowe wystawy organizowane przez: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Wojewódzka Wystawa Malarstwa Nieprofesjonalnego, Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie Małopolskim, Przegląd Twórczości Nieprofesjonalnej. Poza tym miała również wystawy indywidualne w Rzeszowie, Białobrzegach, Trzcianie, Niwiskach, Strzyżowie, jak również na Słowacji w Koszycach. Bierze udział w lokalnych plenerach a od roku 2012 jest członkinią grupy plastycznej im. F. Brzęka. Również od tego samego roku aktywnie udziela się na rzecz hospicjum w ramach aukcji Artyści dzieciom udostępniając swoje prace.

  W 2014 Janina Jurek otrzymała Odznakę Honorową Podkarpackiej Izby Rolniczej im. Izydora Oracza, a w 2016 odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com